20.8 C
    Sobota 27. července 2024

Češi slaví zlato! Na domácí půdě poráží Švýcarsko 2:0

David Pastrňák rozhodl ve třetí třetině brankou v čase 9:13 a Češi v bouřlivé atmosféře O2 arény porazili Švýcarsko 2:0 ve finále hokejového mistrovství světa 2024. Česko se tak stalo teprve pátým národem historie, kterému se podařilo zvítězit na domácím ledě. Sen se stal skutečností.

Rozhodla poslední třetina

Po buly v útočném pásmu našel Pastrňáka spoluhráč z Bostonu Tomáš Kundrátek a superstar Bruins zničující ranou z jeho oblíbeného levého kruhu nedal švýcarskému gólmanovi Genonimu šanci. To byl Pastrňákův první gól na letošním šampionátu, kterým prolomil čtyřzápasové střelecké trápení, a přišel v naprosto klíčový moment. David Kämpf v závěru zápasu zpečetil výhru gólem do prázdné branky.

Dostál opět nedostal

Gólman Lukáš Dostál zaznamenal svůj nejlepší výkon na turnaji a připsal si třetí čisté konto s 31 zákroky. Nemysleme si ale, že si na ledě odpočinul. Po úspěšném zavěšení puku Davida Pastrňáka začali Švýcaři českého lva pořádně trápit a několik minut se hrálo de facto pouze pod nosem Lukáše Dostála. Ten ovšem předvedl obdivuhodný výkon, když 31krát překazil touhu Švýcarů stát se mistry světa. 23letý hokejista může slavit s klidným svědomím.

Ve finále rozhodovala lapačka

Finále se stalo soubojem dvou statisticky nejlepších brankářů turnaje, Dostála a Švýcara Leonarda Genoniho. Před zápasem měl Genoni (36 let) průměr 1,45 inkasovaného gólu na zápas a úspěšnost zákroků 93,4 %, s jednou čistou hrou. Dostál (23 let) na něj za turnaj navázal s průměrem 1,80 a úspěšností 92,8 %.

Konečně zlato

Pro české hokejisty je to první zlatá medaile od roku 2010 (Kolín nad Rýnem) a celkově třináctá v historii. Poslední medailí byl bronz z roku 2022 (Tampere). jenom Švédsko (2013) a Finsko (2022) dokázaly zvítězit na domácím ledě v tomto století. Ve 20. století se to povedlo Československu (1947, 1972, 1985) a Sovětskému svazu (1973, 1979, 1986). Společnost těchto legendárních týmů teď doplňuje i české mužstvo z roku 2024.

Průběh utkání

Za bouřlivého fandění oba týmy od úvodního vhazování nastavily vysoké tempo. Hrálo se tvrdě a bez vyloučení. V polovině první třetiny se útočník Ondřej Beraník v zápalu boje dokonce nechtěně ocitnul na střídačce soupeře, když se snažil udržet puk v útočném pásmu. Vysloužil si tak několik vtipných poznámek od komentátorské dvojice Záruba – Voráček.

Tlak Čechů pokračoval, ale Genoni byl v první třetině nezdolný. Mezitím Švýcarsko zahrozilo rychlým protiútokem, ale Bertschyho střelu zlikvidoval Dostál. Těsně před koncem třetiny byl vyloučen švýcarský obránce Michael Fora za držení Palata za Genoniho brankou. Češi ale přesilovku nevyužili, i když Pastrňák a Martin Nečas měli slibné šance.

Poslední třetina se hrála hodně opatrně. Oba týmy si uvědomovaly, že jakákoli chyba může znamenat ztrátu titulu. Po tvrdém nárazu na Glausera, po kterém prasklo plexisklo, využili čeští fanoušci nucenou pauzu k bouřlivému povzbuzování svého týmu. Atmosféra v O2 aréně houstla.

Po Pastrňákově vítězné brance Švýcaři zkusili vyrovnat. Bertschy málem překonal Dostála tečovanou střelou, ale český brankář opět předvedl skvělý zákrok. V závěru zápasu trenér Fischer odvolal Genoniho a pokusil se o hru šest na pět. Dostál ale Švýcarům gól nevěnoval. Kampf navíc potvrdil výhru prázdnou brankou.

Pohár zvedl český lev

Zápas proti Švýcarsku se sice lišil od drtivého vítězství 7:3 nad Švédskem v semifinále, ale i tak to byl dramatický a napínavý boj až do konce, a to díky oběma týmům. Čeští hokejisté předvedli skvělý výkon a zaslouženě si tak užívají zlaté medaile. Fanoušci zažili hokej, který se vidí jednou za dekádu. A o tom to celé přeci je. Český týme, gratulujeme.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.