Více
  18.8 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Formule 1 bez Monte Carla? Neexistuje, podle Lewise Hamiltona jde o klenot

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Seriál formule 1 prochází změnami. Jako tu nejdramatičtější by ale fandové prestižních závodů brali vyřazení Velké ceny Monaka. Na trati v Monte Carlu se závodí s drobnými přestávkami už od roku 1929, podle komisařů F1 je však trať zastaralá a finanční prémie se třeba těm z Kataru nedají rovnat.

  Podobně jako v řadě dalších sportů se mění také prostředí formule 1. Vedení seriálu před pár dny vyhlásilo mnohé změny pravidel, jezdci budou nosit kamery na helmách, měnit by se měly také rozměry monopostů nebo paliva. Od roku 2026 by se mělo až z poloviny jezdit na elektřinu. To ale není všechno.

  Obměnou by mohly projít také jednotlivé destinace, ve kterých se závody pojedou. Nově přibila do seriálu Indonésie, v příštím roce se přidá také trať v americkém Las Vegas a mluví se také o Číně nebo Africe. Formule 1 by se zřejmě v budoucnu představí v Jižní Africe, kde se jezdilo v minulém století.

  Někdo přijde, někdo musí z kola ven. Takhle nějak by se dalo mluvit o vzniklé situaci, kterou musí řešit vedení závodů. Dokonce se začalo spekulovat o konci ikonické Grand Prix, kterou už od roku 1929 hostí Monako. Velká cena Monte Carla láká každoročně tisíce diváků, zástupcům F1 ale začíná vadit.

  Důvody jsou celkem jednoduché. Zastaralá trať, ne zrovna atraktivní finanční odměny a prostor pro manipulaci se zisky z příjmů. „Stále jednáme. Nevím, jestli budeme mít tří nebo pětiletou smlouvu, ale to je detail. Monako má status ikony a je přitažlivé nejen pro řidiče, ale i pro fanoušky. Mohu zaručit, že se bude GP v Monaku konat i v roce 2023,“ potvrdil prezident organizačního výboru Michel Boeri.

  Hamiltonovi se nápad nelíbí

  Kdo se jako první vyjádřil k celé situace s Monte Carlem, je Lewis Hamilton. Sedminásobný mistr světa si bez úzké trati, na které je jen minimální prostor pro předjíždění, neumí seriál ani představit. Na trať v Monaku se jezdci vypraví už 20. května, o tři dny později je na programu hlavní závod.

  A Brit doufá, že to tak bude co nejdéle. „Je to jeden z korunovačních klenotů tohoto sportu. Nejsem si jistý, že by bylo dobré, kdybychom o tuto velkou cenu přišli,“ řekl Hamilton pro server Express.

  Co na nápad s odstraněním závodu v Monaku říkáte?

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ