Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Krávy přes cestu a vstup zadarmo. Vítejte na makedonské lize

  Nedělní program nabídl ve světových ligách několik velkých příběhů. Manchester United si komplikuje účast v příštím ročníku Ligy mistrů, když vyhořel v Newcastle. Fanoušci superbohaté Paříže si mohli opět zapískat, když štědře bohaté hvězdy doma nestačily na Lyon. V České republice zbudil největší rozruch boss Sparty Daniel Křetínský, který si to nakráčel do kabiny rozhodčích. Ovšem fotbal se hrál samozřejmě po celém kontinentu, i v třeba obskurních zemích. Jako v Severní Makedonii. A právě šlágr tamní ligy navštívil web Sports24.cz.

  Původní záměr byl letět do Sofie na derby CSKA vs. Levski. Po zakoupení letenek ale Bulhaři zčistajasna celé kolo do dva týdny odložili. Snažili jsme se zjistit proč, ale důvod jsme se nedozvěděli. My to ale nevzdali a podívali jsme se na fotbal do ještě exotičtější země. Stačilo si při pobytu v Sofii půjčit auto a vyrazit zhruba do čtyři hodiny vzdáleného Skopje.

  Když člověk překročil Bulharsko-makedonské hranice, poznal ryzí Balkán. Najednou přes cestu proběhla zhruba pětice krav a z rádia vyhrávaly tóny Gorana Bregoviće, populárního srbského pěvce, čímž byla atmosféra ještě umocněna – vítejte v Severní Makedonii! Jak člověk míjel polorozpadlé domy v místních vesničkách, tak místní politoval. O to větší překvapení ale čekalo v hlavním městě ve Skopje. V centru města byl k vidění jeden palác za druhým a krásně upravenému centru dominovaly sochy Alexandra Velikého či Cyrila a Metoděje.

  Ve venkovních restauracích dávali místní k jídlu chutné maso na všechny způsoby a když se dozvěděli, že jsme z Česka, hned začal majitel lokálu vyjmenovávat jednoho českého fotbalistu za druhým. A zašel i do historie, když zmínil například Pavla Kuku či Tomáše Řepku. Samotný Čair Stadion je od centra vzdálen zhruba dva kilometry. Má dvě tribunky, ve FORTUNA:LIZE by se neztratil. A neztratila by se ani návštěva. Protilehlá je poloprázdná, ale hlavní praská ve švech. A navíc se dost fandí. A „vlezné?“ Těžká lidovka. Na stadionu nebyl přítomen žádný pořadatel, vrata dokořán, a tak jsme šli. Jsme na makedonské lize!

  Shkupi – FK Skopje 0:1, Foto: Autor

  Domácí Shkupi je na 2. místě a je nejgólovějším týmem soutěže a v sestavě má třeba Brazilce, Kostaričana, Senegalce nebo Gruzínce. V základu jsou pouze čtyři Makedonci – z toho na hrotu Kristijan Trapanovski, který má zkušenosti z juniorky Slavie či Viktorie Žižkov. Hlavní hvězdou je ale jednoznačně už zmíněný Kostaričan Freddy Alvarez. Na něm je vidět, že má několik kilo nadváhy a dát mu balón do běhu je zbytečné. Ale když ho dostane do nohy, umí s ním skvělé věci. Všechny akce šly přes něj, kopal standardky a trefil i břevno. Fotbalově by se určitě neztratil v nějaké více „nóbl“ lize. Ale ta váha…

  Ani on ovšem nezabránil na místní poměry šokující porážce, když hostující FK Skopje z ojedinělého útoku vstřelí gól, který jim nakonec stačí. Domácí Skhupi se propadá na 3. místo tabulky, kdežto hosté vítězí s kurzem 15. Ovšem samotná úroveň hry byla poměrně příjemným překvapením. Byla sice taková zběsilá, taktika ani jednomu týmu nic neříkala, ale nuda ro rozhodně nebyla. Posílení zážitkem chceme ještě nějaký suvenýr. Ovšem smůla, Shkupi nemá na stadionu žádný fanshop. Vracíme se tak zpět do Sofie s další odškrtnutou ligou, kterou se nemůže pochlubit jen tak někdo.  

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.