Více
  14 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Do zimní olympiády v Pekingu zbývá měsíc. Co vědět o hrách v době pandemie?

  Slavnostní zahájení zimních olympijských her v Pekingu je naplánováno na 4. února 2022. Ano, i přes narůstající případy covidu-19 a jeho nové varianty omikron se velká světová akce uskuteční. Již za měsíc vše propukne a to v hlavním městu Číny, Pekingu.

  Člen Mezinárodního olympijského výboru Dick Pound v pondělí řekl, že je v souvislosti se současnou situací kolem pandemie a nárůstem případů koronaviru velice znepokojen. Sám ale tvrdí, že start her už nelze jen tak zastavit.

  Myslím, že tyhle věci se nedají odložit. Skoro všechno už je připravené. Začneme 4. února a chtělo by to nějaký pořádný rozruch,“ prozradil kanadský funkcionář. Hry odstartují 4. února na národním stadionu Pekingu. Stejně jako na letních olympijských hrách ale budou pravidla přísnější.

  Podle příručky musejí být sportovci každý den po dobu trvání her testování na covid, bez ohledu na stav očkování. Sportovci budou také vyzýváni k neustálému nošení respirátoru a vyhýbání se přílišnému kontaktu s lidmi.

  Ačkoliv výbor nenařídil povinné očkování pro sportovce, jednu nevýhodu mít budou. Nejenže každý po příletu do země musí ukázat test starý minimálně 72 hodin. Neočkovaní jedinci navíc musí podstoupit 21denní karanténu.

  Chceme, aby všichni na hrách byli v bezpečí, proto žádáme všechny účastníky, aby se řídili těmito pokyny. Udržení všech zdravých zajistí, že se pozornost bude i nadále soustředěna na samotné základy olympijských a paralympijských her – sportovce a sport,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel výboru Christophe Dubi.

  Covid se nevyhýbá ani sportovcům

  Třeba lyžařská stár Mikaela Shiffrinová oznámila už v průběhu prosince, že jí byl zjištěn pozitivní výsledek na onemocnění. Jen týdny před chystaným příletem do Pekingu.

  „Chtěla jsem vám všem říct, že se mi daří dobře, ale bohužel jsem měl pozitivní test. Postupuji podle protokolu a izoluji se. Hodně štěstí mým spolujezdcům. Budu vám fandit. Děkuji vám všem za podporu. Uvidíme se v novém roce,“ napsala šestadvacetiletá lyžařka na Twitter.

  Na hrách se očekává 109 medailových disciplín se sedmi novými. Mezi nové disciplíny patří:

  • Soutěž smíšených družstev v akrobatickém lyžování
  • Soutěž smíšených družstev ve skocích na lyžích
  • Soutěž smíšených družstev ve snowboardcrossu
  • Soutěž smíšených družstev v rychlobruslení na krátké trati
  • Mužský a ženský big air freestyle
  • Ženský mono bob

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.