Více
  21.9 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Geniální Messi poosmé vítězem Zlatého míče. Fotbal chce hrát ještě dlouho

  To, co se bralo za hotovou věc, se v pondělí večer potvrdilo. Vítězem prestižní ankety Zlatý míč se stal kapitán argentinských mistrů světa Lionel Messi. Posunul tak vlastní rekord a nejprestižnější individuální fotbalovou cenu převzal už poosmé. V poli poražených skončili korunní princové Erling Haaland a Kylian Mbappé.

  Ačkoliv by mělo být do poslední chvíle utajeno, kdo bude šťastným vítězem, autorům z magazínu France Football, která anketu pořádá, se to moc nedaří. Několik zdrojů už týdny hlásí, že do Paříže si pro trofej letí Lionel Messi. Není to poprvé, co byl vítěz dopředu daný. Vždyť i Pavel Nedvěd v roce 2003 pózoval s trofejí měsíc před oficiálním vyhlášením.

  Argentinský král se raduje ze Zlatého míče už poosmé. V letech 2009, 2010, 2011, 2012, 2015 a 2019 byl hráčem Barcelony. V roce 2021 Paris Saint-Germain. Letos v létě přestoupil do Interu Miami, takže se rozhodnutí hlasujících, kterými jsou fotbaloví novináři, může jevit jako kontroverzní. Nicméně anketa se v posledních letech nepočítá za kalendářní rok, ale za sezonu. V Messiho případě tak za ročník 2022/2023, kdy ještě nebyl hráčem Interu Miami.

  A z tohohle hlediska je to vítězství naprosto zasloužené. Přece jen několikrát v minulosti se stal vítězem hráč, který na mundialu nejvíce zazářil (namátkou Brazilec Ronaldo, Cannavaro či Modrić). Messi navíc v Kataru vstřelil sedm branek, na tři nahrál a pokořil celou řadu rekordů – nejvíce startů na MS v historii, nejvíce s kapitánskou páskou, nejvíce asistencí, první hráč, který skóroval na jednom turnaji v základní skupině a ve všech částech vyřazovací fáze, první hráč, který byl vyhlášen hráčem turnaje hned na dvou mistrovstvích a tak dále.

  Z tohohle pohledu byl i kanonýr z Manchesteru City Erling Haaland krátký. „Vždycky říkám, že Zlatý míč by měl být rozdělen na dvě části. Jedna pro Messiho a druhá pro jiného hráče,“ řekl Pep Guardiola, který lobboval za norského šutéra. Za Messiho lobbovali i známé osobnosti. „Zaslouží si to Messi,“ řekl Thierry Henry. „Je to nejlepší fotbalista všech dob. Triumf si zasloužil v roce, kdy vyhrál mistrovství světa,“ přidal se Eden Hazard.

  Druhým skončil Erling Haaland a třetím Kylian Mbappé.

  Poprvé od roku 2004 se ankety nezúčastnil Cristiano Ronaldo. Kdo ví, zda-li se příští rok procpe do nominace Messi, když hraje jen MLS. Osmý triumf tak bude pravděpodobně tím vůbec posledním v Messiho úžasné kariéře. Zlatý míč má v plánu ukázat argentinským fanouškům během kvalifikace na mistrovství světa 2026 na ikonickém stadionu La Bonbonera 17. listopadu před zápasem proti Uruguayi.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.