MS v hokeji 2024Jakub Vrána dostal šanci na reprezentaci. Věří, že má potenciál

Jakub Vrána dostal šanci na reprezentaci. Věří, že má potenciál

Česko potvrdilo, že se do jeho předturnajového kempu před mistrovstvím světa v hokeji zapojí hráč z NHL Jakub Vrána. Zatím však není jasné, zda se dostane do týmu. Věří však, že má na to Českou republiku reprezentovat.

Jakub Vrána letošní sezonu rozdělil mezi St. Louis Blues a Springfield Thunderbirds v AHL.

„S trenéry jsme se shodli, že si Vrána zaslouží šanci poprat se o místo v sestavě na mistrovství světa,“ uvedl podle hokej.cz generální manažer české reprezentace Petr Nedvěd. „Chtěli jsme, aby se do přípravy zapojil co nejdříve, proto jsem v průběhu týdne zjišťoval, kdy by mohl reálně odcestovat. Poslední zápas v AHL odehrál v sobotu večer. Poté jsme spolu mluvili, a i on projevil velký zájem přijet co nejdříve.“

Zranění i pobyt v asistenčním programu

Není to tak dávno, co byl Vrána solidním hráčem NHL. V ročníku 2019/20 zaznamenal 52 bodů v 69 zápasech za Washington Capitals. Pravidelně také reprezentoval Česko na mistrovství světa. Poslední tři sezony však byly poznamenány zraněními, poklesem herní výkonnosti a pobytem v programu pomoci hráčům NHL.

Za tu dobu odehrál v NHL jen 67 zápasů. V uplynulé sezóně odehrál v AHL dvakrát více zápasů než v NHL, přičemž v 21 zápasech v dresu Blues nasbíral jen šest bodů. Vránovi je pouhých 28 let a zdá se, že si chce své místo zasloužit.

„Mám před sebou dva zápasy na Slovensku. Pokud se ukážu v dobrém světle, věřím, že dostanu šanci příští týden ve třech zápasech v Brně,“ řekl Vrána s odkazem na nadcházející předturnajový program Čechů. „Teď už je jen na mně, abych ukázal, že stále mám na to reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa.“

„Věřím, že potenciál mám a že mohu týmu dát hodně a pak je na mně, abych to ukázal na ledě a na to se soustředím nejvíc,“ cituje Vránu server Livesport.

Vránovy statistiky na ledě

Podle statistik z konce roku 2023 za Blues, které zveřejnil server The Athletic, dosahoval Jakub Vrána nejvyšší rychlosti bruslení 36,6 kilometrů za hodinu. To je 88. percentil celé NHL. Jeho nejlepší střela byla 148,1 kilometrů za hodinu (77. percentil). Naopak průměrná vzdálenost, kterou Vrána v této sezóně urazil za 60 minut, je 15,5 kilometrů (60. percentil) a jeho střelecké pokusy jsou pouhých 41 (65. percentil).

Jinými slovy, Vránova rychlost není efektivní, protože se ne vždy pohybuje a využívá ji. Nevytváří si pozice pro střely, a když už se mu to podaří, nejsou přesné (4,9 procent střelby).

Vrána je prvním hráčem, který v letošní sezóně odehrál nějaký zápas v NHL, a druhým, který hrál v Severní Americe, po jednadvacetiletém obránci Davidu Špačkovi, prospektu Minnesoty Wild, jenž působil v AHL.

V kempu je však několik bývalých hráčů NHL, včetně obránců Andreje Šustra a Michala Kempného a útočníka Romana Červenky.

Nejčtenější tento týden

Real Madrid znovu ztratil a Barcelona může v boji o titul odskočit

Real Madrid remizoval v předehrávce 31. kola La Ligy s Gironou 1:1 a znovu si zkomplikoval cestu za titulem. Bílý balet doma vedl po trefě Federica Valverdeho, jenže hosté brzy odpověděli zásluhou Thomase Lemara. Druhý celek tabulky tak ztrácí na vedoucí Barcelonu šest bodů, navíc katalánský rival má zápas k dobru.

West Ham deklasoval Wolves a se Součkem oživil naději na záchranu

West Ham zvládl důležitý duel 32. kola Premier League a po výhře 4:0 nad Wolves se minimálně dočasně posunul na 17. místo. V souboji dvou českých reprezentantů odehráli plnou minutáž Tomáš Souček i Ladislav Krejčí, spokojenější ale mohl být po závěrečném hvizdu domácí záložník. Kladiváři přerušili domácí čekání na ligové vítězství a v pravý čas si připsali tři body, které mohou v boji o záchranu hodně znamenat.

Portland se přiblížil osmé příčce a Boston vyrovnal rekord NBA v trojkách

Předposlední hrací den základní části NBA přinesl několik důležitých posunů i další historický zápis LeBrona Jamese. Portland zvládl přímý souboj s Los Angeles Clippers, posunul se na osmé místo Západní konference a má blíž k výhodnější pozici pro předkolo play off. Boston mezitím rozstřílel New Orleans a 29 trojkami vyrovnal rekord soutěže.

Boj o play off v NHL vrcholí, Boston má postup na dosah ruky

Základní část NHL míří do finiše a několik tajenek už padlo. Boston je blízko postupu, Ottawa drží cennou pozici, Pittsburgh už má jistotu a na Západě se řeší nasazení i poslední volná místa. Do popředí jdou také brankáři, kteří mohou v dalších dnech rozhodnout o tom, kdo půjde do vyřazovací části v pohodě a kdo pod tlakem.

IIHF bude hledat nového prezidenta a ve hře je i Petr Bříza

Mezinárodní hokejová federace stojí před důležitou změnou. Luc Tardif oznámil, že už nebude obhajovat post prezidenta IIHF, a na podzim tak skončí jeho mandát. Ve hře je několik jmen, výrazně ale rezonuje i česká stopa. Jedním z vážných kandidátů může být senior viceprezident Petr Bříza, který patří mezi nejvýše postavené evropské funkcionáře v mezinárodním hokeji.

Nečas táhl Colorado, čeští brankáři zapsali povedený večer

Martin Nečas prožil v NHL výjimečný zápas. Gólem a dvěma asistencemi řídil výhru Colorada nad Calgary 3:1 a stal se první hvězdou večera. Dařilo se i českým gólmanům. Jakub Dobeš, Karel Vejmelka a Lukáš Dostál pomohli svým týmům k výhrám, zatímco Daniel Vladař tentokrát odjížděl z ledu zklamaný.

Luke Littler pod tlakem. V Brightonu ho fanoušci vybučeli 

Světová jednička zažila v Premier League Darts nezvyklý večer. Luke Littler se v Brightonu trápil, čelil nepřízni publika a vypadl už ve čtvrtfinále. Podle expertů mohl sehrát roli i jeho nedávný konflikt s Gianem van Veenem.

Jonny Clayton otočil finále a vládne Premier League. Van Gerwen padl, Littler zaváhal před kamerami

Dramatický večer v Brightonu přinesl velký návrat na čelo tabulky. Jonny Clayton předvedl parádní obrat proti Michaelu van Gerwenovi a znovu vede Premier League Darts. Naopak Luke Littler zažil jeden z nejslabších televizních výkonů kariéry.

Bojovník UFC Daniel Rodriguez strávil měsíce ve vězení v Mexiku

Zkušený bojovník UFC Daniel Rodriguez se po dlouhé odmlce znovu ozval fanouškům. Na sociálních sítích naznačil, že se právě dostal na svobodu. Jeho zmizení z veřejného prostoru tak podle všeho souviselo s pobytem ve vězení v Mexiku, o kterém se dosud jen spekulovalo.

Šok v F1. Max Verstappen přijde o důležitou část týmu 

Přestup, který může přepsat mapu Formule 1. Gianpiero Lambiase, dlouholetý závodní inženýr, s nímž Max Verstappen spojil celou svou kariéru v Red Bullu, má podle zákulisních informací zamířit od roku 2028 do McLarenu. Tah, jenž může zásadně ovlivnit nejen budoucnost nizozemského šampiona, ale i rozložení sil mezi elitními týmy.

McDavid pěti body dovedl Edmonton k výhře a Buffalo dál tlačí na Carolinu

Connor McDavid znovu ukázal, proč patří mezi největší hvězdy NHL. Při výhře Edmontonu 5:2 na ledě San Jose nasázel hattrick a přidal dvě asistence. Buffalo mezitím uspělo v New Yorku proti Rangers 5:3 a na Východě dál živí nečekaně silný boj o první místo. Ve středečním programu navíc zabral i Washington, který zůstal ve hře o play off.

Lehečka a Macháč jsou v Monte Carlu ve třetím kole

Čeští tenisté Jiří Lehečka a Tomáš Macháč zvládli druhé kolo Masters v Monte Carlu a dál živí čtvrtfinálové ambice. Lehečka otočil duel s Alejandrem Tabilem po ztraceném prvním setu, Macháč si ve dvou sadách poradil s Franciscem Cerúndolem. Oba tak potvrdili výborný vstup do antukové části sezony a v dalším kole je čekají velmi atraktivní soupeři.

Aston Martin v krizi. Slabiny sahají hluboko do konstrukce vozu

Britský tým Aston Martin ve Formuli 1 zažívá rozpačitý vstup do sezony a kritika se dlouho snášela především na motor Hondy. Nové informace ale ukazují, že skutečný problém je mnohem komplexnější a z velké části leží na bedrech samotného monopostu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama