MotorsportFotograf Chytka bere na Dakar dva speciály Toyoty. Mohl bych jet závod,...

Fotograf Chytka bere na Dakar dva speciály Toyoty. Mohl bych jet závod, směje se

Že mají závodní techniku na Dakarské rallye pouze soutěžní posádky? Ale rozhodně ne… Světově proslulý fotograf Marian Chytka dal se svým týmem dohromady rovnou dvě speciální Toyoty. Klidně by se s nimi mohl přihlásit do kategorie Dakar Classic pro historické vozy. Ano, jeho Toyoty jsou totiž starší výroby, konkrétně se jedná o Land Cruiser 80 a 100. „Jedeme po stejné trase jako závodní kolona. Musíme na místo hlavně dojet, proto potřebujeme bytelné a spolehlivé tanky s dobrým úložným prostorem,“ tvrdil Chytka, který bude spolupracovat se všemi továrními týmy.

Společně se svým velkým mezinárodním týmem vyráží do pouště v brzkých ranních hodinách, prozkoumává nejtěžší terény aby zachytil atraktivní momenty. A pro takové věci potřebuje mít pořádně odolné vozy. „Před několika lety nám selhala technika u auta hned v prvních etapách, to byl velký problém. Platí, že když nedojedete na místo, nemůžete fotit, váš klient pak není rozhodně spokojený,“ měl jasno Chytka, který takovou situaci nechce už nikdy opakovat. A tak bude disponovat v nadcházející Dakarské rallye v Saudské Arábii třemi auty, dva z nich pojedou rovnou po trase.

Jedná se o off-roady roku výroby 1995 a 2004. „Přesně taková potřebuji, hlavně ať nemají moc čidel a elektroniky v sobě. Mám strach z toho, že když se někdy zhoupnu na duně, zazní nějaká kontrolka, error a vůz se přepne do nouzového režimu. Z písku se pak jen tak nevyjde. Proto potřebuji tyhle mechanické poctivé starší modely,“ vysvětloval Chytka, který bude dodávat fotografie například pro Toyotu, Audi nebo Mini. Také novinářské vozy, které jedou po trati, musí disponovat bezpečnostním rámem. Jeho Toyoty mají dále závodní sedačky, čtyřbodové pásy, přídavná světla, nájezdy do písku nebo dvě rezervy. Chybět nesmí lopaty a světlice, zásoba vody, apod.

Starší Toyota LC 80 už absolvovala několik Dakarů i v Jižní Americe a původně byla dokonce určena k závodění. Poté byla přestavěna na novinářský vůz a od doby, kdy s ní Chytka vyrazil na Dakar v roce 2014 poprvé, ji neustále upravuje a zdokonaluje. Na následující Dakar do vozového parku přibyla další, novější Toyota Land Cruiser 100, kterou pořídil týmový kolega/fotograf Jan Stárek.

 „Od momentu, kdy Honza auto zařídil, do nalodění na Dakar, uběhlo jen několik týdnů a přestavba byla docela makačka. Muselo se všechno zevnitř vytrhat, dát tam závodní sedačky s pásy, rám, nový úložný systém a spoustu dalších detailů,popsal Chytka.

Věci na 14 dní v autě

Nejen odolnost je pro Chytku prioritou. Jeho týmové Toyoty musí mít rovněž velký úložný prostor – jen si to představte, čtyři lidi v něm budou muset převážet věci na šestnáct dní. „Máme na míru vytvořený systém úložných boxů pro foťáky, jídlo a oblečení. Obě auta mají zahrádku, kde máme náhradní díly, nájezdy do písku a věci na spaní,“ dodal Chytka, který má největší tým fotografů na Dakaru.

Kromě toho představil Chytka nový design své flotily. Jedním z jeho sponzorů je totiž americká firma, která dodává disky na kola. Jeho vozy jsou tak v nových barvách. „Máme asi nejvíce vybavenou flotilu pro fotografy na Dakaru,těší ho. Zároveň se na nadcházející Dakar těší na slavnou poušť – „pustá končina“. V ní byl už v roce 2020. „Jsou tam obrovské stometrové duny. Jsem moc rád, že se tam pojede, na fotkách to vypadá velmi hezky. Vylezete tam na dunu a nic jiného než další pískové kopce nevidíte.“

Nejčtenější tento týden

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.

Tottenham rozbil vlastní rekord. Za Tonaliho zaplatí až tři miliardy korun

Tottenham pokračuje v mimořádně ambiciózním přestupovém létě. Londýnský klub se podle britských médií dohodl s Newcastlem na příchodu italského záložníka Sandra Tonaliho. Celková hodnota transferu může dosáhnout až 100 milionů liber, což by z něj udělalo nejdražší posilu v historii Spurs.

Max Verstappen může odstartovat největší přestupovou rošádu ve Formuli 1. Jeho budoucnost zaměstnává celý paddock

Max Verstappen může být hlavním aktérem největší přestupové ságy posledních let. Přestože má s Red Bullem dlouhodobou smlouvu, zákulisní spekulace sílí a jeho případný odchod by mohl rozpoutat dominový efekt, který zasáhne téměř celé startovní pole Formule 1.

Muchová zvládla druhé kolo a ve Wimbledonu pokračuje dál

Karolína Muchová potvrdila roli favoritky a po přesvědčivém výkonu postoupila do třetího kola Wimbledonu. Česká tenistka si poradila s Číňankou Čang Šuaj ve dvou setech. Dál jde také Nikola Bartůňková, která v českém derby vyřadila Kateřinu Siniakovou. Předloňskou šampionku Barboru Krejčíkovou naopak čeká souboj s vítězkou letošního Roland Garros Mirra Andrejeva.

Oleksandr Usyk plánuje poslední zápas kariéry. Třetí duel s Furym podle jeho týmu nepřipadá v úvahu

Oleksandr Usyk se blíží závěru své mimořádné boxerské kariéry. Neporažený Ukrajinec už se vzdal všech titulů mistra světa v těžké váze a podle svého týmu absolvuje už jen jediný profesionální zápas. Přestože se dlouho spekulovalo o trilogii s Tysonem Furym, promotéři dávají jasně najevo, že tato kapitola je uzavřená.

Novak Djokovič se na úvod Wimbledonu pořádně nadřel. Po tříhodinové bitvě ale zůstává ve hře o historický rekord

Novak Djokovič vstoupil do letošního Wimbledonu vítězně, první kolo mu ale dalo pořádně zabrat. Čínského tenistu Wu I-pinga porazil po více než třech hodinách boje 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4. Sedminásobný šampion londýnského grandslamu tak pokračuje v honbě za rekordním pětadvacátým grandslamovým titulem.

Gudas se vrací na Floridu, Anaheim ho vyměnil

Radko Gudas mění působiště v NHL. Anaheim vyměnil zkušeného českého obránce na Floridu výměnou za útočníka A. J. Greera. Oběma hráčům po sezoně skončila smlouva, proto nyní Panthers získali především přednostní právo jednat s Gudasem o novém kontraktu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.

George Russell znovu útočí na titul. Po vítězství v Rakousku přiznal, že si sáhl na dno

Ještě před několika týdny ztrácel George Russell na týmového kolegu Kimiho Antonelliho propastných 68 bodů a přiznával, že prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Po triumfu na Velké ceně Rakouska je ale zpět ve hře o titul mistra světa formule 1 a do další části sezony hledí s novou dávkou sebevědomí.

Manuel v Paříži znovu posunula osobní rekord a vládne Evropě

Lurdes Gloria Manuel pokračuje ve skvělé sezoně. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži doběhla podruhé, znovu si výrazně vylepšila osobní rekord a časem 49,37 sekundy se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek. Rychlejší letos nebyla žádná evropská čtvrtkařka.

Šok pro domácí fanoušky. Emma Raducanu kvůli zranění odstoupila z Wimbledonu

Velká rána pro britský tenis i samotný Wimbledon. Emma Raducanu se jen několik hodin před svým úvodním zápasem odhlásila z turnaje. Lékaři u domácí jedničky odhalili únavovou zlomeninu pravé nohy, která jí nedovolí nastoupit před domácím publikem.

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama