Více
  1.8 C
  Czech
  Úterý, 30 listopadu, 2021

  Cyklista Vakoč ukončil kariéru. Jezdil na Tour, vyhrál boj o život, teď se v Itálii rozloučil

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Česká cyklistika včera přišla o jedno velké jméno. Petr Vakoč, vynikající „klasikář“, mistr České republiky, vítěz několika prestižních závodů a bojovník, se rozhodl seknout s profesionální dráhou. Rozlučka se konala v Itálii, kde si Vakoč dojel v Giro Veneto pro 50. nejlepší umístění.

  Když se v tuzemsku mluví o cyklistice, po boku Romana Kreuzigera či Zdeňka Štybara se ve všech pádech skloňuje také jméno Petra Vakoče. Střízlík z hlavního města Prahy propadl cyklistice už jako malý a během své kariéry toho stihl až, až.

  „Splnil jsem si na kole, co jsem chtěl. Zažil jsem, co jsem si přál zažít. Teď se těším, až se vrhnu do jiných oblastí života,“ popsal webu iDNES.cz.

  V roce 2013 získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy do 23 let, o rok později kraloval závodu Kolem Polska a dařilo se mu i v roce 2015. Slavil triumf na mistrovství České republiky i Czech Cycling Tour, k tomu se navíc představil třeba i na Giru.

  Vakoč jel na velkých akcích celkem třikrát a kromě Gira d’Italia se dvakrát, v letech 2016 a 2021, dostal i do pelotonu na Tour de France. O mohlo být ještě lépe. To by však nesmělo přijít šílené zranění, po kterém český jezdec bojoval o život.

  Jižní Afrika, rok 2018

  Právě na tohle místo a tenhle časový úsek nebude Vakoč už nikdy vzpomínat s úsměvem. Při tréninku na jihu Afriky do něj totiž zezadu narazil náklaďák a Čechovi téměř zničil kariéru i život. Šest zlomených obratlů, tři těžké operace, krunýř.

  Vakoč ale vše zvládl. Naučil se znovu chodit a zanedlouho opět nasedl na svůj oblíbený stroj. I přes to, že mu doktoři veškeré myšlenky na návrat kazili. Někdejší český cyklistický talent jel ostrý závod už 13 měsíců po nehodě.

  „Že jsem se po zranění dokázal vrátit až na tak vysokou úroveň, na to jsem hrdý úplně nejvíc. Ale na druhou stranu, bylo to opravdu extrémně vyčerpávající. Takhle mi to stačí. Tělo už mi dávalo různé signály, jakými byly zažívací problémy a alergie, že toho má dost a potřebuje orazit,“ doplnil Vakoč pro iDNES.cz.

  S kariérou se tak po závodě v Itálii loučí. Ve středu dojel na 50. místě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Peter Sagan

  Velký malér cyklistické star. Opilý Sagan porušil zákaz vycházení a napadl policistu

  Peter Sagan bude na listopad letošního roku vzpomínat hned z několika důvodů. Nejprve oznámil změnu týmu pro příští sezonu, pak ovládl v Dubaji kritérium, teď ale spatřila světlo světa o něco nepříjemnější zpráva. Opilý cyklista měl v dubnu v Monaku porušit zákaz vycházení a napadnout policistu.
  MS v cyklistice

  Alaphilippe pojede v duhovém i příští rok. Na MS obhájil titul, Štybar skončil sedmý

  Letošní mistrovství světa v silniční cyklistice je u konce. Šampionát završili v neděli odpoledne jezdci z kategorie mužů. Největší radost a úsměv na tvářích je patrný u Francouzů, závod totiž opanoval stejně jako vloni Julian Alaphilippe. O úžasný výsledek a postaral i celkově sedmý Zdeněk Štybar.
  Wout van Aert

  Dějiny cyklistiky čeká přepis. Pojede se do Afriky, za čtyři roky zamíří MS do Rwandy

  Mistrovství světa v Belgii ještě ani neskončilo, Mezinárodní cyklistická unie už má ale jasno o tom, kde se bude šampionát konat v příštích letech. Cyklistická smetánka zamíří v roce 2025 do Rwandy. MS na africkém kontinentu? To tady ještě nikdy předtím nebylo. Půjde tak o přepis historie.
  Jolanda Neffová

  Zlatá olympijská medaile má podezřelou skvrnu. Dejte mi novou, žadoní šampionka

  Olympijská vítězka v závodech horských kol Jolanda Neffová ze Švýcarska řeší problém s medailí, na které se objevila záhadná skvrna. A asi vás nepřekvapí, že jí „nedokonalá placka“ úplně nevoní. Proto žádá, aby dostala novou.
  Fabio Jakobsen

  Lepší dárek si Jacobsen nemohl přát. Na Vueltě ovládl sprint, teď s kolegy míří do hor

  Už jen 5 etap zbývá do konce letošního ročníku cyklistické Vuelty. Závodu, který se tradičně jezdí na Pyrenejském poloostrově, zatím vévodí Nor Eiking, kterého stráží český jezdec Hirt. Ve včerejším klání ale zvítězil Nizozemec Jakobsen. Tím nejlepším možným způsobem tak oslavil své 25. narozeniny.
  Ondřej Cink

  Bronz byl blízko. Cink jel za úspěchem, na MS skončil v short tracku čtvrtý

  Na mistrovství světa horských kol patří mezi ty největší medailové naděje České republiky. A to Ondřej Cink potvrdil hned na úvod během klání v short tracku. Cyklistka už, už sahal po pozici na bedně, ta mu ale nakonec o jedno místo utekla. I tak je čtvrté místo parádním výsledkem.
  Reklama
  Reklama
  Reklama