6.4 C
Czech
Pondělí 9. března 2026
FotbalBez Spartaku v Evropě, bez Rusů všude jinde. Fotbal se chystá na...

Bez Spartaku v Evropě, bez Rusů všude jinde. Fotbal se chystá na „neruskou éru“

Válka na Ukrajině a ruské vojenské operace v zemi východní Evropy nevnímají jen obyčejní lidé, ale pocítí je také sportovci. O situace v hokejovém světě už jsme informovali, od Ruska se ale distancuje také světový fotbal. Vedení FIFY a UEFY informovalo o tom, že vyřadí všechny ruské fotbalové kluby a reprezentace z mezinárodních soutěží.

Mluvilo se o tom už nějaký pátek a veřejnost byla spíše skeptická. Vyřadí fotbaloví mocnáři Rusko z fotbalové scény? Či nikoliv? Na tuto otázku se snažil odpovědět nejeden fotbalový expert. Výsledný nápad ale musel přijít až ze strany těch nejpovolanějších. A nakonec také přišel.

„Celý fotbal je jednotný a plný solidarity ke všem lidem na Ukrajině. Oba předsedové doufají, že situace na Ukrajině se velmi rychle a výrazně zlepší a fotbal bude nástrojem k míru a jednotě,“ uvedli ve společném prohlášení zástupci FIFY a UEFY.

Kritika se na světovou fotbalovou federaci FIFA a evropskou asociaci UEFA valila ze všech stran. Nejprve se vše zdálo bezvýchodné, po tlaku z Mezinárodního olympijského výboru a apelu ze stran některých předních evropských reprezentačních svazů, včetně Česka, se rozhodlo.

FIFA a UEFA vyřadí ruské fotbalové kluby a mezinárodní týmy ze všech akcí po jejich taktovkou. Což by v praxi mohlo znamenat, že třeba ruský národní výběr bude mít zatarasenou cestu na mistrovství světa do Kataru. Se „Sbornou“ se mohli v případě postupu potkat i Češi.

„Z interního prostředí jsme měli signály o tom, že situace směřuje k tomuto rozhodnutí. Zvlášť poté, co se k pozici Polska, Švédska a České republiky začaly přidávat další svazy,“ informoval na webu českého fotbalu předseda asociace Petr Fousek.

Spartak končí v Evropské lize

Kromě národních týmů pocítí sankce také některé kluby. Zejména jeden, který stále figuruje v osudí Evropské ligy. Zenit skončil po dvojzápase s Betisem, Spartak Moskva ale jako vítěz skupiny zatím do dění v soutěži nezasáhl. A už ani nezasáhne. Na bitvy s Lipskem by podle deníku Bild dojít nemělo.

Spartak Moskva, jehož kmenovým hráčem je také český záložník Alex Král, si další zápas v Evropě nezahraje, dál by tak bez boje mělo postoupit Lipsko. Mimo kluby řeší nepříjemnosti také ruská firma Gazprom, jeden z klíčových a největších sponzorů UEFY.

Už před týdnem skončilo partnerství společnosti s německým Schalke04, teď se od Gazpromu distancuje také celá UEFA.

Nejčtenější tento týden

Kämpf se ve Washingtonu těší na novou šanci, debut zatím brzdí administrativa

David Kämpf má za sebou další nečekaný přesun v NHL a v novém působišti zatím sbírá první dojmy. Český útočník po odchodu z Vancouveru přiznal, že ho výměna zaskočila, zároveň ale neskrývá radost z angažmá ve Washingtonu. Do kabiny přišel mezi známé tváře a věří, že týmu brzy pomůže i na ledě.

Ostuda po Old Firm derby. Na hřiště vtrhli fanoušci, zasahovala policie 

Čtvrtfinále Skotského poháru mezi Rangers a Celticem mělo být dalším velkým dílem slavného Old Firm derby. Nakonec se však bude mluvit především o chaotických scénách po závěrečném hvizdu. Po penaltovém rozstřelu, který poslal Celtic do semifinále, totiž na trávník stadionu Ibrox vtrhli fanoušci obou klubů a incidenty nyní vyšetřuje policie i skotská fotbalová asociace.

Luke Littler obhájil titul z UK Open po výhře nad Wadem

Luke Littler obhájil triumf na turnaji UK Open, když ve finále v Mineheadu porazil Jamese Wadea 11:7. Devatenáctiletý mistr světa tak navázal na loňský titul a stal se prvním hráčem od Michaela van Gerwena v letech 2015 a 2016, kterému se podařilo vyhrát „FA Cup šipek“ dvakrát po sobě.

Siniaková prošla v Indian Wells dál, Lehečka s Kopřivou končí

Kateřina Siniaková zvládla v Indian Wells další těžký zápas a po více než tříapůlhodinové bitvě postoupila do třetího kola. Český den na kalifornském turnaji ale zůstal jen napůl povedený. Jiří Lehečka i Vít Kopřiva ve svých duelech skončili a mužská část české výpravy se z dvouhry rychle vytratila.

Vejmelka jako první v sezoně dosáhl na 30 výher, Zacha a Pastrňák táhli Boston

Čeští hokejisté v sobotním programu NHL znovu výrazně promluvili do dění. Karel Vejmelka dotáhl Utah k cenné výhře 5:4 v prodloužení nad Columbusem a jako první brankář v této sezoně dosáhl na metu 30 vítězství. Boston porazil Washington 3:1, Pavel Zacha dal gól a David Pastrňák přidal dvě asistence. Uspěl i Jakub Dobeš, který pomohl Montrealu k obratu v Los Angeles.

Russell vyhrál v Austrálii a Mercedes slaví double

Mercedes vstoupil do nové sezony formule 1 snovým výsledkem. Velkou cenu Austrálie vyhrál George Russell před týmovým kolegou Andreou Kimim Antonellim, třetí dojel Charles Leclerc. Britský pilot potvrdil formu z kvalifikace a oslavil šesté vítězství v kariéře.

Djokovič se vrátil vítězně a myslí na olympiádu

Novak Djokovič se po pauze vrátil na kurty vítězně a v Indian Wells znovu připomněl, že s ním soupeři musí počítat. Otočil zápas s Kamilem Majchrzakem, postoupil do třetího kola a hned nato otevřeně mluvil o tom, že ještě nechce končit. Ve hře zůstávají další tituly i olympijská obhajoba v Los Angeles.

Naděje se tenčí, čeští baseballisté podlehli Tchaj-wanu 0:14

Čeští reprezentanti nezvládli na World Baseball Classic ani třetí vystoupení. V důležitém utkání s Tchaj, wanem padli vysoko 0:14 a duel skončil už po sedmé směně. Tým trenéra Pavla Chadima tak velmi pravděpodobně uzavře skupinu C na posledním místě a o příští turnaj bude muset znovu bojovat v kvalifikaci.

Nečas čtyřmi body zařídil výhru Colorada nad Dallasem

Martin Nečas po olympijské pauze září. Český útočník tentokrát gólem, třemi asistencemi a proměněným nájezdem dovedl Colorado k výhře 5:4 nad Dallasem po samostatných nájezdech. V šesti zápasech po návratu nasbíral už 14 bodů a znovu patřil k hlavním postavám celého večera.

Siniaková s Townsend začaly v Indian Wells výhrou

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend vstoupily do čtyřhry v Indian Wells vítězně. Česko americká dvojice porazila Emmu Raducanu a Gabrielu Elenu Ruse 6:2 a 7:5 a postoupila mezi šestnáct nejlepších párů. Pro Siniakovou s Townsend šlo o první společnou výhru po šesti týdnech. V dalším kole je čekají Jekatěrina Alexandrova a Sofia Kenin.

Menšík postoupil v Indian Wells, Svrčina narazil na Sinnera

Jakub Menšík zvládl vstup do turnaje v Indian Wells a po dvousetové výhře nad Marcosem Gironem prošel do třetího kola. Český tenista se ale na kurtu pořádně nadřel a dlouho hledal jistotu. Dalibor Svrčina naopak svůj další kalifornský krok nepřidal. Proti Jannikovi Sinnerovi narazil tvrdě a duel skončil rychle.

Russell byl nejrychlejší v posledním tréninku v Austrálii, Antonelli havaroval

George Russell zajel nejrychlejší čas v posledním tréninku před kvalifikací na Velkou cenu Austrálie. Trénink však poznamenala těžká havárie jeho týmového kolegy Kimi Antonelliho, která krátce před koncem přerušila závěrečnou přípravu na první kvalifikaci sezony.

LeBron James překonal 39 let starý rekord NBA, Lakers ale podlehli Denveru

LeBron James opět přepsal historii NBA. Matador Los Angeles Lakers se stal hráčem s nejvyšším počtem proměněných střel z pole v dějinách soutěže, když překonal rekord Kareema Abdula-Jabbara, který vydržel téměř čtyři desetiletí. Historický okamžik však přišel v zápase, který Lakers nakonec prohráli s Denver Nuggets 113:120.

Čeští baseballisté na WBC znovu padli, Austrálie vyhrála 5:1

Čeští baseballisté ani ve druhém utkání na World Baseball Classic nebodovali. V tokijské skupině C podlehli Austrálii 1:5 a po dvou zápasech zůstávají bez vítězství. O první úspěch budou hrát v sobotu ráno proti Tchaj, wanu.

Vaněček zapsal sté vítězství a Chmelař otevřel gólový účet v NHL

Vítek Vaněček prožil povedený večer. Český brankář dovedl Utah k výhře 3:0 nad Philadelphií, udržel první čisté konto v sezoně a oslavil sté vítězství v NHL. Výrazně o sobě dal vědět i Jaroslav Chmelař, který při výhře Rangers nad Torontem vstřelil svůj první gól v nejlepší lize světa. Dvě asistence přidal Pavel Zacha, Boston ale na Nashville nestačil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama