3.4 C
Czech
Sobota 28. března 2026
HokejKošice jdou kvůli energiím do menší haly. Z hokeje bude ohrožený sport,...

Košice jdou kvůli energiím do menší haly. Z hokeje bude ohrožený sport, tvrdí Šatan

Pro nucenou změnu se rozhodly hokejové Košice. Slovenský klub se kvůli výraznému navýšení cen pronájmu v jejich hlavní hale stěhuje do menší arény. Na poplach bije i tamní legenda Miroslav Šatan.

Košická Steel Aréna je stále poměrně moderní stadion z roku 2006, kam se vejde přes osm tisíc diváků. Konaly se zde i světové šampionáty v letech 2011 a 2019, halu se využívala i na mezinárodní basketbalová klání nebo koncerty.

Jenže energetická krize se projevila i zde a to výrazně. „V prosinci 2021 byla cena za megawatthodinu 54,96 euro. Teď na konci srpna je to už 1 050 euro,“ vysvětluje košický klub na svém webu.

Loni za pronájem Steel Arény zaplatil celek z nejvyšší slovenské soutěže 500 tisíc euro. Zdražené energií mělo původně pokrýt jeho navýšení na 650 tisíc euro ročně. Jenže předpokládaná měsíční částka pokryje pouze šestinu reálné ceny energií. A to by znamenalo celkové navýšení na téměř dva miliony eur za sezonu, tedy necelý 50 milionů korun za rok.

Taková částka by byla pro klub a mládežnické týmy likvidační. Klub má nastavený rozpočet, který se s takovýmnavýšením pronájmu nemá šanci vyrovnat,“ zaznělo v prohlášení.

Osminásobný slovenský šampion se tak přesouvá do skromnějšího prostředí. Využívat bude menší halu Crow arénu, která má kapacitu pouze 1100 diváků.

Klub zrušil akci pro fanoušky Face-off Day, kdy se jim měly předávat permanentky. Zároveň řeší případné přeložení úvodních zápasů se Slovanem Bratislava a Prešovem.

Apelujeme na všechny státní a samosprávní organizace, aby se situací ve sportu začaly něco dělat. V úspěšném roce slovenského hokeje potřebuje, stejně jako další sporty, pomoc pro přežití a další fungování. Prosíme a žádáme stát o pomoc při záchraně hokeje a sportu na Slovensku,“ dodaly Košice.

Vážnost situace dokumentuje i vyjádření slovenské hokejové legendy Miroslava Šatana. „Hokej bude na konci roku jedním z nejohroženějších sportů. Diskutovali jsme s představiteli ministerstva či vlády. Věřím, že se hledají řešení, jak situaci zvládnout. Zatím se tak nestalo, ale věřím, že stane. Snad kompetentní lidé nenechají situaci jen tak a řešení se najde,“ doplnil.

Podobné problémy řešila nedávno i Arizona, tým NHL. Bohužel se dá předpokládat, že podobná omezení či nutné změny postihnou více klubů a to nejen na Slovensku, ale i v České republice.

Nejčtenější tento týden

Letná se plní, finále baráže s Dánskem táhne fanoušky

Úterní zápas českých fotbalistů proti Dánsku se blíží vyprodání. Na Letné už zbývají jen desítky vstupenek, hlavně v rohových sektorech. Reprezentace tak může v klíčovém duelu o mistrovství světa čekat mimořádně silnou kulisu.

Dvakrát 170. Luke Littler v Berlíně ohromil drtivou nominací 

Angličan Luke Littler v Berlíně předvedl výkon na hranici dokonalosti, když ve finále Premier League dvakrát zavřel maximální 170 a zlomil odpor Michaela van Gerwena. Devatenáctiletý mladík tak potvrdil, že patří k největším hvězdám současných šipek.

Sabalenka porazila Rybakinu a zahraje si finále Miami Open

Aryna Sabalenka postoupila podruhé za sebou do finále turnaje v Miami a dál útočí na mimořádný double. Světová jednička v semifinále přehrála Elenu Rybakinu 6:4, 6:3 a po triumfu v Indian Wells zůstává jediný krok od takzvaného Sunshine Double. Ve finále ji čeká domácí Coco Gauff.

Dobeš dovedl Montreal k další výhře, Nečas bodoval a Ovečkin nasázel hattrick

Český brankář Jakub Dobeš znovu zaujal v NHL. Montreal i díky jeho 25 zákrokům porazil Columbus 2:1. Martin Nečas pomohl asistencí k výhře Colorada nad Winnipegem a bodoval ve čtvrtém utkání za sebou. Velký večer prožil také Alexandr Ovečkin, který proti Utahu nastřílel hattrick.

Češi po dramatu s Irskem dál živí sen o mistrovství světa

Česká reprezentace zvládla v Edenu divoké semifinále baráže a po remíze 2:2 slavila postup až po penaltách. Hrdinou večera se stal brankář Matěj Kovář, který v rozstřelu zneškodnil dva irské pokusy. Tým trenéra Miroslava Koubka tak zůstává ve hře o první účast na světovém šampionátu po dvaceti letech. O všechno rozhodne úterní duel s Dánskem na Letné.

Reshtenko i přes pád zvládl postup do volných jízd na MS v Praze

Georgii Reshtenko si na mistrovství světa v Praze poprvé v kariéře zajistil účast ve volných jízdách. Český krasobruslař sice v krátkém programu chyboval při čtverném toeloopu, přesto mu výkon před domácím publikem stačil na místo mezi nejlepší čtyřiadvacítkou.

George Russell se ostře ozval. Zákulisní válka se rozjela naplno 

Lídr šampionátu George Russell se před Velkou cenou Japonska pustil do soupeřů. Podle britského pilota není v pořádku, že rivalové zpochybňují technická řešení Mercedesu, který vstoupil do sezony ve skvělé formě.

Sabalenka zvládla těžký test, v Miami jde na Rybakinu

Aryna Sabalenka postoupila na turnaji v Miami do semifinále po výhře 6:4 a 6:4 nad Hailey Baptiste. Světová jednička neměla duel pod plnou kontrolou, v klíčových chvílích ale zabrala a teď ji čeká další souboj s Elenou Rybakinou.

Conor Benn míří za titulem. Jako dalšího chce vyzvat Garcíu

Britský boxer Conor Benn stojí na prahu klíčového momentu kariéry. Pokud 11. dubna uspěje proti zkušenému Američanovi Regisi Prograisovi, chce okamžitě zaútočit na světový titul. A to ideálně v domácím prostředí velkého fotbalového stadionu proti hvězdnému šampionovi Ryanu Garcíovi.

Lehečka je v Miami v semifinále a čeká ho Fils

Jiří Lehečka zvládl v Miami další těžký test a po výhře 7:6, 7:5 nad Martínem Landalucem postoupil do semifinále. Český tenista si na turnaji Masters zahraje mezi nejlepší čtyřkou teprve podruhé v kariéře. O finále se utká s Arthurem Filsem, který otočil dramatický zápas s Tommym Paulem.

Pastrňák a Zacha zařídili Bostonu výhru v prodloužení na ledě Buffala

David Pastrňák znovu táhl Boston. Český útočník dal gól, přidal dvě asistence a výrazně se podepsal pod výhru 4:3 po prodloužení v Buffalu. Rozhodující akci navíc připravil pro Pavla Zachu, který v nastavení vystřelil Bruins druhý bod.

Zápas, který změní vše. Moses Itauma jde do největší zkoušky

Moses Itauma je považován za budoucnost těžké váhy, jenže právě takové příběhy se často lámou v okamžicích, kdy se to nejméně čeká. Zápas s Jermaineem Franklinem má potvrdit jeho výjimečnost, nebo ukázat, že cesta na vrchol je mnohem složitější.

Mohamed Salah končí na Anfieldu. Nic už nebude jako dřív

Mohamed Salah odchází z Liverpoolu jako legenda, která přepisovala rekordy i dějiny klubu. Jeho rozloučení však nepřichází v ideální moment ani ideálním způsobem. Přesto jde o konec, který byl při pohledu na vývoj posledních měsíců téměř nevyhnutelný.

Muchová je v Miami v semifinále, Lehečka zvládl velký skalp

Karolína Muchová pokračuje na turnaji v Miami ve výborné formě a po výhře nad Victorií Mboko si zahraje semifinále. Jiří Lehečka na stejném podniku vyřadil světovou sedmičku Taylora Fritze a poprvé v kariéře prošel na Floridě mezi nejlepší osmičku. Český tenis tak na prestižním turnaji dál drží velmi silnou stopu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama