Více
  26.6 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  Cyklista Vakoč ukončil kariéru. Jezdil na Tour, vyhrál boj o život, teď se v Itálii rozloučil

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Česká cyklistika včera přišla o jedno velké jméno. Petr Vakoč, vynikající „klasikář“, mistr České republiky, vítěz několika prestižních závodů a bojovník, se rozhodl seknout s profesionální dráhou. Rozlučka se konala v Itálii, kde si Vakoč dojel v Giro Veneto pro 50. nejlepší umístění.

  Když se v tuzemsku mluví o cyklistice, po boku Romana Kreuzigera či Zdeňka Štybara se ve všech pádech skloňuje také jméno Petra Vakoče. Střízlík z hlavního města Prahy propadl cyklistice už jako malý a během své kariéry toho stihl až, až.

  „Splnil jsem si na kole, co jsem chtěl. Zažil jsem, co jsem si přál zažít. Teď se těším, až se vrhnu do jiných oblastí života,“ popsal webu iDNES.cz.

  V roce 2013 získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy do 23 let, o rok později kraloval závodu Kolem Polska a dařilo se mu i v roce 2015. Slavil triumf na mistrovství České republiky i Czech Cycling Tour, k tomu se navíc představil třeba i na Giru.

  Vakoč jel na velkých akcích celkem třikrát a kromě Gira d’Italia se dvakrát, v letech 2016 a 2021, dostal i do pelotonu na Tour de France. O mohlo být ještě lépe. To by však nesmělo přijít šílené zranění, po kterém český jezdec bojoval o život.

  Jižní Afrika, rok 2018

  Právě na tohle místo a tenhle časový úsek nebude Vakoč už nikdy vzpomínat s úsměvem. Při tréninku na jihu Afriky do něj totiž zezadu narazil náklaďák a Čechovi téměř zničil kariéru i život. Šest zlomených obratlů, tři těžké operace, krunýř.

  Vakoč ale vše zvládl. Naučil se znovu chodit a zanedlouho opět nasedl na svůj oblíbený stroj. I přes to, že mu doktoři veškeré myšlenky na návrat kazili. Někdejší český cyklistický talent jel ostrý závod už 13 měsíců po nehodě.

  „Že jsem se po zranění dokázal vrátit až na tak vysokou úroveň, na to jsem hrdý úplně nejvíc. Ale na druhou stranu, bylo to opravdu extrémně vyčerpávající. Takhle mi to stačí. Tělo už mi dávalo různé signály, jakými byly zažívací problémy a alergie, že toho má dost a potřebuje orazit,“ doplnil Vakoč pro iDNES.cz.

  S kariérou se tak po závodě v Itálii loučí. Ve středu dojel na 50. místě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ