Mistrovství světa v ragby je v plném proudu. Hráči Fidži se v neděli postarali o historický úspěch, neboť porazili favorizovanou Austrálii po 69 letech. Prohra 15:22 pro výběr ze země klokanů tak znamená, že musí zastavit rozjetý Wales. V laufu jsou Angličané, Velšané i Irové. Obhájci titulu z Jihoafrické republiky taktéž dominují, naposledy rozdrtili Rumunsko poměrem 76:0.

Francie je ve varu. Nejen proto, že letošní šampionát hostí, ale i proto, že domácí ragbisté zvládli první dva duely vítězně. Mužstvo kolem kopáče Jamineta porazilo na úvod Nový Zéland 27:13 a poté si i s drobnými komplikacemi poradilo s Uruguayci poměrem 27:12.

https://x.com/rugbyworldcup/status/1703513410363662437?s=20

V podobné fazóně se předvedly zatím i týmy z britských ostrovů. Irsko má se skóre 141:24 po dvou bitvách 10 bodů, stejně je na tom Wales. Anglii nevyšla proti Argentině čtveřice položení, neboť zářil zejména kopáč Ford skvělými dropgóly, a tak má bodů „jen“ devět. V utkání se srdnatě bojujícími Japonci čtyřikrát položit zvládla, tam zvítězila 34:12.

Ikonická jízda týmu Fidži

Sympatické mužstvo z Oceánie na posledních šampionátech vždy bavilo diváky, avšak nedařilo se mu získávat důležité body. Ale na turnaji ve Francii to vypadá, že se pro milionový stát blýská na lepší časy.

Náročné utkání proti Walesu totiž prohrál jen o šest bodů, navíc vydřel čtyři „pětky“, a nad favorizovanou Austrálií dokonce vyhrál 22:15. Trojnásobní finalisté mistrovství světa v ragby tak budou muset porazit Wales, chtějí-li se vrátit do hry. Naopak Fidži zvedlo své šance na postup ze skupiny.

Triumf nad žlutozeleným výběrem po 69 letech řídil zejména v první půli brilantně kopající Kuruvoli. Ze čtyř trestných kopů neminul v první půli ani jeden. Po prvním položení Fidži v zápase ve 43. minutě navíc proměnil i pokus po „pětce“ a na lavičku usedal s bilancí 5/5.

Střídající Lomani už tak přesný nebyl, trefil háčko jen jednou ze tří pokusů, ale i to stačilo. Austrálie se zmohla na 15 bodů, precizně bránící Fidži na 22. Historický triumf tak byl na světě. Ostrovní stát blížící se rozlohou evropskému Slovinsku má nyní 6 bodů, tedy stejně jako Austrálie, která i přes lepší skóre drží třetí příčku.

ZDROJRugby World Cup 2023, X, Foto: Reuters
Předchozí článekSparta rozdrtila bůrem Slovácko, Plzeň zcela zdemolovala Zlín
Další článekKrejčíková se vrátila do top 10ky. Po San Diegu sklízí Češka chválu