FotbalFotbalisté hrozí stávkou kvůli pracovní zátěži. FIFA dostala varování

Fotbalisté hrozí stávkou kvůli pracovní zátěži. FIFA dostala varování

Světový fotbalový řídící orgán, FIFA, byl varován hráčskou unií Fifpro, že hráči se mohou uchýlit ke stávce, pokud nebude řešena jejich rostoucí pracovní zátěž.

Prezident svazu pro Evropu, David Terrier, popsal situaci jako „nouzovou“ kvůli rostoucí psychické a fyzické únavě, kterou hráči zažívají kvůli přeplněnému kalendáři zápasů. Přezkum pracovního vytížení hráčů a období zotavení Fifpro odhalil několik alarmujících čísel. Více než polovina dotázaných hráčů přiznala, že hráli, když byli zraněni. 82 procent manažerů přiznalo, že staví hráče, kteří potřebují odpočinek.

„Čelíme jednomu z nejnaléhavějších problémů našeho sportu, který se zrodil kvůli selhání vlády,“ prohlásil Terrier na akci Fifpro v Londýně. Kritizoval reakci FIFA na problém, o kterém tvrdil, že zahrnuje více zápasů, soutěží a peněz, bez jakýchkoli záruk pro pohodu hráčů.

FIFA organizuje jen jedno procento zápasů

Terrier navrhl, že Fifpro by mohlo požádat své členy o stávku, pokud se podmínky nezlepší. Obvinil FIFA z jednostranných rozhodnutí, která ovlivňují celý fotbalový ekosystém, a označil to za „selhání vládnutí“. Richard Masters, výkonný ředitel Premier League a šéf asociace World Leagues, zopakoval jeho pocity. Prohlásil: „Problém je skutečný. Cítíme, že je toho dost. Je škoda, že jsme se dostali až sem.“

Javier Tebas, šéf La Ligy, byl k FIFA ještě kritičtější a tvrdil, že organizace ignorovala jejich dopisy. „Ničíme fotbal. Nyní se musíme uchýlit k právním krokům. Nemůžeme čekat ani o den déle,“ řekl.

FIFA se k problému zatím nevyjádřila. Její prezident Gianni Infantino však již dříve uvedl, že FIFA organizuje pouze asi 1 procento zápasů nejlepších klubů po celém světě, přičemž zbytek organizují různé ligy, asociace a konfederace.

Fifpro také vydalo zvláštní varování pro mladé hráče, kteří jsou žádáni, aby se účastnili stále většího počtu zápasů, jenže jejich těla se neustále vyvíjejí. Zdůrazněn byl případ Jude Bellinghama, záložníka Realu Madrid a Anglie. Má odehráno přes 18 000 minut fotbalu, výrazně více než David Beckham a Wayne Rooney ve stejném věku.

Nejčtenější tento týden

Siniaková s Townsend jsou v semifinále Roland Garros

Kateřina Siniaková pokračuje na Roland Garros v boji o další grandslamový titul. Společně s Taylor Townsend zvládla čtvrtfinále ženské čtyřhry proti outsiderkám Magali Kempen a Andreja Klepač. Nasazené jedničky zvítězily 6:1, 6:3 a postoupily mezi nejlepší čtyři páry turnaje. Navázaly tak na výborné výsledky z posledních měsíců a dál potvrzují roli favoritek.

Anthony Joshua hlásí návrat. Cesta k bitvě s Furym začne v Saúdské Arábii

Anthony Joshua se po mnoha osobních tragédiích vrací do ringu s novou motivací a psychickou odolností. Bývalý šampion těžké váhy věří, že nikdy nebyl silnější a duel s Albanem Kristianem Prengou má být prvním krokem k dlouho očekávanému střetu s Tysonem Furym.

Nová éra formule 1? Piloti věří, že Monako konečně nabídne skutečné závodění

Monacká Grand Prix bývá symbolem prestiže, lesku a adrenalinu v kvalifikaci. Samotný závod ale často kritizují fanoušci i piloti kvůli minimálním možnostem předjíždění. Nové vozy pro sezonu 2026 by to však mohly změnit. A podle jezdců formule 1 právě legendární ulice Monte Carla ukážou, zda revoluční pravidla dávají smysl.

Serena Williams se ve svých 44 letech vrátí na tenisové kurty

Serena Williams se po téměř čtyřech letech vrátí do soutěžního tenisu. Legendární Američanka nastoupí v červnu na turnaji v londýnském Queen’s Clubu, kde si zahraje čtyřhru po boku kanadské talentované hráčky Victorie Mboko.

Canelo Álvarez chce zpět na vrchol. Netrpělivě vyhlíží nové vyzyvatele

Saúl „Canelo“ Álvarez byl roky tváří světového boxu a neohroženým vládcem super střední váhy. Teď se ale poprvé po dlouhé době ocitá v nezvyklé pozici. Je bez všech titulů a pod tlakem nové generace šampionů. Mexická hvězda přesto věří, že cesta zpět na vrchol začne už v září.

McLaren vstupuje do elitního klubu F1. Jako jediný tým vedle Ferrari dosáhne 1 000 startů v Grand Prix

McLaren o víkendu v Monaku absolvuje svůj tisící start ve formuli 1. Stane se teprve druhým týmem v historii, který tuto hranici překoná. Před ním to dokázalo pouze Ferrari. Zatímco italská stáj slavila jubileum už v roce 2020, McLaren na něj přijíždí jako úřadující mistr světa mezi konstruktéry i jezdci.

Menšík v Paříži porazil Rubljova a slaví první grandslamové čtvrtfinále

Jakub Menšík zažil na Roland Garros největší grandslamový večer kariéry. V osmifinále zvládl pětisetovou bitvu s Andrejem Rubljovem, vyhrál 6:3, 7:6, 4:6, 2:6 a 6:3 a poprvé prošel mezi osm nejlepších hráčů turnaje velké čtyřky.

Česká reprezentace zvládla přípravu, Kosovo zdolala 2:1

Čeští fotbalisté vstoupili do přípravy na mistrovství světa vítězstvím 2:1 nad Kosovem. Na Letné rozhodli už v prvním poločase, ve kterém zářil uzdravený Adam Hložek. Ten připravil první gól Tomáši Ladrovi a druhý sám vstřelil krásnou ranou pod břevno. Po přestávce tempo opadlo, Kosovo snížilo a trenér Miroslav Koubek viděl také několik reprezentačních debutů.

Siniaková s Townsend jsou znovu ve čtvrtfinále French Open

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend zvládly na French Open další povinný krok. V osmifinále čtyřhry porazily zkušený pár Nadiia Kichenok, Makoto Ninomiya 6:4, 6:2 a v Paříži si znovu zahrají čtvrtfinále. Nasazené jedničky tak dál drží směr k prvnímu grandslamovému titulu od loňského Australian Open.

Marta Kosťuk vyřadila Šwiatek z French Open už v osmifinále

Iga Šwiatek přijela do Paříže jako čtyřnásobná šampionka a hráčka, která na French Open dlouhé roky působila skoro nedotknutelně. Tentokrát ale její oblíbený turnaj skončil mnohem dřív, než čekala. V osmifinále nestačila na rozjetou Martu Kosťuk a po porážce 5:7, 1:6 se s Roland Garros loučila už před čtvrtfinále.

San Antonio vyřadilo Oklahomu a po letech si zahraje finále NBA

Basketbalisté San Antonia zvládli rozhodující sedmý zápas finále Západní konference a po výhře 111:103 na palubovce Oklahomy postoupili do finále NBA. Spurs vyhráli sérii 4:3 a o titul si zahrají s New Yorkem, který se do finálové série vrací po 27 letech. První duel se odehraje ve středu v San Antoniu.

PSG po penaltách porazilo Arsenal a znovu ovládlo Ligu mistrů

Paris St. Germain zvládl další velký večer. Ve finále Ligy mistrů v Budapešti porazil Arsenal 4:3 na penalty, když po 120 minutách platil stav 1:1. Londýnský tým vedl po brzkém gólu Kaie Havertze, jenže Ousmane Dembélé ve druhé půli vyrovnal z penalty. PSG pak zvládlo rozstřel lépe a jako druhý tým v moderní éře soutěže obhájilo triumf.

Dončič překvapil velkým krokem, koupil klub a míří s ním do NBA Europe

Luka Dončič rozšiřuje své basketbalové plány i mimo palubovku. Hvězda Los Angeles Lakers se stala spolumajitelem italského klubu Vanoli Cremona. Noví vlastníci chtějí tým přesunout do Říma a později ho dostat do chystané evropské soutěže NBA.

Carolina po dvaceti letech postoupila do finále NHL, Dobešův sen skončil

Hokejisté Caroliny porazili v pátém zápase finále Východní konference Montreal 6:1 a ovládli sérii 4:1 na utkání. Hurricanes si po dvaceti letech zahrají o Stanley Cup, kde narazí na Vegas s českým útočníkem Tomášem Hertlem. Český brankář Jakub Dobeš v rozhodujícím duelu inkasoval pět branek z 29 střel a s Canadiens se s play off rozloučil.

Arsenal před finále věří v další zápis do dějin

Arsenal má za sebou mistrovské oslavy v Premier League, ale Bukayo Saka a Martin Ödegaard už hledí k dalšímu velkému večeru. Londýnský klub čeká finále Ligy mistrů proti PSG a jeho lídři věří, že tým má dost síly i sebevědomí, aby sezonu posunul ještě výš. Odplatu za loňské vyřazení neřeší. V sázce vidí víc než jen jednu starou křivdu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama