Více
  21.9 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Hvězda, ale i diktátor, co páchá dobré skutky. Michael Jordan slaví šedesátku

  Když o něm řekneme, že je největší ikonou sportovních dějin, zase tolik přehánět nebudeme. Kdysi změnil basketbal, ale i sport jako takový. I 20 let po konci kariéry je veleváženou osobností. Zkrátka GOAT, jak se tak v posledních letech říká. Michael Jordan slaví dnes šedesáté narozeniny.

  Do NBA vtrhnul v roce 1984 v dresu Chicago Bulls, kteří do té doby nikdy nevyhráli titul. Sám Michael se ale od začátku netajil mamutím sebevědomím. „Nepřišel jsem sem, abych byl průměrný.“ Hned v prvním ročníku byl vyhlášen nováčkem sezony a objevil se na obálce prestižního magazínu Sports Illustrated. Reklamní svět a sport se začal v Jordanově světě rychle prolínat. Už před více než třiceti let vznikla jeho spolupráce s Nike a legendární jsou jeho tenisky AIR JORDAN. Stal se první globální hvězdou jejíž záře svítila dále než jen na nablýskané palubovky.

  Určitě jste někdy slyšeli pojem Dream Team. Dnes je tak titulkován každý hvězdný tým napříč všemi sporty. Originál ale jenom jeden. Takhle byla nazývaná banda amerických basketbalistů na olympiádě v Barceloně v roce 1992. Banda hotových nadsamců, nad kterými čněl právě Jordan.

  Ikonou se stal ale především díky výkonům na hřišti. Šestkrát ovládl NBA, povedlo se mu to v letech 1991 – 1993 a 1996 – 1998. „Praví šampioni jsou ti, kteří vyhrají třikrát za sebou,“ říkal Jordan. A jemu se to povedlo hned dvakrát. Říkalo se, že soupeř psychicky prohrával o několik bodů před zápasem, když Mike vystoupil z autobusu a zapálil si obrovský doutník. Uprostřed těchto dvou milníků přerušil basketbalovou kariéru a vrhnul se překvapivě na baseball. Ale žádnou velkou díru do statistik neudělal, a tak se vrátil tam, kde mu to šlo nejlépe. Vlastně úplně ne, ještě si střihl hlavní roli v animovaném snímku Space Jam, kde ztvárnil sám sebe.

  Jeho výjimečnost připomněl během začátku pandemie před třemi lety Netlfix, který odvysílal desetidílnou sérii s originálním názvem The Last Dance, který vzpomínal na Jordanovu kariéru. Vylíčil ho mimo jiné jako chladného pragmatika, který pro úspěch udělal vše. Jakože úplně vše a své spoluhráče mnohdy i morálně šikanoval.

  Před pár dny udělal velké gesto, když věnoval 10 milionů dolarů nadaci Make-A-Wish. Nadace pomáhá plnit přání nemocným dětem a větší příspěvek během své 43leté existence dosud neobdržela. Nebyl to ovšem jednorázový dar, Jordan s nadací spolupracuje dlouhá léta.

  Nejlepším basketbalistou od dob Jordana je jistojistě LeBron James, který se stal v minulých týdnech nejlepším střelcem historie NBA. Tento rekord sice nedržel „AIR MIKE“, ale to není tak podstatné. Jordan není nejlepším střelcem nejlepší basketbalové ligy světa, ale určitě je největší legendou a propagátorem, který se zasloužil o sport jako takový. Něco jak Roger Federer o tenis, i když nemá nejvíce grandslamů. A právě dnes slaví Michale Jordan 60. narozeniny. Tak všechno nejlepší!

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.