Více
  21 C
  Czech
  Úterý, 28 června, 2022

  Design prim rozhodně nehraje. Důlky přidala na golfové míčky skutečná věda

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Golf je sport, který se řadí z hlediska aktivity mezi ty méně náročné. Dalo by se říct, že tento sport může dělat doslova a do písmene každý. Stačí pouze míček s holí a můžete se zařadit mezi golfové nadšence. Víte ale například, kolik má golfový míček důlků, nebo proč v něm vůbec jsou?

  Pravdou je, že na počet důlků na golfovém míčku neexistuje jednotná odpověď. To proto, že počet ďolíčků se liší v závislosti na modelu a výrobci. Nejčastěji je počet ďolíčků na golfovém míčku mezi 300 a 500. Například model populárního Titleistu s názvem Pro V1 2017/18 má 352 ďolíčků, zatímco další vlajková loď Titleistu ze stejného roku, Pro V1x, má 328 ďolíčků. Pro jednoho výrobce byla odpověď na to, kolik ďolíčků je na golfovém míčku, neuvěřitelných 1 070, což je shodou okolností rekord pro nejvíce ďolíčků na golfovém míčku.

  Proč jsou na golfovém míčku důlky?

  Možná vás to překvapí, ale nejedná se o design. Mnoho lidí si myslí, že důlky na golfových míčcích tvoří jen jakousi vizuální jedinečnost. Opak je ale pravdou. Za jejich používáním stojí skutečná věda. Plochý nebo nepravidelný předmět se pohybuje vzduchem nekonzistentním, kolísavým způsobem kvůli tomu, jak přes něj proudí vzduch. Takže golfové míčky bez důlků by se vzduchem pohybovaly nepředvídatelně. V podstatě by golfisté měli jen malou naději na ovládání hladkého golfového míčku. Když se ke golfovému míčku přidají důlky, vytvoří se kolem golfového míčku drobná vrstvička vzduchu, která výrazně sníží odpor. To nutí vzduch proudit přes větší část míčku, což má za následek mnohem plynulejší let míčku.

  Velikost důlků

  Velikost důlků na golfových míčcích se nejčastěji měří podle jejich hloubky. Průměrná hloubka důlků na golfovém míčku je zhruba 0,010 palce. Obvod dolíčků se také liší model od modelu.  Většina důlků má kulovitý tvar ale není to podmínkou. Například míček HX od Callawaye má dolíčky ve tvaru šestiúhelníku. Nicméně, dolíčky na golfových míčcích musí mít symetrické uspořádání a musí být v určitém rozsahu poloměru a hloubky.

  Velikost míčku

  Během let minulých byly mezi golfovými míčky velké rozdíly. Nyní se ale požaduje, aby míčky měly shodnou velikost. Podle pravidel nesmí být průměr golfového míčku menší než 1,680 palce, tedy 42,67 mm.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ