TenisCelý svět řeší Djokoviče. Očkovací výjimka neplatí, australské úřady jej ženou k...

Celý svět řeší Djokoviče. Očkovací výjimka neplatí, australské úřady jej ženou k soudu

Srbský tenista Novak Djokovič je nositelem jména, které v posledních hodinách hýbe světem sportu. Zarytý odpůrce očkování se vydal do země protinožců na Australian Open, k jeho smůle se ale turnaje mohou zúčastnit jen očkovaní. Pravidla jsou pravidla, Djokovič nejprve uvízl na letišti, pak byl přesunut na hotel, kde počká na pondělní soud.

Při zmínce letiště v Melbourne se všichni, kdo už o kauze kolem Djokoviče slyšeli, pousmějí. Světová jednička, nejlepší tenista loňského roku a žhavý kandidát na vítěze Australian Open se dost možná na prvním grand slamu sezony ani nepředstaví. Důvod? Nemá očkování.

Úřady v Austrálii už před časem jasně řekly, že kdo nebude mít dokončenou vakcinaci, na turnaji startovat nebude. Což pro Novaka představuje problém. Výjimku pro start na turnaji možná od lékařů dostal, podmínky vstupu do země ale nesplnil, vízum mu bylo namítnuto a majiteli 20 grand slamů dokonce hrozilo, že bude ze země vyhoštěn.

„Vízum pana Djokoviče bylo zrušeno. Pravidla jsou pravidla, zvláště pokud jde o naše hranice. Nikdo není nad těmito pravidly. Naše přísná hraniční politika byla zásadní pro to, aby Austrálie měla jednu z nejnižších úmrtností na covid na světě, jsme i nadále ostražití,“ komentoval situaci na Twitteru australský ministerský předseda Scott Morrison.

Počká si na soud

Deportace se nakonec konat nemusela. Djokovičovi sice na letišti v Melbourne vzali telefon a znemožnili mu s kýmkoliv komunikovat, nakonec ale zástupci australských úřadů povolili a poslali „Djokera“ na hotel. Tam počká na pondělní soud a verdikt.

Co bude dál? Pokud se všechno stihne vyřešit do startu Australian Open, které je na programu od 17. ledna, má Djokovič klid. V opačném případě bude muset z Austrálie zmizet. „Neposkytneme Novaku Djokovičovi individuální podporu při žádosti o víza, aby se zúčastnil Australian Open 2022,“ informuje ministryně sportu státu Victoria Jaala Pulfordová.

Prezident za Djokovičem stojí, Nadal však nikoliv

Svět má o situaci kolem tenisty jasno. Někteří vtipkují, zásobují sociální sítě narážkami a vtipnými fotky či videy, jiní berou věc na těžší váhu.

Jako třeba prezident Srbska. Aleksandar Vučič napsal na svůj Instagram, že za Novakem stojí celá země. „Řekl jsem našemu Novakovi, že je s ním celé Srbsko a že naše úřady dělají, co mohou, aby to obtěžování nejlepšího tenisty světa okamžitě skončilo,“ prozradil.

Kdo očkování má a podobné trable řešit nemusí, je Rafael Nadal. Ten se vyjádřil po svém a tvrdí, že každý má právo volby. Pak si ale musí nést následky.

„Samozřejmě, každý má právo udělat si vlastní rozhodnutí, ta ale pak mají svoje následky. Situace, která nastala, se mi nelíbí. Svým způsobem je mi ho líto. Na druhou stranu, znal podmínky (ke startu na Australian Open) řadu měsíců dopředu, takže za své rozhodnutí si nese následky,“ myslí si Nadal.

Jak celý problém okolo Djokoviče dopadne? Nechme se překvapit. Faktem je, že kdyby na Australian Open startoval a vyhrál, přepsal by dějiny. Ještě navíc s podobným průběhem? Téměř příběh pro Hollywood.

Nejčtenější tento týden

Zverev po pětisetové bitvě získal premiérový titul z French Open

Alexander Zverev se na čtvrtý pokus dočkal vysněného grandslamového triumfu. Ve finále French Open porazil Itala Flavia Cobolliho po více než čtyřhodinové bitvě 6:1, 4:6, 6:4, 6:7 a 6:1. Německý tenista tak prolomil dlouholeté čekání na titul z turnajů velké čtyřky a uzavřel jednu z největších kapitol své kariéry.

Antonelli ovládl chaotickou Velkou cenu Monaka a zvýšil náskok v čele šampionátu

Andrea Kimi Antonelli potvrdil skvělou formu a vyhrál Velkou cenu Monaka 2026. Jezdec Mercedesu si připsal páté vítězství v řadě a výrazně navýšil svůj náskok v průběžném pořadí mistrovství světa. Náročný závod ovlivnily nehody, penalizace i červené vlajky. Na stupně vítězů se vedle Antonelliho postavili Lewis Hamilton a Isack Hadjar.

OKTAGON 89: Rasťo z Ruže ovládl Celebrity Series, hlavní duel skončil předčasně

Turnaj OKTAGON 89 v Bratislavě nabídl několik výrazných výkonů, rychlá ukončení i velká překvapení. Jedním z hlavních příběhů večera se stal Rastislav Zvara, známý z reality show Ruža pre nevestu, který svého soupeře tvrdě ukončil už v prvním kole. Galavečer ale uzavřel smolný závěr titulového souboje mezi Igorem Severinem a Žalgasem Žumagulovem.

Další grandslam pro sehrané duo! Siniaková s Townsend ovládly Paříž

Kateřina Siniaková znovu potvrdila postavení nejlepší deblistky světa. Na Roland Garros vyhrála po boku Američanky Taylor Townsend titul ve čtyřhře žen. Nasazené jedničky ve finále porazily dvojici Anna Danilina a Aleksandra Krunic 6:2, 7:5. Pro českou tenistku jde už o jedenáctý grandslamový triumf v ženském deblu a celkově dvanáctý grandslamový titul v kariéře.

Menšík v Paříži prorazil mezi grandslamovou elitu

Jakub Menšík odehrál na French Open turnaj, který může změnit pohled na jeho další kariéru. Do Paříže nepřijížděl jako jeden z hlavních favoritů, antukové jaro měl spíš nevýrazné a krátce před grandslamem schytal v Hamburku tvrdou porážku. Jenže v areálu Roland Garros se všechno otočilo.

Mirra Andreeva ovládla French Open a poděkovala i sama sobě

Mirra Andreeva završila v Paříži životní turnaj. Ve finále French Open porazila Maja Chwalinska 6:3, 6:2 a získala první grandslamový titul kariéry. Devatenáctiletá tenistka prošla pavoukem s jediným ztraceným setem a na cestě za trofejí využila i zaváhání největších favoritek.

Finálové šílenství v NHL. Vegas vedlo 4:0 a málem odešlo poražené

Hokejisté Vegas zvládli třetí finálový duel NHL a po výhře 5:4 ve druhém prodloužení vedou nad Carolinou 2:1 na zápasy. Golden Knights přitom promarnili náskok 4:0. Hlavními postavami večera byli Tomáš Hertl, který zaznamenal gól a asistenci, a Mitchell Marner, jenž hattrickem přepsal několik historických statistik. O vítězství domácích nakonec rozhodl obránce Shea Theodore.

Královna bílé stopy Zuzana Maděrová má jasno, chce další úspěchy

Olympijská vítězka Zuzana Maděrová má za sebou životní sezonu. Česká snowboardistka ovládla anketu Král bílé stopy, stále přijímá gratulace k triumfu z Itálie a zároveň už naplno pracuje na přípravě na další zimu. Motivaci podle svých slov rozhodně neztratila.

Siniaková s Townsend rozdrtily soupeřky, Menšíkův sen o finále skončil

Český tenis prožil v Paříži další výrazný den. Kateřina Siniaková postoupila po dominantním výkonu do finále ženské čtyřhry Roland Garros. Jakub Menšík naopak svůj životní grandslamový turnaj v semifinále uzavřel, když podlehl favorizovanému Alexandru Zverevovi. Přesto odjíždí z Paříže s cenným výsledkem i výrazným posunem mezi elitou.

Moskva chystá hokejový zápas USA proti Rusku, Ovečkin se ho ale nezúčastní

V Moskvě se 1. července má uskutečnit hokejové utkání mezi americkými a ruskými hráči. Akce navazuje na myšlenku, o které v minulosti hovořili prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin. Organizátoři ji představují jako symbolické gesto ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že na ledě se neobjeví hvězdy NHL ani KHL.

Maňasová překonala rekord Kratochvílové a vede evropské tabulky

Česká atletika zažila mimořádně povedený večer. Karolína Maňasová v rakouském St. Pöltenu dvakrát překonala 45 let starý český rekord Jarmily Kratochvílové na 100 metrů. Ve finále navíc zaběhla čas 11,01 sekundy, kterým se dostala do čela letošních evropských tabulek. Výrazný posun zaznamenaly také Lurdes Gloria Manuel, Nikol Tabačková a Tereza Elena Šínová.

Lewis Hamilton si chválí Ferrari. Před Monakem věří, že Scuderia konečně míří správným směrem

Lewis Hamilton začíná po turbulentním přestupu do Ferrari znovu připomínat jezdce, který roky dominoval formuli 1. Sedminásobný mistr světa po povedeném závodě v Kanadě otevřeně promluvil o změnách uvnitř týmu, novém závodním inženýrovi i rostoucí důvěře ve Ferrari. A před Velkou cenou Monaka naznačil, že slavná italská stáj může patřit mezi hlavní favority víkendu.

České volejbalistky slaví v Lize národů druhou výhru, Belgii nedaly šanci

České volejbalistky zvládly na úvodním turnaji Ligy národů v čínském Nankingu další důležitý zápas. Belgii porazily jednoznačně 3:0 na sety a připsaly si druhé vítězství během tří utkání. Cenný triumf je navíc posunul na 14. místo světového žebříčku právě před jejich soupeřky.

Carolina po obratu srovnala finále, Hertlův faul rozhodl prodloužení

Hokejisté Caroliny zvládli ve druhém finále Stanley Cupu dramatický obrat a po výhře 4:3 v prodloužení vyrovnali sérii s Vegas na 1:1. Ještě deset minut před koncem přitom prohrávali o dvě branky. Smutným hrdinou večera se stal český útočník Tomáš Hertl, po jehož vyloučení rozhodl v nastavení Seth Jarvis.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama