Katar 2022Duhové pásky v Kataru nebudou. Asociace po výhrůžkách ze strany FIFA ustoupily

Duhové pásky v Kataru nebudou. Asociace po výhrůžkách ze strany FIFA ustoupily

Světový šampionát v Kataru zatím provází jedno kontroverzní rozhodnutí za druhým. Po bizarních fanoušcích, přes zákaz piva na stadionech až po zákaz nošení duhových kapitánských pásek. Několik kapitánů národních týmů mělo v plánu pásku s nápisem One Love nosit. Jenže FIFA pohrozila žlutými kartami a jednotlivé fotbalové asociace se tak stáhly, ačkoliv lídr Anglie Harry Kane ustoupit nechtěl.

FIFA vydala prohlášení, ve kterém řekla, že pokud hráč navleče duhovou pásku s nápisem One Love podporující LGBTQI+ komunitu, tak ihned na začátku dostane žlutou kartu. V Kataru je totiž homosexualita trestná. S nařízením FIFA se kapitán Albionu Harry Kane ale nechtěl smířit a vydal jasné stanovisko. „Jako celý tým jsme se rozhodli, že si pásku vezmu,“ řekl útočník Tottenhamu Hotspur na předzápasové tiskové konferenci s Íránem.

K němu se přidal také kapitán nizozemské reprezentace Virgil van Dijk. „V pondělí si vezmu pásku One Love. Z našeho pohledu se nic nezměnilo Pokud bych za její nošení dostal žlutou kartu, museli bychom to nějakým způsobem probrat, protože nerad hraji se žlutou kartou,“ dodal.

Celou situaci okamžitě začala řešit anglická Fotbalová asociace „Vím, že probíhají nějaké rozhovory. Promluvila řada evropských zemí. Ujasnili jsme si svou pozici, takže doufejme, že se vše vyřeší ještě před zápasem,“ prohlásil trenér Anglie Gareth Southgate. A také se vše vyřešilo. Týmy nakonec ustoupily, vydaly jednotné prohlášení a jejich kapitáni duhové pásky nenavlečou. FIFA tak se svými výhružkami uspěla.

„FIFA dala velmi jasně najevo, že uvalí sportovní sankce, pokud naši kapitáni budou na hřišti duhové pásky nosit,“ stojí v prohlášení sedmi reprezentací, konkrétně Anglie, Belgie, Dánska, Walesu, Nizozemska, Německa a Švýcarska. „Jako národní federace nemůžeme dostat naše hráče do pozice, kde by mohli čelit sportovním sankcím včetně stopek, a proto jsme požádali kapitány, aby se nepokoušeli pásky na MS nosit,“ píše se dále. Mimo jiné jednotlivé asociace také dodaly, že pokud by šlo pouze o finanční postih, tak by svým kapitánům v nošení duhové pásky nebránily.

Svazy také daly jasně najevo, jak jsou rozhodnutím FIFA zklamané. „Jsme velmi frustrovaní rozhodnutím FIFA, které je podle nás bezprecedentní. V září jsme FIFA informovali o našem přání nosit pásku One Love, abychom aktivně podporovali začlenění do fotbalu, a nedostali jsme žádnou odpověď,“ stojí v závěru. Duhové pásky tak na letošním fotbalovém světovém šampionátu k vidění vůbec nebudou.

Nejčtenější tento týden

Táborsko odmítlo první ligu, šanci nyní zvažuje Artis Brno

Táborsko nevyužije mimořádnou možnost zahrát si v příští sezoně nejvyšší fotbalovou soutěž. Vedení klubu nabídku po důkladném zvážení odmítlo. Hlavními důvody byly nevyhovující stadion, nejistota kolem domácích zápasů v Českých Budějovicích i krátký čas na sestavení konkurenceschopného týmu. Dalším osloveným klubem je nyní Artis Brno.

Tottenham rozbil vlastní rekord. Za Tonaliho zaplatí až tři miliardy korun

Tottenham pokračuje v mimořádně ambiciózním přestupovém létě. Londýnský klub se podle britských médií dohodl s Newcastlem na příchodu italského záložníka Sandra Tonaliho. Celková hodnota transferu může dosáhnout až 100 milionů liber, což by z něj udělalo nejdražší posilu v historii Spurs.

Max Verstappen může odstartovat největší přestupovou rošádu ve Formuli 1. Jeho budoucnost zaměstnává celý paddock

Max Verstappen může být hlavním aktérem největší přestupové ságy posledních let. Přestože má s Red Bullem dlouhodobou smlouvu, zákulisní spekulace sílí a jeho případný odchod by mohl rozpoutat dominový efekt, který zasáhne téměř celé startovní pole Formule 1.

Muchová zvládla druhé kolo a ve Wimbledonu pokračuje dál

Karolína Muchová potvrdila roli favoritky a po přesvědčivém výkonu postoupila do třetího kola Wimbledonu. Česká tenistka si poradila s Číňankou Čang Šuaj ve dvou setech. Dál jde také Nikola Bartůňková, která v českém derby vyřadila Kateřinu Siniakovou. Předloňskou šampionku Barboru Krejčíkovou naopak čeká souboj s vítězkou letošního Roland Garros Mirra Andrejeva.

Oleksandr Usyk plánuje poslední zápas kariéry. Třetí duel s Furym podle jeho týmu nepřipadá v úvahu

Oleksandr Usyk se blíží závěru své mimořádné boxerské kariéry. Neporažený Ukrajinec už se vzdal všech titulů mistra světa v těžké váze a podle svého týmu absolvuje už jen jediný profesionální zápas. Přestože se dlouho spekulovalo o trilogii s Tysonem Furym, promotéři dávají jasně najevo, že tato kapitola je uzavřená.

Novak Djokovič se na úvod Wimbledonu pořádně nadřel. Po tříhodinové bitvě ale zůstává ve hře o historický rekord

Novak Djokovič vstoupil do letošního Wimbledonu vítězně, první kolo mu ale dalo pořádně zabrat. Čínského tenistu Wu I-pinga porazil po více než třech hodinách boje 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4. Sedminásobný šampion londýnského grandslamu tak pokračuje v honbě za rekordním pětadvacátým grandslamovým titulem.

Gudas se vrací na Floridu, Anaheim ho vyměnil

Radko Gudas mění působiště v NHL. Anaheim vyměnil zkušeného českého obránce na Floridu výměnou za útočníka A. J. Greera. Oběma hráčům po sezoně skončila smlouva, proto nyní Panthers získali především přednostní právo jednat s Gudasem o novém kontraktu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Tenisté na Wimbledonu ukončí protest, obnoví kontakt s médii

Nejlepší světoví tenisté po víkendových jednáních s pořadateli Wimbledonu ukončí protest proti médiím. Sporné otázky kolem rozdělování peněz a postavení hráčů ale zůstávají otevřené a jednání budou pokračovat i po skončení turnaje.

George Russell znovu útočí na titul. Po vítězství v Rakousku přiznal, že si sáhl na dno

Ještě před několika týdny ztrácel George Russell na týmového kolegu Kimiho Antonelliho propastných 68 bodů a přiznával, že prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Po triumfu na Velké ceně Rakouska je ale zpět ve hře o titul mistra světa formule 1 a do další části sezony hledí s novou dávkou sebevědomí.

Manuel v Paříži znovu posunula osobní rekord a vládne Evropě

Lurdes Gloria Manuel pokračuje ve skvělé sezoně. Na mítinku Diamantové ligy v Paříži doběhla podruhé, znovu si výrazně vylepšila osobní rekord a časem 49,37 sekundy se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek. Rychlejší letos nebyla žádná evropská čtvrtkařka.

Šok pro domácí fanoušky. Emma Raducanu kvůli zranění odstoupila z Wimbledonu

Velká rána pro britský tenis i samotný Wimbledon. Emma Raducanu se jen několik hodin před svým úvodním zápasem odhlásila z turnaje. Lékaři u domácí jedničky odhalili únavovou zlomeninu pravé nohy, která jí nedovolí nastoupit před domácím publikem.

Ronaldinho se vrací na trávník, jeho novým klubem je Ravenna

Brazilská legenda Ronaldinho se stala hráčem italské Ravenny a zároveň vstoupila do projektu klubu jako jeho spolumajitel. Šestačtyřicetiletý bývalý vítěz Zlatého míče potvrdil, že by měl nastoupit alespoň do jednoho soutěžního zápasu. Kdy přesně se tak stane, zatím není jasné, zájem fanoušků je ale obrovský.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama