MotorsportDalší sezona F1 u konce. Verstappen má rekordní výhru, stříbro bere Leclerc

Další sezona F1 u konce. Verstappen má rekordní výhru, stříbro bere Leclerc

Tak, jak tomu bývá zvykem, i letošní ročník mistrovství světa vozů formule 1 nabídl fanouškům motorsportu parádní podívanou. Titul pro šampiona obhájil Max Verstappen, navíc utvořil rekord v počtu vyhraných Velkých cen, pro druhé místo si dojel Charles Leclerc. V Abú Dhabí slavilo také jeho Ferrari.

Vloni se na trati v Abú Dhabí bojovalo až do konce o titul pro mistra světa, letos se hrála písnička trochu jiná. Max Verstappen prožil sezonu snů, která vygradovala obhajobou trofeje už čtyři závody před koncem. Do Spojených arabských emirátů jel Holanďan už pouze s vidinou rekordu. Který nakonec vytvořil.

Ještě nikdy v historii formule 1 se nestalo, aby jeden závodník kraloval během jedné sezony 15 závodům. Až Verstappen svým 35. triumfem v kariéře milník překonal. „Byl to dobrý závod. Vše bylo o práci s pneumatikami. Je skvělé zde zase vyhrát. Získat patnácté vítězství v sezoně je něco neuvěřitelného. Bude těžké tuto sezonu zopakovat, ale je to také velká motivace do budoucna,“ řekl Verstappen po dojezdu do cíle.

Druhý skončil v Abú Dhabí monacký jezdec Charles Leclerc, který podobně jako jeho sok prožil nejlepší sezonu v kariéře. Vyvedl se mu začátek, pak také konec. Do cíle dojel na druhém místě a stejná pozice mu patří také po 22 závodech v celkové tabulce. Leclerca těší také přínos pro Ferrari, to skončilo v Poháru konstruktérů před Mercedesem na druhém místě.

Během zimy zahájí útok na Red Bull

Ferrari porazilo Mercedes s Lewisem Hamiltonem a Georgem Russellem, na Red Bull ani letos nestačilo. I tak ale smýšlí o budoucnosti v o dost pozitivnějších barvách. Italská stáj tuší, že by mohl progres vygradovat příští rok útokem na favorita.

„Dali jsme do toho všechno. Zajeli jsme perfektní závod. Věděl jsem, že jediná cesta, jak porazit Checa, byla v jiné strategii s pneumatikami. Jeli jsme na jednu zastávku a zafungovalo to. Jsem rád, že jsem skončil druhý a věřím, že příští rok uděláme další krok kupředu. Během zimní přestávky budeme makat, abychom Red Bull dohnali,“ řekl druhý Lerclerc.

  • Velká cena Abú Dhabí: 1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:27:45,914, 2. Leclerc (Mon./Ferrari) -8,771, 3. Pérez (Mex./Red Bull) -10,093, 4. Sainz (Šp./Ferrari) -24,892, 5. Russell (Brit./Mercedes) -35,888, 6. Norris (Brit./McLaren) -56,234, 7. Ocon (Fr./Alpine) -57,240, 8. Stroll (Kan./Aston Martin) -1:16,931, 9. Ricciardo (Austr./McLaren) -1:23,268, 10. Vettel (Něm./Aston Martin) -1:23,898.
  • Konečné pořadí MS (po 22 závodech): 1. Verstappen 454 b., 2. Leclerc 308, 3. Pérez 305, 4. Russell 275, 5. Sainz 246, 6. Hamilton (Brit./Mercedes) 240, 7. Norris 122, 8. Ocon 92, 9. Alonso (Šp./Alpine) 81, 10. Bottas (Fin./Alfa Romeo) 49.
  • Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 759, 2. Ferrari 554, 3. Mercedes 515, 4. Alpine 173, 5. McLaren 159, 6. Alfa Romeo a Aston Martin oba 55, 8. Haas 37, 9. Alpha Tauri 35, 10. Williams 8.

Nejčtenější tento týden

Dončič překvapil velkým krokem, koupil klub a míří s ním do NBA Europe

Luka Dončič rozšiřuje své basketbalové plány i mimo palubovku. Hvězda Los Angeles Lakers se stala spolumajitelem italského klubu Vanoli Cremona. Noví vlastníci chtějí tým přesunout do Říma a později ho dostat do chystané evropské soutěže NBA.

Carolina po dvaceti letech postoupila do finále NHL, Dobešův sen skončil

Hokejisté Caroliny porazili v pátém zápase finále Východní konference Montreal 6:1 a ovládli sérii 4:1 na utkání. Hurricanes si po dvaceti letech zahrají o Stanley Cup, kde narazí na Vegas s českým útočníkem Tomášem Hertlem. Český brankář Jakub Dobeš v rozhodujícím duelu inkasoval pět branek z 29 střel a s Canadiens se s play off rozloučil.

Arsenal před finále věří v další zápis do dějin

Arsenal má za sebou mistrovské oslavy v Premier League, ale Bukayo Saka a Martin Ödegaard už hledí k dalšímu velkému večeru. Londýnský klub čeká finále Ligy mistrů proti PSG a jeho lídři věří, že tým má dost síly i sebevědomí, aby sezonu posunul ještě výš. Odplatu za loňské vyřazení neřeší. V sázce vidí víc než jen jednu starou křivdu.

Náctiletá senzace! Fonseca šokoval, vyřadil Djokoviče z Roland Garros

Brazilský talent Joao Fonseca předvedl na Roland Garros životní výkon. Devatenáctiletý tenista otočil duel s Novakem Djokovičem z 0:2 na sety a po téměř pěti hodinách vybojoval největší vítězství kariéry. Srbská legenda tak přišla o další šanci zaútočit na rekordní 25. grandslamový titul.

Rusko uspělo s odvoláním proti zákazu IIHF

Ruský hokej slaví dílčí úspěch v boji o návrat na mezinárodní scénu. Disciplinární komise zrušila lednové rozhodnutí, které Rusku zakazovalo start v soutěžích IIHF v sezoně 2026/27. Nejde však o automatické otevření dveří. Rada IIHF musí celý případ znovu posoudit.

Čtyřnásobná šampionka Swiatek postoupila hladce do čtvrtého kola French Open

Iga Swiatek znovu potvrdila, že antuka v Paříži patří k jejím nejoblíbenějším povrchům. Čtyřnásobná vítězka Roland Garros postoupila do osmifinále po výhře nad krajankou Magdou Linette a dál živí naději na další titul z French Open.

Luke Littler porazil Humphriese a ovládl epické finále Premier League

Finále, na které budou fanoušci šipek vzpomínat ještě dlouhé roky. Luke Littler a Luke Humphries předvedli v londýnské O2 areně strhující podívanou plnou maximálních náhozů, vysokých zavření i obrovských emocí. Po napínavé bitvě rozhodoval až poslední leg a právě v něm mladý mistr světa ukázal, proč je aktuálně největší hvězdou tohoto sportu.

Luke Humphries míří mezi legendy. Obhájce titulu věří, že předvádí životní výkon

Luke Humphries zažil v letošní Premier League dramatický obrat. Ještě před měsícem byl mimo postupové pozice, dnes ale vstupuje do finálového večera jako jeden z největších favoritů. Úřadující šampion navíc tvrdí, že nikdy v kariéře nehrál lépe.

Oscar Piastri a Red Bull? Australská hvězda zůstává věrná McLarenu

Oscar Piastri se stal jedním z nejžádanějších jezdců současné Formule 1. Podle zákulisních informací by právě mladý Australan mohl být hlavním kandidátem stáje Red Bull pro případ, že by tým opustil Max Verstappen. Pilot McLarenu však spekulace vyvrací a tvrdí, že o změně stáje vůbec neuvažuje.

Crystal Palace ovládl Konferenční ligu a míří do Evropské ligy

Fotbalisté Crystal Palace prožili historický večer. Ve finále Konferenční ligy v Lipsku porazili Rayo Vallecano 1:0 a hned při své premiéře v evropských pohárech získali trofej. Rozhodl Jean Philippe Mateta, který po změně stran dorazil vyraženou střelu Adama Whartona. Londýnský klub si tím zajistil účast v příštím ročníku Evropské ligy.

Carolina vynulovala Montreal a sahá po finále Stanley Cupu

Hokejisté Caroliny zvládli čtvrtý zápas finále Východní konference ve velkém stylu. Na ledě Montrealu vyhráli 4:0, v sérii vedou 3:1 a od postupu do finále Stanley Cupu je dělí jediný krok. Canadiens nepomohl ani Jakub Dobeš, který předvedl 39 zákroků.

Jake Paul po těžkém knockoutu znovu míří na vrchol. Ve hře je Ngannou i odveta s Furym

Jake Paul se po vážném zranění čelisti pomalu vrací. Kontroverzní americký boxer podle svého promotérského týmu plánuje návrat ještě letos a ve hře jsou hned velké zápasy: odveta s Tommym Furym i střet s Francisem Ngannouem. Přestože Paul po porážce s Anthonym Joshuou mluvil o pochybnostech nad pokračováním kariéry, nyní znovu míří k největším jménům bojových sportů.

Je to tady. Tyson Fury se předvede už v srpnu v Dublinu

Tyson Fury znovu rozvířil vody světového boxu. Britský šampion oznámil, že se 1. srpna představí v Dublinu, kde absolvuje přípravný duel před očekávanou listopadovou bitvou s Anthonym Joshuou. Souboj dvou největších britských těžkých vah poslední dekády se tak zase o krok přiblížil.

Vegas zametlo s Coloradem a zahraje si finále Stanley Cupu

Hokejisté Vegas Golden Knights jsou po třech letech znovu ve finále Stanley Cupu. Tým s Tomášem Hertlem porazil Colorado 2:1 a finále Západní konference ovládl jasně 4:0 na zápasy. Avalanche nestačila ani asistence Martina Nečase u jediné branky hostů.

Mercedes řeší napětí mezi piloty. Toto Wolff chce přibrzdit souboje Antonelliho s Russellem

Souboj dvou týmových kolegů baví fanoušky formule 1, vedení Mercedesu už ale tak nadšené není. Kimi Antonelli a George Russell si během víkendu v Kanadě několikrát nebezpečně překáželi a šéf stáje Toto Wolff připustil, že podobně tvrdé souboje nemusí tým do budoucna tolerovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama