BasketbalHvězda, ale i diktátor, co páchá dobré skutky. Michael Jordan slaví šedesátku

Hvězda, ale i diktátor, co páchá dobré skutky. Michael Jordan slaví šedesátku

Když o něm řekneme, že je největší ikonou sportovních dějin, zase tolik přehánět nebudeme. Kdysi změnil basketbal, ale i sport jako takový. I 20 let po konci kariéry je veleváženou osobností. Zkrátka GOAT, jak se tak v posledních letech říká. Michael Jordan slaví dnes šedesáté narozeniny.

Do NBA vtrhnul v roce 1984 v dresu Chicago Bulls, kteří do té doby nikdy nevyhráli titul. Sám Michael se ale od začátku netajil mamutím sebevědomím. „Nepřišel jsem sem, abych byl průměrný.“ Hned v prvním ročníku byl vyhlášen nováčkem sezony a objevil se na obálce prestižního magazínu Sports Illustrated. Reklamní svět a sport se začal v Jordanově světě rychle prolínat. Už před více než třiceti let vznikla jeho spolupráce s Nike a legendární jsou jeho tenisky AIR JORDAN. Stal se první globální hvězdou jejíž záře svítila dále než jen na nablýskané palubovky.

Určitě jste někdy slyšeli pojem Dream Team. Dnes je tak titulkován každý hvězdný tým napříč všemi sporty. Originál ale jenom jeden. Takhle byla nazývaná banda amerických basketbalistů na olympiádě v Barceloně v roce 1992. Banda hotových nadsamců, nad kterými čněl právě Jordan.

Ikonou se stal ale především díky výkonům na hřišti. Šestkrát ovládl NBA, povedlo se mu to v letech 1991 – 1993 a 1996 – 1998. „Praví šampioni jsou ti, kteří vyhrají třikrát za sebou,“ říkal Jordan. A jemu se to povedlo hned dvakrát. Říkalo se, že soupeř psychicky prohrával o několik bodů před zápasem, když Mike vystoupil z autobusu a zapálil si obrovský doutník. Uprostřed těchto dvou milníků přerušil basketbalovou kariéru a vrhnul se překvapivě na baseball. Ale žádnou velkou díru do statistik neudělal, a tak se vrátil tam, kde mu to šlo nejlépe. Vlastně úplně ne, ještě si střihl hlavní roli v animovaném snímku Space Jam, kde ztvárnil sám sebe.

Jeho výjimečnost připomněl během začátku pandemie před třemi lety Netlfix, který odvysílal desetidílnou sérii s originálním názvem The Last Dance, který vzpomínal na Jordanovu kariéru. Vylíčil ho mimo jiné jako chladného pragmatika, který pro úspěch udělal vše. Jakože úplně vše a své spoluhráče mnohdy i morálně šikanoval.

Před pár dny udělal velké gesto, když věnoval 10 milionů dolarů nadaci Make-A-Wish. Nadace pomáhá plnit přání nemocným dětem a větší příspěvek během své 43leté existence dosud neobdržela. Nebyl to ovšem jednorázový dar, Jordan s nadací spolupracuje dlouhá léta.

Nejlepším basketbalistou od dob Jordana je jistojistě LeBron James, který se stal v minulých týdnech nejlepším střelcem historie NBA. Tento rekord sice nedržel „AIR MIKE“, ale to není tak podstatné. Jordan není nejlepším střelcem nejlepší basketbalové ligy světa, ale určitě je největší legendou a propagátorem, který se zasloužil o sport jako takový. Něco jak Roger Federer o tenis, i když nemá nejvíce grandslamů. A právě dnes slaví Michale Jordan 60. narozeniny. Tak všechno nejlepší!

Nejčtenější tento týden

Mercedes pod tlakem. Toto Wolff musí krotit ambice svých jezdců

Tři závody, tři dominantní víkendy a dvojice jezdců na čele šampionátu. Mercedes vstoupil do sezony 2026 ve velkém stylu. Šéf týmu Toto Wolff však upozorňuje, že boj mezi Georgem Russellem a Kimim Antonellim má jasná pravidla.

Vladařovi rozhodl smolný odraz, Vejmelka padl v prodloužení

Českým brankářům pondělní program play off NHL radost nepřinesl. Daniel Vladař s Philadelphií nevyužil druhý mečbol proti Pittsburghu a po porážce 2:3 vede jeho tým už jen 3:2 na zápasy. Karel Vejmelka s Utahem sahal po velkém obratu proti Vegas, jenže Golden Knights nakonec vyhráli 5:4 v prodloužení a srovnali sérii na 2:2.

Plíšková v Madridu prošla do čtvrtfinále

Karolína Plíšková pokračuje v Madridu ve výborné jízdě. Česká tenistka zvládla osmifinále proti Solaně Sierře a po výhře 6:4, 6:3 si zahraje o semifinále. Bývalá světová jednička zároveň výrazně posílí svou pozici v žebříčku a přiblíží se návratu do elitní stovky.

Drama i dominance v NBA play off, favorité jsou krok od postupu

Nedělní zápasy prvního kola NBA play off přinesly jasné vzkazy. Boston a San Antonio mají postup na dosah, Houston odmítl konec sezony a Toronto srovnalo krok s Clevelandem. Každá série nabídla jiný příběh, od defenzivních bitev po jednoznačné demolice.

Motor má nového kouče, tým přebírá Petrovický

Hokejisté Českých Budějovic vstoupí do nové extraligové sezony s novým trenérským štábem. Motor povede slovenský kouč Róbert Petrovický, který naposledy působil v Olomouci. Po jeho boku budou pracovat Valdemar Jiruš a David Vrbata. Klub tím uzavřel důležitou část změn po odchodu Ladislava Čiháka.

Těžká nehoda v belgické rally. Jos Verstappen vyvázl bez zranění, jeho vůz skončil na střeše

Dramatické okamžiky nabídla Rallye de Wallonie. Zkušený nizozemský jezdec a otec mistra Formule 1 Jos Verstappen havaroval ve vysoké rychlosti, jeho speciál se převrátil a narazil do stromu. Navzdory děsivým záběrům vyvázla posádka bez zranění.

Colorado slaví postup, Boston dělí od konce jediná porážka

Colorado zvládlo sérii s Los Angeles bez jediné porážky a po výhře 5:1 prošlo do druhého kola play off NHL. U triumfu nechyběl ani Martin Nečas, který asistoval u posledního gólu Nathana MacKinnona. Boston naopak doma tvrdě narazil, podlehl Buffalu 1:6 a v sérii prohrává 1:3 na zápasy.

Sebastian Sawe přepsal historii maratonu. V Londýně pokořil dvouhodinovou hranici

Londýnský maraton přepsal atletickou historii. Sabastian Sawe posunul hranici, o které se dlouho mluvilo jako o nedosažitelné. Výkon pod dvě hodiny byl roky považován za symbol absolutního limitu lidských možností. Teď už to neplatí.

Vladař chyboval a Flyers padli, Carolina už slaví postup

Philadelphia nezvládla první postupový mečbol a doma podlehla Pittsburghu. Český brankář Daniel Vladař inkasoval čtyři góly a jeden šel na jeho vrub. Flyers ale stále vedou sérii 3:1. Carolina naopak nezaváhala a jako první tým si zajistila místo ve druhém kole.

Souček po gólu za West Ham: Momentum je na naší straně. Kinský pomohl Tottenhamu nulou

Tomáš Souček pomohl West Hamu důležitou brankou k výhře 2:1 nad Evertonem a po zápase mluvil o obrovských emocích i klíčovém momentu sezony. Český záložník odehrál svůj 200. duel v Premier League a zároveň si upevnil postavení nejlepšího českého střelce v historii soutěže. Důležitý krok v boji o záchranu udělal i Tottenham, za který čisté konto vychytal Antonín Kinský.

Dosunmu zaskočil Denver životním výkonem. Jokič a Nuggets jsou v NBA krok od vyřazení

Denver s Nikolou Jokičem nezvládl ani druhý zápas v Minnesotě a po porážce 96:112 je v sérii na hraně vyřazení. Hlavní postavou večera byl Ayo Dosunmu, který jako náhradník explodoval 43 body a předvedl nejlepší střelecký výkon kariéry.

Siniaková a Taylor Townsend drží v Madridu neporazitelnost. Po dalším obratu už mají 12 výher v řadě

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend pokračují na tisícovce v Madridu ve vítězné jízdě. Česko-americký pár zvládl i druhý zápas na turnaji, porazil Alexandru Eala a Zeynep Sönmez 6:1, 7:5 a natáhl svou aktuální sérii už na 12 zápasů.

Tsitsipas v Madridu znovu neudržel nervy. Během zápasu urážel vlastního otce

Stefanos Tsitsipas prožil na Masters v Madridu další turbulentní zápas. Řecký tenista sice proti Patricku Kypsonovi postoupil, během duelu ale nezvládl emoce, sprostě urážel svého otce a ještě se dostal do sporu s rozhodčí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama