Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Kvůli petardě málem přišel o zrak, doktoři viděli jeho stav bledě. O 11 operací později je Nor zpátky na hřišti

  Příběh norského fotbalisty Omara Elabdellaouiho by klidně mohl být inspirací pro scénáristy z Hollywoodu. Ještě před rokem prožíval asi nejhorší období v kariéře i celém životě. Během silvestrovských oslav mu před obličejem vybuchla petarda a obránce Galatasaraye málem přišel o zrak. Teď, po téměř 500 dnech, se vrátil zpátky na hřiště.

  Jako zázrak působí story, která se točí kolem bývalého fotbalisty Manchesteru City, Olympiakosu nebo Feyeenordu. Před více než rokem, přesněji při silvestrovských oslavách, si přivodil zranění, které by normálnímu smrtelníkovi mohlo zaručit invalidní důchod. Omar Elabdellaoui ale boj nevzdal.

  Co přesně se přihodilo? Oslavy nového roku si hráč Galatasaray chtěl zpříjemnit odpálením několika petard. Jak tomu ale občas bývá, nic nešlo podle plánu. Norské a turecké zdroje minulý rok informovaly o tom, že pyrotechnika fotbalistovi vybuchla přímo v ruce. Výsledkem bylo velice vážné zranění.

  Dokonce se bál i spát

  To sice fotbalistu neohrožovalo na životě, kariéru ale mohl mít sečtenou. Když přijel do nemocnice, lékaři nevěřili vlastním očím. Jeden z nich dokonce prohlásil, že za 35 let, co pracuje jako doktor, nikdy nic horšího neviděl. Následně Norovi sdělil, že šance na záchranu zraku se pohybují polem pěti procent.

  „Myslel jsem si, že mám něco v oku a chtěl jsem si to vyčistit, ale pak jsem jen cítil, jak mi hoří obličej a všechno bylo černé,“ vzpomínal fotbalista v rozhovoru pro The Guardian. „Bylo to opravdu zvláštní. Slovy to ani neumím vyjádřit. Neodvážil jsem se ani usnout. Jakmile jsem po několika dnech viděl levým okem trochu světla, bál jsem se usnout, protože jsem opět bál, že pak už bude jen tma,“ pokračoval.

  Malé šance? S tím se Elabdelaoui smířit nechtěl a zahájil cestu za comebackem na trávník. Maličko viděl na levé oko, podstoupil celkem 11 operací, nechal si transplantovat vše, co je možné, výsledkem ale je, že se povedlo. Fotbalista se o víkendu vrátil zpátky na místo, které miluje ze všeho nejvíc.

  Bez brýlí ani ránu

  Krajní bek, který odehrál i řadu zápasů za norskou reprezentaci, dokázal, že nic není nemožné. Vidí, hraje, používat ale musí speciální brýle. Na ty si zvykal přes půl roku, do kondice se navíc dostával i po boku speciálního kouče, který pracuje jako člen týmu Cincinnati Bengals v NFL.

  „Jsem zpátky na hřišti a dělám to, co miluju nejvíc. Je to můj splněný sen. Připadalo mi, jako bych s fotbalem začínal podruhé,“ nechal se slyšet Elabdelaoui. Necelých 500 dní po incidentu byl nominován do prvního ostrého zápasu za Galatasaryay, v pondělí proti Goztepe odehrál celých 90 minut a přispěl k výhře 3:2.

  Nikdy už ale nebude vidět tak, jako dříve.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.