Více
  27.7 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Boltův rekord se třese. Talent z Botswany zaujal i oslavou a vypuštěným závěrem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bude tomu už skoro 13 let od doby, kdy jamajský sprinter Usain Bolt šokoval svým výkonem na stovce svět. Mluvilo se o tom, že jeho čas 9,58 dlouhou dobu nikdo nepřekoná, což platí dodnes. Do budoucna by se ale legenda atletiky strachovat mohla. Mladík z Botswany Letsile Tebogo slavného Bolta v mnohém připomíná.

  Psal se rok 2009, když Usain Bolt rozzářil atletické mistrovství světa v Berlíně. Do dějin tato akce vstoupila jako ta, při které Jamajčan překonal svůj vlastní světový rekord v běhu na 100 metrů a časem 9,58 se zapsal do historie. Jeho pokud dodnes nikdo nepřekonal a zřejmě tomu tak bude i ještě nějaký čas.

  Tedy minimálně do doby, kdy se mezi seniory přesune botswanský rychlík Letsile Tebogo. Zatím září pouze na juniorských šampionátech, kde už překonal řadu maxim. Naposledy na mistrovství světa v Cali, kde svým během s hodnotou 9,91 připomněl éru legendárního Bolta. Teprve 19letý sprinter vypustil závěr a oslavoval už 20 metrů před cílem.

  Mohl na tom být ještě lépe, zvolil ale jinou strategii. Světový rekord Bolta chce překonat až na seniorských světových podnicích. Sám ale přiznal, že ho Jamajčan inspiruje. „Mrzí mě, jestli to někoho pohoršilo. Ale chtěl jsem, aby si lidé doma závod užili, a také jsem chtěl připomenout, co udělal Usain Bolt, protože je to můj vzor,“ pronesl podle Reuters mladý Tebogo.

  Je to můj rok, řekl Tebogo

  Nebýt vypuštěného konce závodu, mohl Tebogo uběhnout stovku za 9,7 až 9,8 vteřiny, čímž by potvrdil, že to se světovým rekordem do budoucna myslí vážně. Prozatím myslí na juniory, kde rekordní časy překonal a nechává je nově pro další své kolegy.

  „Čekají mě další závody, takže jsem nechtěl jít na doraz. Ale tohle je v juniorech můj rok a chci tady nechat rekord pro další generace k překonání,“ prohlásil Tebogo. Na Bolta by mohl mít náskok i vzhledem k tomu, že Jamajčan v jeho věku stovky neběhával. Držel sice juniorský rekord v závodě na 200 metrů, kratší tratě ale začal zkoušet až v dospělosti.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Zadejte svůj komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno