-5.1 C
Czech
Pondělí 12. ledna 2026
HokejČeská matka, albánský otec, hvězda Montrealu. Borec přezdívaný Wi-Fi pobláznil NHL

Česká matka, albánský otec, hvězda Montrealu. Borec přezdívaný Wi-Fi pobláznil NHL

Hokejové kruhy toho o něm zatím moc neslyšeli, už teď ale patří minimálně ve svém Montrealu mezi známé a oblíbené postavy. A vůbec nevadí, že zatím Arber Xhekaj odehrál v NHL všehovšudy sedm zápasů. Svými body, rvačkami a neobvyklým příjmením si vysloužil mladý bek nebývalou pozornost. K tomu má navíc spojení s českou vlajkou.

Na konci ledna oslaví své dvaadvacáté narozeniny, v současné době kroutí v dresu Montrealu svou první sezonu v NHL, nikdy nebyl draftovaný a ještě během pandemie nemoci covid-19 pracoval v supermarketu. Neskutečný příběh sepsal na startu letošní sezony Kanaďan s českými a albánskými kořeny Arber Xhekaj.

Pojďme hezky od začátku. Jeho matka Simona z Hradce Králové a otec, kosovský Albánec Arber, se potkali v kanadském městě Hamilton. Narodil se jim syn, který odmala tíhl v hokeji. Nikdy se mu však pořádně nedařilo, do draftu se neprocpal, rozhodl se však, že to nezabalí. Štěstí šel zkusit do OHL, kde hrál za Kitchener a Hamilton. A poutal velkou pozornost.

To díky svým proporcím a stylu hry. Měří 193 centimetrů, váží 108 kilogramů a vyžívá se v soubojích a tvrdých úderech. I proto se ho rozhodl zařadit do předsezónního kempu nejslavnější klub NHL ze všech, Montreal Canadiens. A světě div se, Xhekaj náročnou misi zvládl a v letošní sezoně už si připsal sedm startů.

Na to, že si ještě při pandemii covidu, kdy sezona OHL stála, přivydělával jako prodavač v supermarketu, je to skvělý počin. Navíc se mu kromě potyček daří také s pukem. Na kontě má tři body za jeden gól a dvě asistence.

Oblíbenec také v kabině

Hvězdami napěchovaná kabina Montrealu ho mezi sebe přijala skvěle. I když nikdo z jeho spoluhráčů přesně neví, jak Xhekaje oslovovat. Někdo mu říká „X-man“, jiní zase „Wi-Fi“, protože jeho příjmení působí jako mix zdánlivě neslučitelných písmen.

„Každý rok jsem byl ve škole poslední na docházkovém seznamu. Učitelé se mě neustále dotazovali, jak se to vlastně vyslovuje,“ říká borec s českými a albánskými kořeny, který na navíc prvním hráčem v historii NHL, jehož jméno začíná na X. Jak je to s českým občanstvím? Za reprezentaci by mohl hrát jen v případě, že odehraje dvě sezony v české nejvyšší soutěži. Což už se zřejmě nestane.

Cílem je teď pouze Montreal a nejslavnější hokejová liga světa NHL. „Jsem tu, abych si udělal jméno a ukázal, že se budu svého týmu zastávat. A taky, že jsem dostatečně tvrdý na to, aby si každý dvakrát rozmyslel, jestli půjde po našich hráčích,“ varoval soupeře Xhekaj.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Česká rychlobruslařka Zdráhalová vyhrála mistrovství Evropy na 1000 metrů

Nikola Zdráhalová má největší úspěch kariéry. V polském Tomaszówě Mazowieckém vyhrála mistrovství Evropy na 1000 metrů a navázala na sobotní stříbro z patnáctistovky. Po dojezdu zvedla ruce nad hlavu, usmála se a brzy si vyslechla i českou hymnu.

Sabalenka obhájila titul v Brisbane a zůstala bez ztráty setu

Aryna Sabalenka potvrdila post světové jedničky a znovu ovládla turnaj v Brisbane. Ve finále porazila Martu Kostyuk 6:4 a 6:3, během celého týdne neztratila ani set a připsala si 22. titul kariéry. Do Melbourne tak míří ve výborném rytmu.

Dalton Smith šokoval Matíase a stal se mistrem světa

Britský boxer Dalton Smith se v New Yorku definitivně zapsal na světovou boxerskou mapu. V bouřlivé atmosféře brooklynského Barclays Center totiž senzačně porazil Portoričana Subriel Matiase a vybojoval titul mistra světa organizace WBC v lehké welterové váze.

Pastrňák rozdal šest asistencí a Zacha dal hattrick při demolici Rangers

David Pastrňák prožil v NHL výjimečnou noc, když při výhře Bostonu 10:2 nad New York Rangers nasbíral šest asistencí. Pavel Zacha k tomu přidal první hattrick v kariéře a Marat Chusnutdinov dal dokonce čtyři góly. V dalším programu Lukáš Dostál znovu nedosáhl na výhru, Anaheim padl v Buffalu 3:5, Tampa Bay naopak natáhla vítěznou sérii na devět zápasů.

Vejmelka jako první brankář sezony dosáhl na 20 výher

Karel Vejmelka dotáhl Utah k vítězství 4:2 nad St. Louis a jako první gólman v této sezoně NHL zapsal dvacátou výhru. Zastavil 26 střel, po zápase bral ocenění třetí hvězdy a rychlostí, s jakou se k metě dostal, se zařadil hned za Dominika Haška.

Ledecká otevřela olympijský rok desátým místem, Vonn znovu vyhrála v Zauchensee

Ester Ledecká vstoupila do olympijského roku 2026 děleným desátým místem ve sjezdu v Zauchensee. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 75 setin, od pódia ji dělilo 27 setin. Americká legenda si dojela pro 84. triumf ve Světovém poháru a posunula vlastní rekord nejstarší vítězky závodu na 41 let a 84 dní.

Martina Sáblíková byla na ME čtvrtá

Martina Sáblíková se po pěti letech vrátila na mistrovství Evropy a hned v úvodním závodě sahala po další medaili. Na trati 3000 metrů v polském Tomaszówě Mazowieckém dojela čtvrtá, od bronzu ji dělily něco přes dvě sekundy. Vyhrála Norka Ragne Wiklundová a předvedla výkon, který závod jasně rozvrstvil.

Aryna Sabalenka znovu ve finále Brisbane, o titul si zahraje s Martou Kostyuk

Světová jednička Aryna Sabalenka postoupila do finále turnaje Brisbane International už potřetí za sebou. V semifinále porazila Karolínu Muchovou 6:3, 6:4 a potvrdila, že její forma před nadcházejícím Australian Open je velmi silná. Fanoušci se mají rozhodně na co těšit. 

Tyson Fury si se svou vahou rozhodně neláme hlavu 

Bývalý mistr světa těžké váhy Tyson Fury se ostře ohradil proti komentářům, které zpochybňují jeho fyzickou kondici během přípravy na návrat do ringu. Sedmatřicetiletý Brit, jenž nedávno oznámil comeback v roce 2026, vzkázal kritikům, že nadváha mu v minulosti nikdy nebránila porážet ty nejlepší.

Littler podepsal rekordní sponzorskou smlouvu v hodnotě 560 milionů korun

Luke Littler znovu potvrdil, že je největší hvězdou současných šipek. Krátce po obhajobě titulu mistra světa podepsal s firmou Target Darts dlouhodobou smlouvu, která má být největší v historii tohoto sportu. Osmnáctiletý Angličan tak posouvá hranice nejen na terči, ale i mimo něj.

Muchová v Brisbane skolila Rybakinu a v semifinále jde na Sabalenku

Karolína Muchová pokračuje ve skvělém startu sezony. Ve čtvrtfinále turnaje v Brisbane porazila Jelenu Rybakinu 6:2, 2:6 a 6:4 a zahraje si o finále proti světové jedničce Aryně Sabalence, která na akci obhajuje titul. Češka zvládla rozhodující chvíle ve třetím setu a ukončila soupeřce vítěznou sérii.

Nečas a MacKinnon rozebrali Ottawu, Boston vyhrál i díky asistencím Pastrňáka a Zachy

Colorado se vrátilo k dominanci a rozstřílelo Ottawu 8:2. Martin Nečas pomohl gólem a asistencí. Bodově se připomněli i další Češi, David Pastrňák a Pavel Zacha přihráli u výhry Bostonu 4:1 nad Calgary, Tomáš Hertl nasbíral dvě asistence při obratu Vegas proti Columbusu 5:3. V brankovišti se ukázali také Dan Vladař a David Rittich, oba chytali výborně, ale na výhru to nestačilo.

Aryna Sabalenka kritizuje kalendář WTA. Turnaje bude vynechávat i za cenu sankcí

Světová jednička Aryna Sabalenka se ani v nadcházející sezoně nechystá slepě plnit nabitý program ženského tenisového okruhu. Otevřeně přiznala, že znovu plánuje vynechat některé turnaje, a to navzdory tomu, že jí za to s největší pravděpodobností hrozí sankce ze strany WTA. Podle běloruské hvězdy je současný kalendář extrémně náročný a dlouhodobě neudržitelný, zejména s ohledem na zdraví hráček.

Prokop na Dakaru znovu zazářil a v páté etapě skočil třetí

Martin Prokop se ve 48. ročníku Rallye Dakar vrátil do tempa, v páté etapě zajel třetí čas a posunul se na 10. místo celkově. Po středečním zaváhání se letos už potřetí dostal mezi nejrychlejší trojici a znovu se přiblížil špičce. V čele zůstává Jihoafričan Henk Lategan, na kterého český jezdec ztrácí necelých dvacet minut.

Dalton Smith chce v Brooklynu zlomit obávaného ranaře. Míří na mistrovský pás WBC

Britský profesionální boxer Dalton Smith stojí před životní příležitostí. O víkendu ho v newyorském Brooklynu čeká souboj, který může definitivně změnit jeho kariéru i postavení na světové boxerské scéně. V hale Barclays Center vyzve portorického šampiona Subriela Matíase v boji o titul mistra světa organizace WBC v superlehké váze.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama