Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Konec na vrcholu. Nejlepší tenistka světa se ve svých 25 letech loučí s kariérou

  Během posledních několika sezon se Ashleigh Bartyová zařadila mezi nejlepší tenistky světa. Vyhrávala velké turnaje, působila jako nezastavitelný stroj, teď se ale rozhodla pro překvapivý tah. Ve svých 25 letech končí s profi tenisem, už podruhé a nadobro. Australanka vyslala do světa emotivní vzkaz.

  Ovládla tři grand slamy, triumfovala doma v Austrálii, na French Open a na Wimbledonu, vyhrála také dalších 12 turnajů na okruhu. Na to všechno bude Bartyová jednou vzpomínat, další vítězství už nepřidá. Rčení „Končit se má na vrcholu!“ posouvá rodačka z australského Ipswiche na nový level.

  Je jí sice teprve 25, během kariéry už toho ale prožila až, až. Končila už před osmi lety, když začínala jako profesionálka, bojovala s depresemi a nechtěla být součástí tenisového kolotoče. Pak se ale vzchopila, vyhrála 305 soubojů a jen 102krát našla přemožitelku. Krásná kariéra, Ashleigh.

  „Dnešek je pro mě velmi emotivním dnem. Končím se svou kariérou. Jsem velmi vděčná tenisu za to všechno, co mi dal. Jsem hrdá na vše, co jsem dokázala,“ vzkázala Bartyová na sociálních sítích zbytku světa. Co za rozhodnutím stojí? Ztráta motivace, touha, ale také sny, které si chce sama plnit.

  Čtvrtá nejdelší série

  Bartyová končí jako světová jednička, trůn navíc měla v moci sakra dlouho. Déle vlastnily tenisový vrchol už jen Steffi Grafová a Serena Williamsová (186 týdnů) a Martina Navrátilová (156). Australanka na něm seděla 114 týdnů, teď však přepustí své místo jiným.

  „Vím, jak strašně těžké je dostat ze sebe to nejlepší a udržet si výkonnost. Mluvila jsem o tom se svým týmem několikrát. A už tak nechci pokračovat. Fyzicky už nemám co nabídnout. Dala jsem tenisu naprosto všechno. Je to krásný sport a já jsem šťastná, že jsem byla jeho součástí,“ pokračovala.

  Zavzpomínala také na dřívější konec v roce 2014. „Už jsem to jednou udělala, ale tohle je něco jiného. Měla jsem spoustu snů a cílů, ale určitě mezi ně nepatřilo cestování po světě a dlouhé odloučení od rodiny a domova, kde jsem vždycky chtěla být,“ říká Bartyová.

  „Tenis budu pořád milovat, byla to obrovská část mého života, ale myslím, že přišel čas užít si to, co má ráda Ash Bartyová jako člověk,“ doplnila. Tak ji přejme ve sportovním důchodu hodně štěstí. Užívat si může třeba také 24 milionů dolarů, které si tenisem vydělala.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.