16.3 C
    Sobota 27. července 2024

Kanada poráží Čechy v dramatickém souboji 4:3 v prodloužení

V napínavém zápase, který zůstal bez gólů až do divoké třetí třetiny, rozhodl Dylan Cozens dvěma trefami, včetně vítězné branky v prodloužení. Kanada porazila Česko 4:3 a ovládla skupinu A. Češi hráli spíše defenzivní hokej, který nenabídl mnoho střel na kanadskou branku. Lvům nepomohl ani příchod posily z Bostonu.

Úterní finále základní skupiny na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 posouvá Kanadu na 19 bodů. Česko se 16 body je nyní na druhém místě, ale mohlo by skončit třetí, pokud Švýcarsko porazí Finsko.

Kanada má eso v rukávu

Česká republika prohrávala 3:1 ještě pět minut před koncem třetí třetiny, ale dvěma góly s prázdnou brankou poslala dnešní thriller do prodloužení. Při kanadském vyloučení za držení v prodloužení si Cozens s pukem najel do českého pásma a překonal českého brankáře Lukáše Dostála bekhendem ve 3. minutě a 13 sekundě.

Cozens vede na tomto mistrovství s osmi góly a debatuje se o něm jako o nejužitečnějším hráči. Kanadské eso z Buffala Sabres zaznamenalo sedm gólů a 13 bodů, když Kanada na mistrovství světa v roce 2022 získala stříbro, a má také dvě medaile z juniorských mistrovství světa (zlato v roce 2020 a stříbro v roce 2021).

Za Kanadu přidali po jedné brance Dawson Mercer a Brandon Hagel. Dominik Kubalík, Ondřej Palát a Roman Červenka odpověděli za Česko.

Posila z Bostonu

Kanadské vítězství mohlo ohrozit posílení sestavy o hvězdného hráče Davida Pastrňáka poté, co jeho Boston Bruins vypadli ve druhém kole s Floridou Panthers. Po své druhé po sobě jdoucí sezoně se ziskem 110 a více bodů se 27letý hráč připojil ke svému spoluhráči z NHL Pavlu Zachovi v první lajně s kapitánem Romanem Červenkou.

Pastrňákova jediná medaile z jeho předchozích čtyř účastí na mistrovství světa přišla v roce 2022, kdy pomohl Čechům k bronzu v Tampere. Tehdy vstřelil sedm gólů, což byl nejvyšší počet na turnaji.

Průběh zápasu

Češi si zahrávali, když Jakub Krejčík šel ve své obranné třetině za vyhození puku přes plexisklo hned v první minutě ven. Jakub Flek mohl málem otevřít skóre, když ukradl puk Connorovi Bedardovi u modré čáry a sprintoval po levém křídle na pěknou šanci, kterou ovšem Binnington zlikvidoval. Český tým by po dnešku měl postavit sochu Dostálovi, který ukázal, jak se brání ve špičkovém hokeji.

Těsně před 14. minutou kanadský brankář předvedl dobrý zákrok pravou nohou, když Pastrňák vystřelil svou typickou jedovatou ránu z levého kruhu při první české přesilovce s vyloučeným Damonem Seversonem. Dostálovi trochu pomohlo i štěstí, když Severson zvonil pukem o jeho pravou tyč necelé tři minuty před koncem úvodní části.

Ve druhé třetině se hra takticky zpřísnila, obě strany hledaly skulinku v obraně soupeře. Po polovině se Pastrňák a Červenka probili skrz, gól ovšem nepadl.

Poslední třetina přinesla nejvíce zvratů. Po neuznaném faulu na Pastrňáka, kdy si i legendární Jakub Voráček při komentování utkání musel ulevit, češti borci přeci jen dokázali proměnit přesilovku. I přes mnoho chyb se Čechům povedlo vyrovnat a hra tak šla do prodloužení. Přestože se pro český tým vyvíjela situace slibně, Cozens potrestal chybu Krejčíka, kterému po nápřahu na střelu sjel kotouč z hokejky. Po rychlém sprintu bylo jasno. Kanada se posouvá na čelo skupiny A.

Chce to více odvahy

Češi mohli na ledě předvést větší dravost už od začátku. Kanadu začali tlačit až ve chvíli, kdy už se bodově propadali. Není ale všem dnům konec. Diváci dnes mohli sledovat skvělý hokej, který přinesl i nemálo překvapivých situací.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.