Někomu se možná může zdát, že příběh ragbisty z druhé strany světa u nás nemůže nikoho zajímat, opak je ale v tomto případě pravdou. Sport jde totiž v tentokrát stranou. Cooper je rodák z Nového Zélandu, dlouhá léta ale nosil dres Austrálie. Ani to ale nestačilo na udělení občanství.
O tom, jak může být sport někdy krutý, se na vlastní kůži dozvěděl Quade Cooper. 33letá útočná spojka, v angličtině fly-half, se narodila v Aucklandu na Zélandu, od svých 13 let ale žije v Austrálii a dlouhá léta hájila její barvy i v národním dresu.
Cooper nosil zelenozlatý dres mezi lety 2008 až 2017 a mezi hlavní úspěchy patří zejména zisk dvou titulů pro mistra světa. Za Austrálii odehrál slušných 70 zápasů, když ale padne řeč na občanství, tím australským se pyšnit nemůže.
Zkoušel to už mockrát, vždy ale narazil. A to i tentokrát, což dal vědět prostřednictvím Twitteru. „Trapas. Už zase mi žádost nebyla schválena,“ čílil se. „To, že jsem měl na sobě 70krát zelenozlatý dres, zřejmě nestačí,“ doplnil.
A skutečně. Tohle je podle mocnářů v Austrálii prostě málo. V dopise se uvádí, že ragbista nepředložil důkazy, které by splňovaly zvláštní požadavky na trvalý pobyt. Ty se mají týkat „osob vykonávajících činnosti ve prospěch Austrálie“ a „osob vykonávajících zvláštní druhy práce vyžadující pravidelné cestování mimo Austrálii“.
Kvůli stejnému problému mu unikl i start na OH!
Tahanice už z pohledu Coopera trvají několik let a třeba v roce 2016 nemohl kvůli tomuto problém ani odcestovat s týmem na olympijské hry do Ria. Pravidla pro účast na OH se v tomto případě liší od pravidel ragbyové unie, takže hrát nemohl.
I tak ho ale celá situace hodně trápí. Podle mluvčího ministerstva vnitra v Austrálii není práce pod hlavičkou ragbyové unie uvedena jako ta, která by splňovala podmínky pro udělení občanství. Je ale jasné, že Cooper se jen tak nevzdá.
V současné době působí na klubové úrovni v Japonsku, předtím už hrál také ve Francii. Národní tým odmazal ze svého života před čtyřmi lety, i tak ho ale mnozí považují za právoplatného člena až doteď. A to i přes fakt, že to vlastně papírově není Australan.