Více
  11.6 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Bouldering bronz, obtížnost zlato. Lezec Ondra vybojoval titul mistra Evropy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dvě ze tří disciplín evropského šampionátu ve sportovním lezení jsou minulostí, v obou případech může mít česká výprava úsměv na tváři. Lezecká superstar Adam Ondra v sobotu získala bronz v boulderingu, o den později slavila zisk zlaté medaile a titulu mistra Evropy v lezení na obtížnost. Navázal tak na úspěch z roku 2019.

  Do dějiště mistrovství Evropy v Mnichově odjížděl minulý týden Adam Ondra ve skvělé náladě. Byl rád, že překonal covid, těšil se na skvělou atmosféru a byl odhodlaný předvést fanouškům lezení své umění. A to se mu povedlo na jedničku, český lezec má po dvou disciplínách na kontě dva cenné kovy.

  Ten první získal v sobotu, kdy byl na programu bouldering. Ondra přidal ke dvěma stříbrům z let 2010 a 2015 bronzovou medaili a zářil štěstím. To hlavní ale mělo přijít až o den později. I když nutno říct, že to na žádný velký úspěch po semifinále nevypadalo. „To byl masakr. Bál jsem, že budu ve finále mezi posledními,“ vzpomínal Ondra na cestu do finále, která ho naprosto vyčerpala.

  Pak ale přišel zlatý hřeb, finále lezení na obtížnost. Vyhrál ho na mistrovství světa i světových pohárech, na mistrovství Evropy v roce 2019 také. Až do neděle bylo zlato z Edinburghu tím jediným, které dosud z evropského šampionátu přivezl. Mnichov ale všechno změnil. Ondra se před vyprodanou arénou předvedl.

  Magické číslo 37

  Lezení na obtížnost patří mezi Ondrovy oblíbené disciplíny a přesně to se v Mnichově potvrdilo. Vylezl až ke 37. chytu, stejně jako druhý Slovinec Potočar, v Ondrův prospěch ale hrálo lepší umístění v semifinále. Poslední překážkou mohl být vítěz semifinálových bojů z Rakouska Jakob Schubert. Ten ale nakonec spadl.

  „Myslel jsem, že se dostane na stejné místo, spadne a vyhraje díky lepšímu semifinále. Ale v jednom místě se bál zariskovat a začal bojovat, to už jsem věřil,“ popisoval šťastný Ondra. „Mnichov je lezecké město, kousek od Alp a lidi tomu rozumí,“ popisoval bouřlivou atmosféru, před kterou nakonec získal ten nejcennější kov.

  Ondru čeká poslední disciplína ve čtvrtek. O třetí medaili bude bojovat ve dvojkombinaci.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS