6.2 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
FORTUNA:LIGADerby s výzvou i pro fanoušky. Nepokoje? V plánu je pálení vlajek

Derby s výzvou i pro fanoušky. Nepokoje? V plánu je pálení vlajek

Největší zápas ligy je tady, už zítra v 18 hodin v pražském Edenu budou znít chorály těch nejvěrnějších vlajkonošů. Slavia a Sparta kráčí ligou bez porážky, za sebou mají čerstvá vítězství v Evropské lize a jejich střet slibuje velkou podívanou. K umocnění zážitku má přibýt i plný stadion, což už je takový folklór posledních měsíců.

Slavia se v Edenu letos představí popáté a popáté bude vyprodáno. Spartě tato statistika sahá dokonce do letošního dubna, kdy vyprodala duel s Brnem a od té doby je na Letné fotbalová horečka, který vyvrcholila jarním titulem – sparťané na něj čekali nekonečných devět let. A jako by se oba kluby od té doby ve fanouškovství předháněli. Marketéři obou rivalů se činí, vymýšlí originální přestupová videa, Sparta přišla s dokumentem o Adamu Hložkovi, Slavia zase se sérií dokumentů z mistrovských sezón či vlastním podcastem.

Oba rivalové tak posouvají ligu nahoru, která se těší především díky nim výtečné návštěvnosti. Vždyť ještě v první čistě české sezoně, v ročníku 1993/1994 přišlo do Edenu přes 8 tisíc lidí a na Strahov (kde v té době hrála Sparta z důvodu rekonstrukce Letné) necelých 10 tisíc fanoušků. Dnes chodí do ochozů plný stadion i na soupeře typu Karviná či Zlín.

Navíc už nejsou v posledních letech vidět v hledišti různé excesy. Bývalo bohužel zvykem, že se při derby po hřišti proběhl nějaký fanoušek, vzduchem létaly světlice a nejednou i několik sedaček. Vrcholem všeho bylo zřejmě derby na Strahově v roce 2008, které bylo poslední před slávistickým stěhováním do Vršovic. A s neoblíbeným atletickým stadionem se oba tábory vypořádaly po svém. Ve vzduchu dokonce visel vykřičník, že se zápas nedohraje.

Nehrozí ale něco podobného i zítra? V úterý se v kuloárech přehnala informace, že před několika týdny slávističtí vlajkonoši přepadli ty sparťanské a ukradli jim šály a vlajky. Pro rudý tábor jistě potupa, navíc zítra mají v Edenu tyto artefakty hořet. Nevyburcuje tohle sparťany k ofenzivě? Navíc v sektoru hostí už nejsou ploty… Slávistický boss Jaroslav Tvrdík si navíc na sociální síti X trošku rýpnul, čímž situaci zrovna neuklidnil.

Derby je zápasem roku a oba kluby jsou vyladěné do topu. Zajímavé ale bude sledovat i dění na tribunách.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

McLaren je připraven v Abú Dhabí hodně taktizovat. Piastri může hrát klíčovou roli v Norrisově boji o titul

Tým McLaren připouští, že při finále sezony Formule 1 v Abú Dhabí sáhne k týmovým pokynům, pokud to pomůže Landu Norrisovi získat vysněný titul mistra světa. Vedení stáje přitom zdůrazňuje, že podobný zásah přichází v úvahu pouze tehdy, když bude jasné, že Oscar Piastri už matematicky nemůže bojovat o celkové prvenství.

Zacha dvěma góly táhl Boston, Nečas jen zmírnil porážku Colorada

Pavel Zacha dvěma zásahy nasměroval Boston k výhře 5:2 nad St. Louis a ukončil dlouhé čekání na gól. Martin Nečas si připsal gól a asistenci, jeho Colorado však na ledě New York Islanders prohrálo 3:6. V Edmontonu zařídil Connor McDavid hattrickem a asistencí drtivou výhru 9:4 nad Seattlem. Výrazně se připomněli také další hvězdy jako Leon Draisaitl nebo Artěmij Panarin.

Dalton Smith zabojuje o světový titul. Duel s Matiasem proběhne i přes pozitivní dopingový nález

Britský talent Dalton Smith pokračuje ve své cestě za světovým titulem WBC v superlehké váze, i když jeho soupeř Subriel Matias čelí nepříjemné dopingové aféře. Oba boxeři se mají utkat 10. ledna v New Yorku a podle všeho se tento termín nezmění. Rozhodnutí WBC umožnit duel i přes pozitivní nález vyvolalo v boxerské komunitě vášnivou debatu. Je to správná cesta?

Knedlovi utekla medaile o setiny, Janíčková dokončila polohovku šestá

Miroslav Knedla znovu posunul český rekord na stovce polohově a skončil pátý, Barbora Janíčková vzala ve stejné disciplíně šesté místo. Oba předvedli kvalitní časy, ale na pódium to nestačilo. Knedla zároveň zářil i na znakařské stovce, kde se jako první Čech dostal pod hranici padesáti sekund a prošel do finále společně s Janem Čejkou. V závodě na 200 metrů prsa slaví postup do finále Kristýna Horská, Matěj Zábojník uzavřel soutěž na čtrnácté příčce.

Čisté konto pro Vejmelku a vítězné nájezdy pro Dobeše

Karel Vejmelka zažil jeden z nejlepších večerů sezony a v Anaheimu zlikvidoval všech 27 střel. Utah díky tomu smetl domácí Ducks 7:0. V českém brankovišti se dařilo také Jakubu Dobešovi, který dovedl Montreal k výhře 3:2 po nájezdech nad Winnipegem. Oba gólmani tak potěšili české fanoušky ve středečním programu NHL.

Kimi Antonelli pod palbou nenávistných vzkazů. F1 volá po ochraně sportovců

Devatenáctiletý nováček Mercedesu Kimi Antonelli se po Velké ceně Kataru stal terčem online urážek, které zahrnovaly i výhrůžky smrtí. Důvodem byl závěr závodu, v němž ho Lando Norris na čerstvějších pneumatikách předjel. Fanoušci, nespokojení s výsledkem, zahltili sociální sítě italského jezdce stovkami agresivních komentářů.

Volby prezidenta FIA proběhnou podle plánu, přestože čelí právnímu napadení

Nadcházející prezidentské volby Mezinárodní automobilové federace FIA se uskuteční příští týden podle harmonogramu, a to i přes probíhající právní řízení, které by mohlo výsledky v příštím roce zvrátit. Neobvyklé ustanovení volebních pravidel totiž znemožnilo, aby proti současnému šéfovi Mohammedu Benovi Sulayemovi 12. prosince kandidoval kdokoli další.

Írán se po hrozbě bojkotem nakonec zúčastní losování mistrovství světa

Írán nakonec na páteční los fotbalového Mistrovství světa 2026 v USA dorazí, i když ještě tento týden hrozil bojkotem. Spor o víza ale zásadně zredukoval počet členů íránské delegace a znovu ukázal, jak citlivé jsou vztahy mezi oběma zeměmi.

Národní tým posílí Červenka i Kaše, o nominaci stále probíhá boj. Rozhodne se po Švýcarských hrách

Českou hokejovou reprezentaci čekají příští týden Švýcarské hry, na které trenér Radim Rulík povolal silnou sestavu včetně kapitána Romana Červenky, Ondřeje Kaše či Jana Rutty. Do nominace se vrací dvanáct čerstvých mistrů světa z Prahy a o šanci popere se i brankářský nováček Nick Malík z Plzně. Rulík zároveň otevřeně přiznává, že už má jasnější představu o olympijské soupisce pro Milán, a část kádru tvoří i šest hráčů z NHL.

Tiger Woods se po operaci zad zotavuje pomalu. Termín návratu je neznámý

Tiger Woods má za sebou další operaci zad a tentokrát se rekonvalescence vleče pomaleji, než doufal. Padesátku oslaví s putterem v ruce, ale zatím jen na tréninkovém greenu. O návratu na PGA Tour mluví opatrně a připouští, že je „ještě hodně daleko“ od plánování turnajového kalendáře.

Zacha asistoval, Boston v Detroitu znovu padl o gól

Pavel Zacha zapsal v úterním programu NHL jednu asistenci. Boston však i přes jeho přihrávku v poslední minutě nedotáhl stíhací jízdu a prohrál v Detroitu 4:5. Colorado dál dominuje soutěži, tým Martina Nečase zdolal Vancouver 3:1 a opřel se o dva góly Nathana MacKinnona. Dramatické momenty nabídly i další duely, včetně návratu brankáře Cartera Harta do NHL či první kariérní trefy dvojice mladíků v dresu Nashvillu.

Skandál na poslední chvíli. Janibek Alimkhanuly neprošel testem na drogy 

Boxerský svět zasáhla krátce před víkendovým galavečerem nečekaná zpráva. Kazachstánský šampion Janibek Alimkhanuly neprošel antidopingovou kontrolou a jeho očekávaný unifikační souboj s Erislandym Larou tak dostal zásadní trhlinu.

Sporná penalta rozohnila Tottenham. Frank obvinil VAR z chyby

Trenér Tottenhamu Thomas Frank měl po divokém utkání na St. James’ Parku jasno: VAR podle něj neměl v závěru vůbec zasahovat. Spurs nakonec díky akrobatickému zásahu Cristiana Romera v nastavení urvali remízu 2:2, ale horké téma večera se točilo kolem penalty, kterou Newcastle dostal v 86. minutě.

Wierer ovládla vytrvalost v Östersundu, Voborníková brala body

Italka Dorothea Wierer vyhrála vytrvalostní závod biatlonistek v Östersundu. V cíli porazila Finku Sonju Leinamova o tři desetiny sekundy. Francouzka Camille Bened uzavřela stupně vítězů. Češky tentokrát nedosáhly na první dvacítku pořadí, nejlepší Tereza Voborníková skončila čtyřiadvacátá.

FIFA chystá revoluci. VAR bude na MS 2026 posuzovat i rohové kopy

FIFA se připravuje na další zásadní změnu ve využívání videoasistence rozhodčích. Na mistrovství světa 2026 plánuje zavést VAR kontroly také u udělování rohových kopů, krok, který může výrazně proměnit způsob, jakým se fotbal bude posuzovat na nejvyšší úrovni. Rozhodnutí však provází kontroverze, protože domácí ligy i samotná IFAB zatím tuto novinku odmítají.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama