Více
  20.2 C
  Czech
  Úterý 25. června 2024

  Jako ve škole. Krpálek či Lipták mají z maturity za 1, Špotákovou k ní ani nepustili

  Báječnou olympiádu plnou úspěchů má za sebou výprava České republiky. Japonské hlavní město přineslo malé zemi ve střední Evropě velkou slávu, která předčila veškeré účinkování na hrách v historii samostatné republiky. Co se týče medailí, nechali za sebou Češi řadu o dost větších národů.

  Celkem 11 medailí. Taková je statistika českých sportovců po olympiádě v Tokiu. Tohle číslo představuje vyrovnání maxima z Atlanty v roce 1996 a Londýna před 8 lety. Kdybychom se ale zaměřili na „váhu“ cenných kovů, jde o historické maximum České republiky.

  Čeští medailisté z olympiády v Tokiu:
  Lukáš KrpálekJudoZlato
  Jiří PrskavecVodní slalomZlato
  Barbora Krejčíková a Kateřina SiniakováTenis – čtyřhraZlato
  Jiří LiptákStřelba na trapZlato
  David KosteleckýStřelba na trapStříbro
  Lukáš RohanVodní slalomStříbro
  Markéta VondroušováTenis – dvouhraStříbro
  Jakub VadlejchHod oštěpemStříbro
  Vítězslav VeselýHod oštěpemBronz
  Josef Dostál a Radek ŠloufKanoistikaBronz
  Alexander ChoupenitchŠermBronz

  Češi skončili do počtu medailí na celkovém 18 místě, což je skvělé. Za sebou nechali třeba zástupce Španělska, Keni, Jamajky či Slovenska. Čtyři zlata, čtyři stříbra a tři bronzy? O tom čeští sportovci před odletem do dějiště her ani nesnili.

  Zatímco někteří zářili, jiní své počínaní na největší akci roku pokazili. Pojďme se teď společně podívat na ty největší úspěchy Čechů v Tokiu.

  Známka podle Sports24.cz – 1

  Tím prvním musí být samozřejmě Lukáš Krpálek. Ten vybojoval zlato už v brazilském Riu, pak se ale rozhodl změnit váhovou kategorii. Sázkové kanceláře jeho boji o zlato příliš nevěřili, Krpálek ale v judu všem vytřel zrak, připsal si zlato a zařadil se k nejúspěšnějším českým sportovcům historie.

  I jeho kamarád se na olympiádě činil. Jiří Prskavec si podmanil řeku a i on si domů přivezl ten nejcennější kov. „Včera večer jsme si psali, že budeme bojovat, že do toho dáme všecko. Že tenhle den bude náš,“ řekl ještě v Tokiu českým médiím zlatý Prskavec.

  Další ohromný český úspěch měla na svědomí i další dvojice kamarádů. Brněnští střelci Jiří Lipták a David Kostelecký vybojovali na hrách zlatou a stříbrnou medaili ve střelbě na trap. Kluci od sebe prý nebydlí více než 3 kilometry a oslavy tak budou v jejich podání velké.

  A poslední zlatou medaili pak vybojovaly tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková. Ty šly do čtyřhry na olympijském turnaji jako nejvýše nasazený pár a svou výhodu dokázaly zužitkovat. Kromě nich se činila na kurtech i Markéta Vondroušová. Ta skončila celkově druhá a navázala tak na své úspěšné krajanky z French Open a Wimbledonu.

  Jedničku si z pomyslné olympijské maturity zaslouží i oštěpaři Jakub Vadlejch a Vítězslav Veselý. Ti vybojovali stříbro a bronz, navíc také jediné medaile z atletiky pro Českou republiku. Veselý to ve svých 38 letech stále umí, Vadlejch zářil a na závěrečném ceremoniálu dokonce nesl vlajku.

  Krásnou jedničku si vysloužil za své stříbro vodní slalomář Lukáš Rohan či bronzový šermíř Alexander Choupenitch, u kterého se medaile nečekala ani v těch nejdivočejších snech. Oběma to cinklo jako první a nasměrovali tak českou výpravu za úspěchem.

  Známka podle Sports24.cz – 2 až 3

  Kdo v individuálním závodu zaostal, byl Josef Dostál. V Tokiu se ale nakonec vykoupil bronzovou medailí v závodě dvojic na 1000 metrů, ve kterém s ním jel Radek Šlouf. Ten se dostal na hry poprvé a hned z toho byla medaile.

  Trojku si zaslouží mílařka Kristiina Mäki, která se probila do finále závodu na 1500 metrů a překonala svým časem historické maximum. Český národní rekord má i Barbora Seemanová, která se představila v plaveckém finále.

  Dále patří do této kategorie i šestý nejlepší lezec olympijské trojkombinace Adam Ondra, Klára Spilková z golfového turnaje či Martin Vlach a Jan Kuf, kteří v moderním pětiboji obsadili páté, respektive osmé místo.

  Velký úspěch prožili také basketbalisté v čele s Tomášem Satoranským. Ti se pod pěti kruhy představili poprvé pod vlajkou samostatné České republiky a připsali si první vítězství. I když s Francií a Spojenými státy prohráli, těšili se z parádního představení.

  Známka podle Sports24.cz – 4 až 5

  Komu olympiáda nesedla, to byla oštěpařka Barbora Špotáková. Majitelka dvou zlatých medailí z Pekingu a Londýna se neprobila ani do finále, takže její hodnocení zní „nesplnila“. Ve svých 40 letech ale hlásí, že kariéru ještě končit nechce.

  Ani Martin Fuksa neprožil ideální hry. Figuroval mezi kandidáty na cenný kov, své jízdy ale nakonec k dokonalosti nedotáhl.

  Speciální cena!

  Tu by si měl jasně odnést i Adam Sebastian Helcelet. Český desetibojař skončil až na 16. místě, stanice NBS ale označila jeho ozdobu tváře za suverénně „Nejlepší knír her“. Což kvitujeme samozřejmě i my.

  A pak je tu ještě jedna cena. Ta patří Českému olympijskému výboru, který dovezl do Tokia několik nakažených sportovců. Prý může za všechno neočkovaný lékař, na takhle profesionální akci by se ale nic takového dít nemělo. Trapas her, nepříjemné prvenství.

  Tak to byly letošní olympijské hry v Tokiu. Už za 180 dní začnou ty zimní v Pekingu, v roce 2024 se pak pojede na léto do Francie.

  Sledujte nás na sítích

  Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal pole position ve Velké ceně Španělska

  Lando Norris, pilot McLarenu, dosáhl své první pole position ve Formuli 1 po téměř třech letech, když v Barceloně porazil Maxe Verstappena. Norris popsal své kolo na pole position při Velké ceně Španělska jako "umělecké dílo".

  Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal pole position ve Velké ceně Španělska

  Lando Norris, pilot McLarenu, dosáhl své první pole position ve Formuli 1 po téměř třech letech, když v Barceloně porazil Maxe Verstappena. Norris popsal své kolo na pole position při Velké ceně Španělska jako "umělecké dílo".