15.2 C
    Pátek 26. dubna 2024

Česko přejelo v Pardubicích Bosnu, MS ale ještě jisté není. Zářili Balvín a Bohačík

Čeští basketbalisté si dokázali poradit v pardubické Enteria Areně s výběrem Bosny a Hercegoviny a v důležité bitvě skupiny o postup na mistrovství světa zvítězili 93:81. Svěřenci kouče Ginzburga nyní mají postup do další části kvalifikace ve svých rukou, nicméně musí zvítězit v Litvě. V případě prohry by záleželo na výsledku klání Bulharska s Bosnou.

Zápas odstartovalo domácí mužstvo ve stylu, Ondřej Balvín předvedl pod vlastním košem ukázkový blok na Amara Gegiče. Do protiútoku se vrhl hladový Jaromír Bohačík a hned svým prvním pokusem otevřel skóre. První čtvrtina se národnímu týmu České republiky povedla, ozdobil ji i Tomáš Satoranský, jemuž vyšla parádní individuální akce.

Bosňané bodovali zezačátku dosti z šestek, neboť se Ginzburgovi svěřenci nevyvarovali faulů. I tak si ale zvládli držet solidní náskok, po první čtvrtině vedli Češi 24:17, po druhé dokonce 51:36. Avšak po přestávce na palubovku naskočili velmi namotivovaní hosté a třetí čtvrtinu uloupili ve svůj prospěch. Vyhráli ji 22:19.

Závěr klání se České republice taktéž moc nevyvedl, domácí nezvládali doskoky Bosny a Hercegoviny, navíc se nechali v poslední části zápasu přestřílet. Bodově sice udrželi remízu 23:23, dohromady to tedy znamenalo vítězství 93:81, ale to zatím moc klidu do českých vod nepřináší.

Ronen Ginzburg a jeho tým musí v Litvě, která drží první příčku, vyhrát, chce-li pomýšlet na postup do další fáze kvalifikace. Pokud se tak nestane, je potřeba spoléhat na to, že Bosna doma s Bulharskem neprohraje o tři až pět bodů.

Doskoky nechápu, kroutil hlavou Satoranský

Důležitý souboj hodnotila hlavní hvězda bitvy s Bosnou Jaromír Bohačík: „Pro mě to byl zápas po strašně dlouhé době, snažil jsem si ho užít a jsem rád za vítězství. Poslední čtvrtina se nám ale moc nevyvedla. Věděli jsme, že po poločase přitvrdí a měli jsme hlušší pasáž, která nás stála výsledek, jež jsme si přáli,“ smutnil autor 19 bodů.

K mikrofonu se po zápase s Bosnou a Hercegovinou dostal i Tomáš Satoranský: „Bylo to dost hektické. Bohužel jsem ke konci ztratil balon, vyhodnotil jsem špatně situaci a už jsme nestihli vystřelit. Ale nesmíme věšet hlavy, vyhráli jsme zápas proti silnému soupeři,“ podotkla hlavní hvězda našeho výběru.

Jedinou slabinou Čechů byl prostor pod košem, Bosna měla na kontě 44 doskoků, Česko 39… „Dlouho jsem nebyl tak přeskákaný na útočném doskoku, jako teď s Bosnou,“ dodal basketbalista s číslem osm.