15.2 C
    Pátek 26. dubna 2024

Fenomenální Szczęsny vychytal penaltu a zařídil polský triumf nad Saúdy

Impozantní show předvedl v bitvě se Saúdskou Arábií golman Polska Wojciech Szczęsny. Nejenže vychytal penaltu Al Dawsarimu, lapil i následnou dorážku, i proto zatím drží na turnaji čisté konto. Už téměř dvě stě minut. O jediné dvě branky v zápase se postarali Zielinski s Lewandowskim, Poláci vyhráli 2:0.

Mistrovství světa v Kataru střídá nezáživné bezbrankové remízy s úchvatnými, zábavnými a až do poslední vteřiny napínavými duely. Írán rozhodl proti Walesu až v 98. minutě, oproti tomu na první pohled atraktivní boj USA – Anglie neviděl jedinou trefu, co víc, ani pořádnou střeleckou příležitost. Utkání Polsko versus Saúdská Arábie se ale mezi ta pohledná klání zařadit určitě dá.

Sympatičtí Saúdové si v prvním zápase na MS překvapivě vyšlápli na Messiho a spol., nyní měli v plánu zaskočit i Poláky. V první půli vypálili na evropskou svatyni hned třikrát, gól to však nepřineslo.

Záhy se radoval soupeř. Orlové se dostali do rychlého brejku a Lewandowski měl na noze svůj premiérový gól na světovém šampionátu. Branku Saúdské Arábie sice přeběhl, míč ale pohotově vrátil na malé vápno, kde už stála opora Neapole v podobě Piotra Zielinskiho a ta otevřela skóre.

Těsně před pauzou dostali Saúdové unikátní možnost vyrovnání z diskutabilně odpískané penalty. Hrdina zápasu Wojciech Szczęsny ale pokus Al Dawsariho vyrazil, zcela spektakulárně pak vychytal i následnou dorážku. Poláci o půli vedli.

I přesto, že vstup do druhé pětačtyřicetiminutovky měli znovu lepší fotbalisté asijského celku, gól vsítilo Polsko. A konečně se dočkal Robert Lewandowski. Jeden z nejlepších útočníků světa využil defenzivní chybu soupeře a propálil Al Owaise.

Dvě nastřelené tyčky tak výběr kouče Michniewicze mrzet nemusely, soused České republiky vyhrál 2:0.

Austrálie zaskočila Tunisko

Na programu byl i souboj Austrálie s Tuniskem. Klokani, kteří padli s Francií 1:4, si chtěli spravit náladu a ukončit dlouhé dvanáctileté čekání na výhru na MS. Africký výběr si také nevedl nejlépe, ještě nedal gól, v úvodním zápase remizoval s Dánskem.

A střelecké ticho neprotrhlo Tunisko ani proti Austrálii. Přestože měli fotbalisté ze severní Afriky v utkání více střel na branku, zářez na pažbu slavili jen protinožci. Ve 23. minutě se prosadil Duke a Austrálie si tenký náskok pohlídala. Vyhrála 1:0 a přiblížila se postupu ze skupiny.