Více
  19.1 C
  Czech
  Úterý 25. června 2024

  Do ME zbývá 1 den. Češi chtějí minimálně postup, tohle trio jim bude stát v cestě

  Už jen jeden jediný den schází do startu fotbalové mistrovství Evropy. Mezi TOP evropskými výběry nechybí ani Česká republika, ta ale musí už v základní skupině rozlousknout těžký oříšek. Vlastně tři – Anglii, Skotsko a Chorvatsko. S touhle trojicí změří Češi síly.

  Dech letošního EURA už pomalu začínáme cítit na krku. Tak málo chybí do začátku evropského fotbalového svátku. Už jsme společně rozebrali stadiony a země, kde se bude hrát, vzpomínalo se na minulé úspěchy a řeč už byla i o zajímavostech.

  Odpočítávání na našem sportovním webu si tentokrát zpříjemníme rozborem skupiny „D“, tedy té, ve které figuruje Česká republika. Týmy už mají za sebou poslední přípravné zápasy, za chvilku se půjde naostro.

  Češi svou generálku zvládli na jedničku. S Albánií se sice zprvu nehrál nijak pohledný fotbal, čeští fotbalisté se ale tentokrát před brankou, na rozdíl od „mače“ s Itálií, činili. Soupeři z Balkánu nasázeli tři góly, inkasovali jen jednou a naladili se na EURO.

  Na tom čeká Čechy silná trojice – Anglie, Skotsko a Chorvatsko.

  Anglie

  Reprezentace „Albionu“, to je vždy žhavý kandidát na titul. Kupodivu ale z 9 účastí na mistrovství Evropy vydřela pouhé dva bronzy. Angličany často svazují ostrá britská média, jejich hrdinům se tudíž tolik prosadit nedaří. Uvidíme, co z toho bude letos.

  Největším úspěchem v dějinách Anglie je bezpochyby triumf na MS v roce 1966.

  Anglie je týmem, ve kterém se mísí zkušenost a mládí. I když nutno říct, že letos vyhraje druhá možnost. Angličané mají v nominaci hned čtveřici hráčů, kteří se narodili po roce 2000, a ještě navíc to jsou právě oni, kdo táhne celý tým.

  Kromě Sancha, Saky, Fodena a Bellinghama (ročník 2003!) vsadil kouč Southgate na osvědčenou partu okolo hráčů Manchesteru United a City, Chelsea a dalších týmů z PL. Podle bookmakerů má právě tenhle kádr na EURU jednu z největších šancí na úspěch.

  • Na koho si dát pozor – Foden, Sancho, Kane.
  • Poslední zápas – rok 2019, kvalifikace na EURO: Česko vs. Anglie 2:1

  Skotsko

  Skoti se dostali na EURO po 24 letech. Na posledním mistrovství Evropy v roce 1996, kdy Češi získali stříbro, nepostoupili ani ze skupiny. Skotsko ale není radno podceňovat, už jen kvůli vzájemné bilanci z předešlých zápasů Ligy národů.

  Čechy nečeká příjemný soupeř, ještě navíc, když se bude hrát v jeho teritoriu v Glasgow. Tam to Češi příliš v lásce nemají, od souboje Slavie a Rangers zatím mnoho času neuplynulo, dá se tak čekat pořádná bitva. Skoti budou chtít svému soupeři „naložit“.

  V nominaci kouč Skotska vyčnívá 10 hráčů z anglické Premier League, většina zbytku kádru pak hraje domácí soutěž na severu Britských ostrovů. Češi proti Skotům celé EURO rozjedou, hrát se bude v pondělí 14. června.

  • Na koho si dát pozor – McTominay, Robertson, Frazer
  • Poslední zápas – rok 2020, Liga národů: Skotsko vs. Česko 1:0

  Chorvatsko

  Co se týče destinace pro letní dovolenou, mají Češi jasno. Chorvatsko je pro mnohé první volbou, hezké pláže, dobré pivo, příznivé ceny. Když ale padne řeč na fotbal, nejsou Chorvaté zrovna nejpříjemnějšími soupeři. I proto, že se na předešlém MS dostali až do finále.

  To patří dozajista mezi ty největší úspěchy v historii tamního fotbalu. Lidé takhle jména moc dobře znají: Modrič, Perišič, Kovačič. To všechno jsou výborní chorvatští fotbalisté. Má ale stárnoucí tým šanci i letos na EURU?

  Těžko říct. Roky plynou, hráčům dochází šťáva a není jasné, jak to týmu zapadnou noví mladíci, kteří v Rusku na světovém šampionátu ještě chyběli. Chorvaté mají také slušný mix zkušenosti a mladé energie, jestli to ale bude stačit, to se teprve dozvíme.

  • Na koho si dát pozor – Modrič, Perišič, Rebič.
  • Poslední zápas – rok 2016, EURO: Česko vs. Chorvatsko 2:2

  Tip redakce sports24.cz na pořadí v tabulce

  1.Anglie
  2.Česko
  3.Chorvatsko
  4.Skotsko

  Jak to vidí legendy?

  „Buďme fanoušky českého fotbalu,“ nabádá David Rozehnal, účastník „bronzového“ EURA 2004. „Možná nemáme papírově tým na to stát se mistry Evropy, ale ta výkonnost v průběhu kvalifikace byla nadprůměrná, takže bych se nebál. Doufám, že minimálně postoupíme ze skupiny,“ pokračuje.

  „Přeju klukům, aby se dostali co nejdál a my mohli být pyšní na to, že máme zase tým v tom čtyřce nebo osmičce. Nebo klidně EURO i vyhrát. Proč ne, snít je třeba,“ dodává bývalý bek českého národního týmu.

  „Myslím si, že tým špatný nemáme. Klidně může překvapit. Věřím, že minimálně ze skupiny se dostaneme, pak už je to o štěstí a nějaké konstelaci. Ale ten tým podle mě má na to příjemně překvapit,“ myslí si nejlepší střelec „repre“ Jan Koller.

  Tak věřme i my.

  • Skotsko vs. Česko – 14. června v 15:00
  • Chorvatsko vs. Česko – 18. června v 18:00
  • Česko vs. Anglie – 22. června ve 21:00

  Sledujte nás na sítích

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.

  Drama v Dortmundu. Francie remizovala s Polskem v dramatickém zápase skupiny D

  Francie sice díky proměněné penaltě Kyliana Mbappého pomýšlela na vítězství, Poláci ale pozdním gólem z penalty Roberta Lewandowského a díky skvělému výkonu brankáře Łukasze Skorupského urvali remízu 1:1. Francouzi tak nečekaně končí skupinu D na druhém místě.