Více
  19.1 C
  Czech
  Středa 26. června 2024

  Legendární Turek vykouřil až 20 cigaret denně. Zapálil si i v poločase, vzpomíná spoluhráč

  O životosprávě profesionálních sportovců se v poslední době mluví víc než dost. Dvoufázové tréninky, přísný jídelníček, život bez alkoholu. Podobný režim ale v minulosti rozhodně neplatil pro tureckého fotbalistu, který během 8 let na Ostrovech pobláznil Blackburn Rovers.

  Když se zamyslíme nad tím, co představuje pro profi sportovce klíč k úspěchu, rozhodně to nejsou diskotéky, pobyty v hospodách či holdování cigaretám. Třeba takový Cristiano Ronaldo před časem prozradil, že životosprávu musejí dodržovat i jeho malé děti.

  Najdou se ale i tací, kteří dokázali prorazit do světa fotbalu i se svými ne zrovna ukázkovými návyky. Zpravodajci ze serveru The Athletic pozvali k mikrofonu bývalého fotbalistu Matta Jansena. Právě on hrával anglickou nejvyšší soutěž s Tugayem Kerimogluem.

  Jeho turecký spoluhráč navlékl dres Blackburnu ve 292 utkáních a stal se legendou klubu. Už málokdo ale ví, že jeho cesta za slávou nevedla po cestě s názvem „zdravý životní styl“. Turecký špílmachr byl vášnivým kuřákem, který si dal až 20 cigaret denně.

  „Neměl vůbec žádný pohyb a výdrž. Navíc skoro nemluvil anglicky,“ vzpomíná na svého kolegu Jansen. „Kouřil jako fabrika, dal si jich alespoň 20 za den. Pro Blackburn to ale byl pan fotbalista,“ pokračuje.

  „Na hřišti sotva běhal, ale brilantně četl hru, takže vlastně ani nemusel. Byl to jeden z nejlepších hráčů, se kterými jsem kdy hrál,“ říká anglický „sniper“ o Kerimogluovi, který v Blackburnu působil mezi lety 2001 a 2009.

  Cigaretka i v poločase

  Ten, kdo dělá nějaký sport ví, že plíce jsou stěžejním nástrojem. Když si je pak někdo ničí kouřem z tabákových výrobků, vypadá jeho hra všelijak. S tím si ale Turek, který hrával i za Galatasaray nebo Rangers, nedělal příliš velkou hlavu.

  „V té době žili hráči tak, jak chtěli. Nemělo smysl chtít po Tugayovi, aby kouřit přestal. V šatně byl před zápasem cítit kouřem. Pak na hřišti 45 minut kraloval a v poločase zase odběhl na cigaretu,“ směje se Jansen.

  „Pamatuju si, jak se Graeme Souness (v té době trenér Blackburnu, pozn. redakce) v poločase rozhlížel po šatně a ptal se, kde je Tugay. Všichni jsme se v tu chvíli podívali na záchod. Z vrchní části kabinky vycházel kouř,“ vzpomíná.

  „U každého hráče by to asi nefungovalo, u Tugaye ale určitě. Upřímně, nikdy jsem neviděl tak silného a inteligentního hráče, který navíc i kouří. O tom, že si jich dával každý den 20, věděl každý. Ve chvíli, kdy začal zápas, dokázal přehrát všechny ty, kteří žili o dost zdravějším životním stylem,“ doplnil.

  Pokud se zeptáte jakéhokoliv fanouška Rovers na oblíbeného hráče z historie, odpoví vám mezi mnohými dalšími i dnes 51letého tureckého záložníka Kerimoglua. Toho, který si v dobách své největší slávy podmanil Premier League i s „cigaretovými“ plícemi.

  Sledujte nás na sítích

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.

  1 komentář

  Comments are closed.