20.8 C
    Pátek 26. července 2024

Češi vstříc Evropě. Slavia s Plzní uspěly, Sparta musí dohánět

Tři české týmy včera rozehrály zápasy play off o postup do evropských pohárů. Evropskou ligu by si rády zahrály v aktuálním ročníku pražská „S“ Sparta a Slavia, Plzeň bojuje o místenku v základní skupině Evropské konferenční ligy. Jak úvodní zápasy dopadly? Dva týmy se radovaly, u jednoho převládlo zklamání.

Jako první šla ve čtvrtek do akce Viktoria Plzeň. Ta hrála úvodní souboj čtvrtého předkola o postup do Evropské konferenční ligy na půdě Tobolu Kostanaj a se svým vystoupením mohla být spokojená. Do odvety příští týden v Doosan aréně půjde s náskokem. Díky dvěma trefám ve druhém poločase se jí bude dýchat lépe.

Plzeň se dostala do vedení v 73. minutě, kdy se prosadil Cadu, o sedmnáct minut později to bylo už o dvě branky, když zvýšil na 2:0 Kalvach. Kazašská Kostanaj se vzdát nechtěla a ještě v 98. minutě zdramatizovala Plzni cestu za úspěchem. Právě gól na 1:2 by mohl teoreticky zvýšit šance Tobolu v odvetné bitvě.

Hlavní ale pro Viktorii je, že vyhrála. „Jsem rádi, že jsme vyhráli 2:1, je to pro odvetu dobrý výsledek. Doma jsme silní, poženou nás fanoušci. Věřím, že to doma zvládneme,“ říkal po zápase střelec druhé branky Kalvach.

Slavia doma dvakrát udeřila v závěru

V Evropské lize by ráda hrála Slavia Praha. V cestě do ní už zvládla zdolat Dnipro-1 a v play off čekal další ukrajinský tým. První utkání play off hostil pražský Eden a nesl se ve znamení dominance Slavie, ale také nevyužitých šancí. Slávisté udeřili už v prvním poločase, gól ale zhatil faul a bezbrankové skóre vydrželo ještě hodně, hodně dlouho.

Faktem je, že až do 81. minuty, kdy se prosadil střídající Tijani, v 93. minutě pak Slavii dal pohodlnější náskok Masopust. „Jsem nadšený, z výhry i z gólu. Je to velká věc, první zápas v Evropě a hned vítězná branka pro můj tým. Jsem opravdu nadšený,“ usmíval se po zápase střelec rozhodující branky Tijani, který v evropských pohárech debutoval.

Sparta v Chorvatsku padla

Sparta neuspěla v boji o Ligu mistrů, prohrála s Kodaní a věděla, že teď ji čeká boj o postup do Evropské ligy. Jenomže po prvním zápase play off to vypadá, že se nepodívá ani tam. Sparťané narazili na Dinamo Záhřeb, silný chorvatský tým, který pražskému celku nechtěl nechat nic zadarmo. A tak to v hlavním městě země omývající Jaderské moře také vypadalo.

Do vedení se sice dostala ve 37. minutě Sparta díky penaltě kapitána Krejčího, pak už ale padaly góly jen do její sítě. Nejprve se prosadil ve 44. minutě Špikič, po restartu otočil výsledek v 58. minutě Perič a o tři minuty později dokonal dílo Ivanušec. Na Letnou tak pojedou o dost spokojenější Chorvaté, kteří vyhráli o dvě branky.

„Teď je to samozřejmě velké zklamání, ale boj o Evropskou ligu nevzdáváme. Věřím, že doma budeme silnější. Když dáme v první půli nějaký rychlý gól, tak budeme zpátky ve hře. Víme, jak nás fanoušci doma ženou. Určitě to není nic nezvladatelného,“ řekl po zápase kapitán Krejčí.

Všechny odvetné zápasy předkol evropských pohárů odehraje trojice českých týmů příští čtvrtek.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.