Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Bez jediného zápasu za repre až na mistrovství světa. Moukoko dostal šanci v 17 letech

  Rodák z Kamerunu Youssoufa Moukoko sice ještě nenastoupil ani k jednomu zápasu za seniorskou reprezentaci Německa, přesto od trenéra Hanse Flicka dostal pozvánku na nadcházející mistrovství světa v Kataru. A to v pouhých 17 letech. Světový šampionát začíná 20. listopadu, kdy Moukoko dovrší plnoletost.

  O Youssoufu Moukokovi už toho bylo napsáno hodně. Jde o jeden z největších talentů posledních let. Svou kariéru začal v mládeži St. Pauli a 1. července se přesunul do akademie Borussie Dortmund, kde předváděl neuvěřitelné výkony, nad kterými zašli fanoušci, trenéři i agenti.

  V mládežnických výběrech Dortmundu překonal několik soutěžních rekordů. Nálepku zázračného dítěte dostal v říjnu 2017, když v pouhých 12 letech pomohl „sedmnáctce“ k remíze 4:4 s úhlavním rivalem Schalke. Navíc Dortmund prohrával 0:3. Celou sezonu zakončil s neuvěřitelnými čtyřiceti góly. V základní části jich nastřílel 37 a branky nasázel v semifinále s Leverkusenem a ve finále s Bayernem Mnichov. Celkem za výběr U17 odehrál odehrál 56 duelů, ve kterých se mezi střelce zapsal v neuvěřitelných 90 případech.

  Už v 15 letech se rodák z kamerunského Yaoundé dostal do dortmundské „devatenáctky“, kde řádil stejně jako v přechozích mládežnických výběrech. Hned ve své první sezoně se ve 20 duelech dokázal prosadit 34x a o rok později odehrál pouze tři zápasy, ale nasázel neuvěřitelných 10 gólů. Celkově za U19 napříč soutěžemi do 32 zápasů, ve kterých dal 51 branek.

  V áčku Borussie se objevil poprvé v sezoně 2020/2021. Odehrál tehdy dohromady 410 minut ve 14 zápasech a třikrát se dokázal střelecky prosadit. O rok později nastoupil do 16 zápasů, ale jeho celková minutáž byla pouhých 210 minut. I tak dvakrát skóroval a na dva góly přihrál.

  Letos už se naplno usadil v základní sestavě Borussie Dortmund a ve třinácti bundesligových zápasech zatížil konto soupeřů šesti góly. Nastoupil také do všech šesti zápasů v základní skupině Ligy mistrů, ale prosadit se nedokázal. A díky svým výkonům si také nyní vysloužil nominaci na mistrovství světa v Kataru, které startuje už 20. listopadu, kdy Moukoko oslaví své 18. narozeniny.

  Zajímavostí je, že za seniorskou reprezentaci Moukoko ještě nenastoupil ani k jednomu jedinému duelu. Čtyři zápasy odehrál za reprezentační výběr do 16 let a trefil se třikrát. Debut si připsal už v necelých 13 letech. Šest gólů v pěti střetnutích zapsal za U21 a první start si připsal v necelých 17 letech.

  Nyní ho tak čeká první velká seniorská výzva. Německo čeká ve skupině E Kostarika, Japonsko a Španělsko. První zápas naši západní sousedé sehrají 23. listopadu s Japonskem.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.