Zimní sportyHotovo, vyřízeno. Krasobruslařka z Ruska, která přepsala dějiny her, dopovala

Hotovo, vyřízeno. Krasobruslařka z Ruska, která přepsala dějiny her, dopovala

Je to tady. První dopingový nález na olympijských hrách v Pekingu, první problém, kvůli kterému se Rusko dostane v negativním smyslu slova na přední strany novin po celém světě. Krasobruslařská senzace Kamila Valijevovová měla v prosinci v Petrohradu pozitivní nález na zakázanou látku. O jejím osudu a o osudu zlatého ruského týmu rozhodne soud.

Kdekdo by si řekl, že Rusové dají pokoj. Kauzy kolem dopingu se jich týkají více než kohokoliv jiného, kvůli nesportovnímu chování dokonce nemohou startovat na velkých akcích pod svou vlajkou. Jenomže na olympijských hrách v Pekingu jsou to právě oni, kdo se postarali o první skandál.

Spekulovalo se o tom už na začátku týdne. Ruský krasobruslařský tým ovládl závod družstev, místo na závěrečný medailový ceremoniál je ale vedení Mezinárodního olympijského výboru začalo vyšetřovat. Teď je vše vidět v jasnějších barvách. Ano, v týmu skutečně někdo dopoval.

Jde o mladou 15letou senzaci Kamilu Valijevovovou, která jako první v historii her předvedla čtverný skok. K tomu měla Rusce podle renomované švédské laboratoře dopomoct látka zvaná trimetazidin, který prý napomáhá při léčbě anginy pectoris a zlepšuje krevní oběh.

O osudu Rusky rozhodne soud

Mezinárodní olympijský výbor zatím neví, co bude dál. Kvůli nízkému věku Valijevovové navíc nemůže ani nic chrlit mezi nedočkavé pekingské novináře. Vše by měl prošetřit Sportovní arbitrážní soud, který by měl mimo jiné rozhodnout o tom, zda Ruska může startovat v individuálním závodě.

Ruský výbor se ohrazuje tím, že měla sportovkyně po mistrovství Evropy i na olympiádě výsledky negativní. Od odebraného prosincového vzorku by podle něj měla být „čistá“. „Chceme proto upozornit, že dopingové kontroly u naší sportovkyně po lednovém mistrovství Evropy i tady na olympijských hrách byly negativní,“ řekl výbor.

Do hry by se mohla zapojit také možnost, že má Valijevovová problémy se srdcem. V takovém případě by mohla dostat tzv. terapeutickou výjimku a všechno by platilo. „Chceme to maximálně urychlit. Pracujeme tak rychle, jak to jen jde,“ řekl o šetření Mezinárodní olympijský výbor.

Ruska zatím v Pekingu dál vesele trénuje a připravuje se na úterní individuální klání žen. O tom, zda bude moct na akci startovat, se rozhodne v dohledné době.

Nejčtenější tento týden

PSG obhájilo Superpohár UEFA, Aston Villu sestřelil Doué

Fotbalisté Paris Saint Germain dál sbírají trofeje. V Salcburku porazili Aston Villu 2:1 a podruhé za sebou ovládli Superpohár UEFA. Chviča Kvaracchelija otevřel skóre, sedmnáctiletý Brian Madjo ještě před přestávkou vyrovnal. O vítězství úřadujícího šampiona Ligy mistrů nakonec rozhodl Désiré Doué.

Čejkovi unikla medaile o 48 setin, Seemanová ovládla semifinále dvoustovky

Čeští plavci se na mistrovství Evropy v Paříži znovu výrazně připomněli. Jan Čejka obsadil ve finále závodu na 200 metrů znak páté místo a od bronzu ho dělilo 48 setin sekundy. Barbora Seemanová naopak jasně ovládla semifinále kraulařské dvoustovky. Ve čtvrtek tak může zaútočit na obhajobu evropského titulu.

Messi po smrti otce pochybuje o pokračování kariéry

Lionel Messi prožívá jedno z nejtěžších období svého života. Po smrti otce Jorgeho zveřejnil emotivní dopis, ve kterém se s dlouholetou oporou rozloučil. Devětatřicetiletý Argentinec zároveň připustil, že nyní pochybuje o své další fotbalové kariéře.

Max Verstappen zkritizoval novou F1, vedení mu odpovědělo. Domenicali připomněl, že sport je větší než kterýkoliv jezdec

Nová technická pravidla Formule 1 dál rozdělují paddock. Mezi jejich nejhlasitější kritiky patří Max Verstappen, kterému vadí především charakter závodění a výraznější role elektrické energie. Šéf F1 Stefano Domenicali jeho názor respektuje, zároveň ale zdůraznil, že budoucnost šampionátu nemůže stát na jediném jezdci.

Gian van Veen dorazil na Nový Zéland bez šipek. Před turnajem prosí aerolinky o pomoc

Gian van Veen má před startem New Zealand Darts Masters nečekané starosti. Zatímco nizozemský šipkař už dorazil do Aucklandu, jeho zavazadla zůstala tisíce kilometrů daleko v Paříži. Nová světová dvojka se proto obrátila přímo na aerolinky a žádá o rychlou pomoc.

Menšík na Sheltona nestačil a v Montrealu končí ve čtvrtfinále

Jakub Menšík se na turnaji Masters v Montrealu mezi nejlepší čtyři nedostal. Český tenista ve čtvrtfinále narazil na výborně hrajícího Bena Sheltona a za 73 minut prohrál 3:6, 1:6. Americký obhájce titulu předvedl téměř bezchybný výkon a Menšíkovi nenabídl jediný brejkbol.

Jeff Bezos chce Liverpool. Zakladatel Amazonu chce získat třetinu slavného klubu

Liverpool může brzy získat jednoho z nejbohatších investorů na světě. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je podle dostupných informací blízko dohody o koupi zhruba třetinového podílu v anglickém velkoklubu. Hodnota celé transakce může Liverpool ocenit na přibližně 4,4 miliardy liber.

Donald Trump se zastal Infantina. Jeho odvolání by podle prezidenta bylo „hroznou chybou“

Donald Trump se veřejně postavil za šéfa FIFA Gianniho Infantina. Americký prezident tvrdí, že jeho případné odvolání by bylo zásadním omylem a že pod Infantinovým vedením zažila FIFA nejúspěšnější mistrovství světa ve své historii.

Siniaková v Torontu září a útočí na šestý titul sezony

Kateřina Siniaková pokračuje ve skvělé deblové sezoně. Světová jednička postoupila společně s Čang Šuaj do semifinále turnaje v Torontu. Ve čtvrtfinále si poradily se Storm Hunter a Desirae Krawczyk 6:4 a 6:3. Česká tenistka tak zůstává ve hře o šestou letošní trofej.

Rada v Eugene ovládl 400 metrů překážek a získal světové zlato

Český atlet Michal Rada v neděli zazářil na juniorském mistrovství světa v Eugene. Devatenáctiletý překážkář vybojoval zlato na 400 metrů překážek a časem 48,59 sekundy vytvořil nový evropský juniorský rekord. Navázal tak na loňský evropský titul a zároveň vylepšil stříbro z předchozího světového šampionátu v Limě.

Menšík zvládl další překážku a v Montrealu vyzve Sheltona

Jakub Menšík pokračuje na Masters v Montrealu mezi nejlepší osmičkou. Dvacetiletý český tenista porazil ve čtvrtém kole zkušeného Nizozemce Botice van de Zandschulpa 6:4, 7:5. V boji o semifinále ho čeká Ben Shelton. Proti americké světové desítce má Menšík pozitivní vzájemnou bilanci.

Conor Benn slibuje tvrdou válku. Proti Ryanu Garciovi chce získat titul, který kdysi držel jeho otec

Conor Benn má před sebou největší zápas kariéry. Britský boxer se 12. září v Las Vegas utká s Ryanem Garciou o titul WBC ve welterové váze a před očekávaným soubojem neskrývá ambice. Chce Američana zastavit a odnést si pás, který v minulosti patřil jeho otci Nigelu Bennovi.

Vollering podruhé ovládla ženskou Tour de France, Nosková po pádu odstoupila

Demi Vollering završila Tour de France Femmes dominantním výkonem. Nizozemská cyklistka vyhrála závěrečnou etapu v Nice a podruhé v kariéře slaví celkový triumf. Jediná česká účastnice Nikola Nosková naopak závod nedokončila. Po sobotním pádu sice nastoupila do poslední etapy, krátce po startu ale odstoupila.

Salač slaví životní vítězství, v Británii poprvé ovládl Moto2

Filip Salač dosáhl největšího úspěchu své dosavadní kariéry. Čtyřiadvacetiletý český motocyklový jezdec ovládl závod Moto2 ve Velké ceně Velké Británie v Silverstonu. Na nejvyšší stupeň se v této kategorii postavil poprvé. Zároveň ukončil šestnáctileté čekání na české vítězství, naposledy se radoval Karel Abraham v roce 2010.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama