5.2 C
    Čtvrtek 25. dubna 2024

Končíme, zní z UEFY. Pravidlo o venkovním gólu se ruší, prý neplní původní smysl

Revoluce ve fotbale. I takhle se mluví o dnešním vyjádření vedení asociace UEFA na téma nových pravidel. To, které zvýhodňovalo v pohárech tým skórující na hřišti soupeře, bylo v manuálech od sezony 1965/66. Teď se ale kompletně ruší.

Určitě to zná každý fotbalový fanoušek. Oblíbený tým hraje v Evropské lize či Lize mistrů, dojde až do vyřazovací fáze, tam ale kvůli gólu, který mu vstřelil soupeř na jeho vlastním území, vypadne. Ano, takhle nějak to až doteď fungovalo.

Výhoda se v minulých letech probírala až, až. Zdálo se, že „bafuňáři“ z UEFY nechtějí o žádných změnách ani slyšet, teď ale najednou na zasedání výkonného výboru otočili. Co se stane, když se bude hrát 1:1 a 2:2? Jednoduché, půjde se do prodloužení.

Pravidlo o venkovním gólu skutečně nadobro zmizí z pohárů v Evropě. V rámci modernizace hry a jejích pravidel se musel „přeživší“ z dob dávno minulých odstranit. A nahradit o dost příznivější variantou – prodloužením, případně pokutovými kopy.

„Už neplní původní smysl, protože domácí týmy zejména v prvních zápasech kvůli němu hrají opatrně, aby nedaly soupeři před odvetou výhodu,“ nechal se slyšet prezident asociace Aleksander Čeferin.

Diskuse probíhala delší dobu

Kritika sílila ze všech stran. Diváci, hráči, trenéři. Většina fotbalových nadšenců se shodla na tom, že pravidlo nemá v dnešní době na hřišti co dělat. A UEFA jim nakonec dala za pravdu. Pravidlo z ročníku 1965/66 už tu skutečně nemá místo.

„Zrušení gólů ze soupeřova hřiště jsme za poslední roky řešili několikrát. A i když nepanuje stoprocentní shoda, tak pravidlo kritizovala řada trenérů, činovníků i fanoušků. Proto jsme došli k závěru, že už není správné, aby branka z venku měla větší hodnotu než gól vstřelený doma,“ pokračoval vrchní představitel UEFY Čeferin.

„Pravidlo také bylo kritizováno jako nespravedlivé, protože pokud domácí tým v prodloužení inkasoval, musel pak vstřelit dvě branky. Navíc je na místě říct, že domácí prostředí dnes už není tak výrazná výhoda jako v minulosti,“ doplnil.

Na pravidlo zvýhodňující ten tým, který vstřelí v soupeřově „svatostánku“ více gólů, tak nadobro zapomeňte. Dvě nejprestižnější klubové soutěže v Evropě, Ligu mistrů a Evropskou ligu, čeká od sezony 2021/22 nová éra.

Arteta poslal vzkaz Pochettinovi po zdrcující porážce Chelsea

Arsenal v úterý večer drtivě porazil Chelsea 5:0, čímž zvýšil tlak na trenéra Chelsea Mauricia Pochettina. Vítězství vyneslo Arsenal do čela tabulky Premier League a Chelsea na něj ztrácí neuvěřitelných 30 bodů.

Jakub Vrána dostal šanci na reprezentaci. Věří, že má potenciál

Česko potvrdilo, že se do jeho předturnajového kempu před mistrovstvím světa v hokeji zapojí hráč z NHL Jakub Vrána. Zatím však není jasné, zda se dostane do týmu. Věří však, že má na to Českou republiku reprezentovat.

West Ham spekuluje nad osudem Davida Moyese. Možností moc není

Závěr sezóny se blíží a otázka budoucnosti manažera West Hamu, Davida Moyese, zůstává stále předmětem spekulací. Moyesův kontrakt vyprší na konci současné kampaně a klub zatím neprozradil, zda plánuje prodloužení jeho působení. Manažerské křeslo je horké a zájemců o Moyesovo místo může být mnoho. Jak se k celé věci West Ham postaví?

Nelly Korda potřebuje pauzu. Vynechává kvůli tomu turnaje

Nelly Korda, světová jednička ženského golfu, nedávno oznámila, že se rozhodla vynechat nadcházející událost LPGA Tour, aby si mohla odpočinout. Toto rozhodnutí přichází poté, co nedávno získala svůj druhý titul na Chevron Championship. Její vítězství v této prestižní soitěži bylo již pátým triumfem v řadě během posledních pěti startů.