Více
  2.4 C
  Czech
  Úterý, 30 listopadu, 2021

  Číňané po výroku hvězdy Celtics zuří. Dejte ruce pryč od Tibetu, vzkázal centr Bostonu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Že nejde politika a sport dohromady? Tak to se nedívejte na video, které vložil na sociální sítě Enes Kanter. Hvězdný centr Bostonu Celtics jasně vzkázal mocnářům z Číny, co si myslí o situaci v Tibetu. Skandál řeší celá NBA a také Čína. Stránka fandů klubu na platformě Weibo dokonce oznámila, že už o Celtics nenapíše ani slovo.

  Vměšování se Číňanů do záležitostí v Tibetu leží v žaludku mnohým. Na začátku týdne se v řecké Olympii rozhořela olympijská pochodeň, která zanedlouho zamířila do dějiště nadcházejících her v Pekingu. Slavnostní ceremoniál ale málem narušili členové skupiny na podporu Tibetu.

  „Ne hrám genocidy!“ stálo na transparentu. A podobně smýšlí i Enes Kanter. Tomu se podmínky v nejlidnatější zemi světa a jeho západní části poblíž pohoří Himaláje ani trochu nelíbí. A jasně to dal najevo krátkým videem, které zveřejnil na Twitteru.

  Adresoval ho čínskému prezidentovi Si Ťin-pching, kterého nazval „brutálním diktátorem“. „Tibet patří lidu Tibetu,“ pronesl. Kritizuje poměry v zemi, kritizuje postoj vlády a také fakt, že Číňané do Tibetu násilně vstoupili už v 50. letech minulého století.

  „Jsem tu, abych přidal svůj hlas a vystoupil proti tomu, co se v Tibetu děje. Za brutální vlády čínské neexistují základní práva a svobody tibetského lidu. Stojím při svých tibetských bratrech a sestrách a podporuji jejich volání po svobodě,“ prohlásil Švýcar, který dříve hrával i za Knicks, Utah, Portland či Oklahomu.

  Touha po pozornosti, zní z Číny

  Číňané o smýšlení Kantera uvažují jednoznačně. Prý touží po pozornosti a jeho slov se není třeba obávat. Jiní už ale reagují po svém. Třeba fanouškovská stránka Bostonu Celtics na čínské obdobě Twitteru zvané Weibo s klubem NBA končí.

  Kanterovy boty na podporu Tibetu.

  „Od této chvíle už naše stránka nebude podávat žádné informace o Boston Celtics a náš Weibo přestane aktualizovat,“ stojí v příspěvku od Celtics Weibo Express. „Každému chování, které narušuje harmonii národů a důstojnost vlasti, se rozhodně bráníme,“ doplňuje stránka.

  Kanter navíc zavařil i vedení NBA. To se před začátkem letošní sezony snažilo vztahy s Čínou zlepšit, po basketbalistově vystoupení, při kterém navíc měl na tričku Dalajlámu, se může stát, že Číňané zablokují v zemi vysílání zápasů Bostonu.

  Švýcarský basketbalista má škraloup už z minulosti. Jako malý se s rodiči přestěhoval do Turecka a několik let poté ostře kritizoval tehdejšího prezidenta. Když se jeho otec do země vrátil, bylo mu dokonce vyhrožování smrtí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  LeBron James

  O LeBronovi bylo zase slyšet. Dokroutil trest, pak nechal z hlediště vyhodit fanoušky

  Basketbalové hvězdě poslední dobou rupají nervy. Všichni si mysleli, že po pondělním zápase bude klid, LeBron však vzal situaci do svých rukou a ve středečním zápase nechal vyhodit fanoušky z hlediště. Co mu žena a muž řekli nebo udělali? To zatím není známo.
  Iman Shumpert

  Bývalý hráč NBA vyměnil palubovku za parket. Ovládl prestižní taneční soutěž

  Vítězem 30. ročníku americké taneční soutěže Dancing with the Stars se stal bývalý hráč NBA Iman Shumpert. V showse každoročně vyšvihuje několik známých amerických celebrit, které okouzlují svět tanečními kremacemi. Shumpert výhru věnoval své matce.
  LeBron James

  NBA nebo UFC? LeBron James si spletl sporty, po 1584 zápasech dostal svůj první trest

  Přelom neděle a pondělí se nesl ve znamení souboje mezi Detroitem a Los Angeles Lakers. Jindy by šlo o nijak zvláštní souboj dvou ne zrovna ideálně rozjetých týmů NBA, tentokrát se ale po zápase řeší i další věc. LeBron James si při souboji se soupeřem pomohl loktem a poprvé po 1584 odehraných zápasech dostal trest.
  NBA

  Děsivá smrt nadějného basketbalisty. Klučina zemřel při rozcvičce, žádné potíže neměl

  Smrt středoškolského studenta z Long Islandu ohromila a zarmoutila newyorskou komunitu poté, co během náborových zkoušek do basketbalového týmu upadl na zem a na místě zemřel. Netrpěl žádným onemocněním a jeho smrt je v této době vyšetřována.
  New Orleans Pelicans

  Mizérie Pelicans pokračuje. „Saty“ musel po návratu do sestavy kousat další ztrátu

  Jeden. Přesně tolik zápasů dokázal tým Pelicans z celkových jedenácti v letošní NBA vyhrát. A to je opravdu málo. Basketbalisté kolem Tomáše Satoranského naposledy podlehli Dallasu poměrem 92:108, český kapitán po delší době dostal větší porci minut. Ze čtyř střeleckých pokusů nebyl úspěšný ani jednou, podařilo se mu však pět doskoků.
  Milwaukee Bucks

  Dávná tradice je zpět. Šampioni NBA navštívili Bílý dům, prezident Biden dostal vlastní dres

  Když basketbalisté Clevelandu Cavaliers v roce 2016 přijali od tehdejšího prezidenta Obamy pozvání do Bílého domu, NBA tehdy ještě netušila, že to bude na dlouho dobu naposledy. Tradice se vrací po 5 letech, 46. prezident USA Joe Biden uvítal ve svém sídle šampiony z Milwaukee Bucks.
  Reklama
  Reklama
  Reklama