Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Chtěli mistrovství vyhrát, teď na něj ani nepojedou. Barážový výbuch Itálie řeší celý svět

  O tom, jak může být postup na mistrovství světa náročný, by mohli vyprávět čerství mistři Evropy z Itálie. Vloni v létě vyhráli zástupci Apeninského poloostrova EURO, teď vybuchli v baráži o místenku do Kataru. Nad jejich síly byli Severní Makedonci, kteří vystřelili postup v nastaveném čase. Navíc na venkovním hřišti.

  Fotbal je vrtkavý sport. Jednou jste nahoře, jednou dole. Něco takového si teď mohou říkat fotbalisté Itálie, kteří mají za sebou semifinále baráže o postup na světový šampionát do Kataru. Doma se představili proti outsiderům ze Severní Makedonie, na které sázkové kanceláře vypsaly kurz přes 15.

  Po losu dvojic do evropské baráže se mluvilo o tom, že jeden z gigantů na MS jistojistě nepojede. Všichni předpokládali, že si to o letenku na Střední východ rozdají Portugalci a Italové. Ti první misi zvládli, ti druzí ale nikoliv. Tým loňským evropských šampionů na domácím hřišti padl.

  Jedním slovem katastrofa

  Italové nastoupili ve zvučné sestavě, nechyběli borci jako Donnarumma z Paříže, jeho týmový parťák Verratti, Jorginho z Chelsea nebo kanonýr Lazia Ciro Immobile. Ani to ale k postupu nestačilo, Severní Makedonci, kteří skončili v kvalifikační skupině druzí na Němci, udeřili v nastavení.

  Ještě před zápasem kouč Mancini hrdě hlásil atak na historicky pátou trofej z MS. „Naším cílem je mistrovství světa vyhrát. Abychom toho dosáhli, musíme v příštích dvou zápasech vyhrát a kvalifikovat se. Neměli bychom v této situaci být, ale ve fotbale vás může vždycky něco překvapit,“ pronesl.

  A přesně to se stalo. Itálie bude chybět na mistrovství světa podruhé v řadě, už v roce 2018 se neprobila na světový šampionát, který hostilo Rusko. Do té doby od roku 1958 na největší fotbalové akci světa nechyběla.

  Postup se rodil v bolestech

  Ač byl výsledek jiný, Itálie svého soka naprosto zničila. Na rohy zvítězila jasně 16:0, v poměru střel byla situace také jasná, 32:4. Jenomže na to se historie bohužel pro Italy neptá, v nastavení vystřelil Severní Makedonii postup dalekonosnou ranou z 25 metrů Trajkovski.

  Do teď s Itálií bude? Celá země smutní, nejistou budoucnost má i trenér Mancini, který má u kormidla podle smlouvy vydržet až do roku 2026. „Uvidíme. Zklamání je teď příliš velké,“ hlesl po zápase. Ať tak či onak, s Katarem si on ani jeho tým nemusí dělat starosti. Makedonci vyzvou ve finále baráže Cristiana Ronalda a spol., kteří porazili 3:1 Turecko.

  Postup na mistrovství světa utekl Italům, další celky si ale včera postup zajistily. Japonsko, Saudská Arábie, Ekvádor, Uruguay. To jsou další týmy, které nebudou na prestižním turnaji, jenž se bude konat v listopadu a prosinci letošního roku, chybět. Dnes jsou na programu zápasy africké části, kde se rozhodně o dalších účastnících.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.