Cyklistika„Dosáhl jsem všeho, čeho jsem mohl,“ říká cyklistická legenda Cavendish před posledním...

„Dosáhl jsem všeho, čeho jsem mohl,“ říká cyklistická legenda Cavendish před posledním závodem

Britský cyklista Mark Cavendish, nejúspěšnější sprinter v historii cyklistiky, po nedělním závodě Tour de France Criterium v Singapuru ukončí svou téměř dvacetiletou zářivou kariéru. Informovala o tom agentura Reuters, server BBC a další.

Devětatřicetiletý jezdec původem z ostrova Man v květnu prohlásil, že letošní sezona bude jeho poslední. V červenci překonal svým 35. vítězstvím rekord Tour de France v počtu etapových vítězství. Kariéru uzavírá s vědomím, že dosáhl všeho, čeho dosáhnout mohl.

Neuvěřitelná kariéra z něj po právu udělala legendu

Cavendish v roce 2011 získal titul mistra světa a stříbrnou medaili v omniu na olympijských hrách v roce 2016. Dvakrát vyhrál zelený trikot, udělovaný jezdci s nejvíce body, na Tour de France.

Jeho výbušná schopnost vyhrávat hromadné sprinty vynesla Cavendishovi přezdívku „Manská střela“, uvádí agentura Reuters.

V roce 2017 mu byl diagnostikován virus Epstein-Barrové, infekce způsobující žlázovou horečku. Prožil několik obtížných let, než v roce 2021 zažil návrat do formy a s týmem Deceuninck-QuickStep vyhrál čtyři etapy Tour de France.

Od začátku své profesionální kariéry v roce 2005 vyhrál 165 závodů, včetně 17 etap na Giru d’Italia a tří na Vueltě a Espaňa. V říjnu obdržel rytířský titul.

„Mám to štěstí, že už téměř 20 let dělám to, co mě baví, a nyní mohu říct, že jsem na kole dosáhl všeho, čeho jsem mohl,“ řekl Cavendish, který jezdí za tým Astana-Qazaqstan.

„Cyklistika mi toho tolik dala a já tento sport miluji. Vždycky jsem v ní chtěl něco změnit a teď jsem připraven zjistit, co mě čeká v další kapitole.“

Počtem vítězství na Tour překonal legendárního Eddyho Merckxe

Cavendish měl v plánu ukončit kariéru na konci sezony 2023, připomíná BBC. Poté, co v létě ukončil jeho účast na Tour pád, odchod do cyklistického důchodu o rok odložil. A dobře udělal. Od roku 2021 společně s legendárním Eddy Merckxem držel rekord v počtu etapových vítězství na Tour. Letos však Belgičana překonal svým červencovým vítězstvím v Saint Vulbas.

O uplynulém víkendu skončil třetí v závodě Tour de France Saitama Criterium v Japonsku.

Nejčtenější tento týden

Vendula Valdmannová dál vítězí. Po singlu slaví v Gruzii i deblový titul

Osmnáctiletá Vendula Valdmannová potvrzuje výbornou formu. Po nedávném triumfu ve dvouhře na turnaji ITF W50 v Roehamptonu přidala další trofej, tentokrát ve čtyřhře na podniku ITF W75 v gruzínské Lopotě, kde zvítězila po boku Polky Martyny Kubka.

Kladno představilo první posilu pro novou sezonu

Rytíři začali odhalovat nové tváře pro další extraligový ročník. První posilou se stal útočník Filip Přikryl, který přichází z Českých Budějovic. Pětadvacetiletý forvard má za sebou výrazné období v Motoru a na Kladně chce udělat další krok.

Zemřel Alex Zanardi, legenda motorsportu a paralympijský šampion

Sportovní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 59 let zemřel bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi. Ital patřil k největším bojovníkům moderního sportu. Po těžké nehodě přišel o obě nohy, přesto se vrátil k závodění a později získal čtyři zlaté paralympijské medaile v paracyklistice.

Buffalo a Vegas slaví postup, Tampa si vynutila sedmý zápas

Play off NHL poznalo další dva postupující. Buffalo vyřadilo Boston po výhře 4:1, u které nechyběl gól Davida Pastrňáka po přihrávce Pavla Zachy. Vegas zvládlo šestý duel v Utahu jasně 5:1 a jde dál i s Tomášem Hertlem. Tampa Bay naopak přežila v Montrealu, kde rozhodla až v prodloužení a vynutila si sedmý zápas.

Čeští mladíci ztratili semifinále se Švédskem v prodloužení

Česká osmnáctka sahala na mistrovství světa po finále. V Trenčíně vedla nad Švédskem 3:1, jenže soupeř ve třetí třetině srovnal a v prodloužení rozhodl kapitán Bosse Meijer. Tým trenéra Jana Tomajka tak čeká zápas o bronz proti Lotyšsku.

Anaheim slaví postup, Dostál zastavil Edmonton

Lukáš Dostál si po nepovedeném pátém duelu spravil chuť ve velkém stylu. Český brankář pochytal 25 střel, pomohl Anaheimu k výhře 5:2 nad Edmontonem a Ducks poslal do druhého kola play off NHL. Spolu s nimi slaví také Minnesota, která stejným výsledkem vyřadila Dallas.

Aberdeen rozhodne. Michael Van Gerwen nastoupí proti Humphriesovi v klíčové bitvě o play-off

Premier League Darts vstupuje do závěrečné fáze a tlak stoupá. V Aberdeenu se na Night 13 střetnou dvě velká jména, Michael van Gerwen a Luke Humphries, v zápase, který může zásadně zamíchat pořadím v boji o elitní čtyřku.

Mohamed Salah se vrátí na Anfield. Liverpoolská legenda chce stihnout rozlučku 

Zranění přišlo v nejméně vhodný moment, kdy se jeho éra v Liverpoolu chýlí ke konci. Mohamed Salah ale podle prvních zpráv neřekl poslední slovo a fanoušci slavného klubu tak stále věří, že svou hvězdu uvidí na hřišti ještě jednou.

Vladař zazářil a poslal Flyers dál, druhou nulou řídil postup, Dobeš vychytal Montrealu mečbol

Čeští brankáři výrazně promluvili do play off NHL. Daniel Vladař zazářil v brance Philadelphie, proti Pittsburghu pochytal všech 42 střel a dovedl Flyers k výhře 1:0 v prodloužení i k postupu do druhého kola. Jakub Dobeš zase pomohl Montrealu k vítězství 3:2 nad Tampou Bay a Canadiens vedou v sérii 3:2 na zápasy.

Bezpečnost FIFA MS 2026 není jistá. Bílý dům žádá obnovení klíčového úřadu 

Přípravy na fotbalové mistrovství světa ve Spojených státech komplikují politické spory i bezpečnostní incident ve Washingtonu. Bílý dům varuje, že bez plně funkčního ministerstva vnitřní bezpečnosti může být organizace turnaje ohrožena. FIFA zatím mlčí. 

Fabio Wardley poslal jasný a tvrdý vzkaz svému soupeři Duboisovi

Souboj dvou ranařů slibuje krev už od prvního gongu. Fabio Wardley chce v titulovém zápase proti Danielu Duboisovi rozpoutat otevřenou bitvu bez taktizování. V Manchesteru půjde o pás organizace WBO a podle všeho i o rychlý a nekompromisní průběh.

Pastrňák rozhodl v prodloužení a udržel Boston ve hře

David Pastrňák znovu ukázal, proč patří mezi největší lídry Bostonu. Český útočník rozhodl pátý zápas série proti Buffalu krásným blafákem v prodloužení. Bruins vyhráli 2:1 a snížili stav série na 2:3. Jejich sezona tak pokračuje a série se vrací do Bostonu.

Pardubice po čtrnácti letech slaví titul

Pardubické Dynamo se vrátilo na extraligový trůn. V šestém finále vyhrálo v Třinci 5:4 po prodloužení a celou sérii ovládlo 4:2 na zápasy. Hlavní roli sehrál Roman Červenka, který dal dva góly a v čase 60:57 rozhodl o zlaté tečce za sezonou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama