Zimní sportyKomické vysvětlení dopingu v podání ruské krasobruslařky. Omylem jsem užila dědovy léky,...

Komické vysvětlení dopingu v podání ruské krasobruslařky. Omylem jsem užila dědovy léky, kaje se Valijevová

Dopingová kauza ruské krasobruslařky Kamily Valijevové stále není u konce. Naopak, Ruska se stále hájí a přes své právníky pustila do médií vysvětlení. To je celkem komické, mladá naděje, která v pondělí stanula před soudem, měla užít léky na srdce, které bere její dědeček.

Čistý sport utrpěl obří ránu. Alespoň takhle píšou o případu dopingu mladé medailové naděje Kamily Valijevové v Rusku. Vítězka krasobruslařského klání družstev se postarala o první velký trabl, který hýbe olympijskými hrami. Pozitivní test na zakázanou látku měla mít už v prosinci.

Tehdy se rvala o cenné kovy na mistrovství Ruska na mítinku v Petrohradu a stala se senzací. Jenomže testy teď potvrdily, že slovo „čisté“ v té době v jejím slovníku vůbec nefigurovalo. Pod pěti kruhy se Ruska představila nejprve v závodu družstev, ceremoniál se ale kvůli problémům s dopingem nekonal.

Valijevová jako první v historii předvedla čtverný skok, cesta k němu ale měla vést před zakázanou látku. Ruska musela včera stanout přes arbitrážním soudem, který ji vpustil do dnešního individuálního závodu. Vše se ale bude ještě prošetřovat.

„Okolo Kamilina případu je mnoho otázek a málo odpovědí,“ řekla její trenérka Tutberidzeová. „Ale o čem jsme naprosto přesvědčeni, je skutečnost, že Kamila je nevinná a čistá. Nachází v sobě nyní sílu právě proto, že ví, že je bez viny,“ doplnila pro ruský První kanál.

Šest hodin před soudem kvůli dědovým lékům

Celou věc řeší ruská antidopingová agentura, díky které se Valijevová vyhnula suspendaci, do hry se zapojuje i Mezinárodní olympijský výbor a Světová antidopingová agentura nebo bruslařská unie. Výsledek? Všechno ukáže až čas.

Právníci ruské závodnice ale mají o dopingu jasno. Sama 15letá senzace jim měla sdělit, že se látky do jejího těla dostaly před dědovy léky, které si omylem vzala místo svých. „Její právníci přinesli několik důkazů, které vinu zpochybňují. Zakázaná látka se jí měla dostat do těla poté, co si omylem vzala dědovy léky na srdce,“ říká člen disciplinární komise výboru Denis Oswald.

Konec kauzy je v nedohlednu. Věci se v současné době mají tak, že se Valijevová postaví na start individuálního krasobruslařského závodu. Něco by ale přeci jen mohlo na celé věci být. Při trénincích prý Ruska působí nejistě a padá i v těch nejsnazších skocích.

Nejčtenější tento týden

Praha a Brno mají být dějištěm hokejového MS 2031

Český hokej udělal další krok směrem k pořádání mistrovství světa v roce 2031. Pokud kandidatura uspěje, zápasy se budou hrát v Praze a nově také v Brně. O konečném pořadateli rozhodne kongres Mezinárodní hokejové federace v květnu příštího roku.

Moses Itauma si projde peklem. Neporažený britský talent vyzve zkušeného Filipa Hrgoviče

Jeden z nejtalentovanějších boxerů těžké váhy současnosti Moses Itauma stojí před dosud nejtěžší výzvou své kariéry. Neporažený Brit se na konci srpna utká v londýnské O2 Areně s chorvatským ranařem Filipem Hrgovičem. Souboj může výrazně napovědět, kdo se v nejbližší době přiblíží titulovým zápasům.

Rob Cross ukončil čekání na titul. Ve Wiganu ovládl Players Championship 22

Bývalý mistr světa Rob Cross se po více než roce dočkal dalšího turnajového triumfu. Na Players Championship 22 ve Wiganu předvedl skvělé výkony, ve finále porazil Nizozemce Maika Kuivenhovena 8:5 a výrazně si přiblížil účast na prestižním World Matchplay.

Paddy Pimblett vyzval McGregora. Po Saint-Denisovi chce megazápas roku, ve hře je i odveta o titul

Paddy Pimblett míří do jednoho z nejdůležitějších zápasů své kariéry, ale už teď přemýšlí o dalších velkých výzvách. Pokud na turnaji UFC 329 porazí Saint-Denise, rád by se ještě letos utkal s Conorem McGregorem. Ve hře je také odveta s novým šampionem lehké váhy Justinem Gaethjem nebo dlouho očekávaný souboj s Iliou Topuriou.

Lurdes Gloria Manuel v Ostravě opět posunula své maximum

Lurdes Gloria Manuel potvrdila na Zlaté tretře v Ostravě mimořádnou formu. Česká čtvrtkařka vyhrála závod na 400 metrů v novém osobním rekordu 49,74 sekundy a znovu se posunula mezi nejlepší běžkyně současnosti. Dvacetiletá atletka navíc slavila své premiérové vítězství na prestižním ostravském mítinku.

Václav Prospal bude asistentem trenéra v St. Louis Blues

Bývalý český reprezentant Václav Prospal se vrací do NHL v nové roli. Od příští sezony rozšíří realizační tým St. Louis Blues, kde bude působit jako asistent hlavního trenéra Jima Montgomeryho. Dvojnásobný mistr světa naváže na tříleté angažmá v AHL a poprvé v kariéře usedne na lavičku klubu NHL jako trenér.

Lewis Hamilton znovu ožil. Ferrari konečně našlo cestu, jak dostat legendu zpět na vrchol

Ještě před rokem čelil Lewis Hamilton nepříjemným otázkám, zda má ve Formuli 1 stále co nabídnout. Po vítězství v Barceloně je ale sedminásobný mistr světa zpět mezi kandidáty na titul a Ferrari začíná těžit z největšího přestupu posledních let.

První přestup od Mourinhoova návratu. Real Madrid přivedl Cucurellu z Chelsea

Real Madrid získal španělského obránce Marca Cucurellu z Chelsea. Sedmadvacetiletý levý bek podepsal smlouvu na šest let a stal se první posilou madridského klubu od návratu Josého Mourinha na lavičku. Přestup zároveň zapadá do širší přestavby týmu po neúspěšné sezoně.

Trump proměnil Bílý dům v arénu UFC. Historický galavečer vyvolal nadšení i ostrou kritiku

Trávník před Bílým domem zažil něco, co Spojené státy ještě neviděly. Prezident Donald Trump uspořádal přímo v areálu prezidentské rezidence historicky první galavečer UFC, který spojil sport, politiku i velkolepou show. Zatímco tisíce fanoušků slavily unikátní podívanou, část veřejnosti i politiků označila akci za nevhodnou demonstraci moci a marketingu.

Anglie znovu kraluje šipkám. Luke Littler a Luke Humphries smetli Nizozemce a získali šestý titul

Angličané Luke Littler a Luke Humphries potvrdili roli největších favoritů a ve finále World Cup of Darts v německém Frankfurtu přehráli nizozemskou dvojici Michael van Gerwen – Gian van Veen 10:5. Anglie tak získala rekordní šestý titul v historii soutěže a zároveň definitivně umlčela pochybnosti, které se kolem slavného dua objevily po loňském nečekaném krachu.

Carolina po 20 letech znovu dobyla Stanley Cup

Hokejisté Caroliny získali druhý Stanley Cup v klubové historii. Hurricanes v šestém finálovém utkání porazili Vegas 3:0 a celou sérii ovládli 4:2 na zápasy. O rozhodující výhru se postarali Taylor Hall, Jackson Blake a Nikolaj Ehlers. Brankář Brandon Bussi udržel čisté konto díky 22 zákrokům a stal se jednou z hlavních postav večera.

Hamilton ovládl Velkou cenu Katalánska a zapsal premiérovou výhru za Ferrari

Lewis Hamilton se po dlouhém čekání dočkal. Sedminásobný mistr světa ovládl Velkou cenu Katalánska a připsal si první triumf v barvách Ferrari. V Barceloně zvítězil s výrazným náskokem před Georgem Russellem a ukončil téměř dvouleté čekání na další výhru ve formuli 1.

Krejčíková kvůli nemoci nenastoupila do finále

Barbora Krejčíková si v Hertogenboschi o titul nezahrála. Česká tenistka měla ve finále turnaje WTA 250 nastoupit proti Robin Montgomery, jenže krátce před zápasem odstoupila kvůli nemoci. Američanka tak získala premiérový titul na okruhu WTA bez boje.

Jesse „Bam“ Rodriguez ovládl třetí váhovou kategorii. Další zastávkou může být megasouboj s Inouem

Jesse „Bam“ Rodriguez znovu potvrdil, že patří mezi absolutní elitu světového boxu. V arizonském Glendale dominantně zastavil Antonia Vargase v šestém kole a získal titul mistra světa už ve třetí váhové kategorii. Neporažený Američan navíc okamžitě rozvířil debaty o možném supersouboji s japonskou ikonou Naoyou Inouem.

Knicks po 53 letech ovládli NBA a New York propadl euforii

Basketbalisté New York Knicks získali svůj první titul NBA od roku 1973. V pátém finále porazili na palubovce San Antonio Spurs 94:90 a celou sérii vyhráli 4:1 na zápasy. Hlavní postavou rozhodujícího utkání se stal Jalen Brunson, který nasázel 45 bodů a převzal také ocenění pro nejužitečnějšího hráče finále.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama