-1.8 C
Czech
Neděle 23. listopadu 2025
ZajímavostiBělorusko NE! MS v hokeji se bude hrát jinde. Rozhodl tlak sponzorů

Bělorusko NE! MS v hokeji se bude hrát jinde. Rozhodl tlak sponzorů

Na téma konání nebo nekonání letošního hokejového světového šampionátu se vyjadřovala řada hokejových expertů. Jednu věc měli ale všichni společnou: nevěděli. Teď už ale svět vidí jasnější barvy. Největší sponzor oznámil, že do Běloruska nepojede. A to rozhodlo. MS se bude hrát jinde.

Letošní mistrovství světa v ledním hokeji se má odehrát od 21. května do 6. června. Místo je ale zahaleno tajemstvím. Tedy alespoň z poloviny. Pořadatelství bylo přiřknuto lotyšské Rize a běloruskému Minsku. Ve druhém jmenovaném městě ale z plánů sešlo.

Důvod? Obavy o bezpečí. Naposledy se konání MS přesouvalo v roce 2003 z České republiky do Finska, důvodem ale byla tehdy ještě nedostavěná Sazka aréna. V Bělorusku zuří protesty a prezident Lukašenko nic neřeší. Politická situace v zemi by se dala označit za při nejmenším nevyhovující.

To už nyní ví i sám prezident hokejové federace René Fasel, který se sám s prezidentem Běloruska Aleksandrem Lukašenkem před pár dny setkal:

I proto se vedení IIHF rozhodlo do Běloruska nejezdit. Už o víkendu se k celému případu vyjádřil hlavní sponzor – Škoda Auto. „Důsledně dodržujeme, chráníme a prosazujeme všechny předpisy, které ochraňují lidská práva jako celosvětovou základní a všeobecnou potřebu. Z tohoto důvodu Škoda Auto odstoupí z pozice sponzora mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2021, pokud bude Bělorusko potvrzeno jako jeho spolupořadatel,“ prohlásil vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera.

A bylo jasno. MS v Bělorusku nebude! Na povrch ale vyplouvá řada otázek. Kde se šampionát odehraje? Zkusí ho Lotyšsko zorganizovat samo? Nebo se přidá jiná země? Na odpověď se stále teprve čeká.

„Snažili jsme se zasadit o to, aby mistrovství světa posloužilo jako nástroj usmíření, který by pomohl uklidnit společensko-politické problémy, které v Bělorusku nyní mají, a najít tak pozitivní cestu vpřed,“ nechal se na webu IIHF slyšet prezident hokejové federace René Fasel.

Do Minsku se měla ke svému počínání ve skupině vydat i česká výprava. Teď bude ale muset zkousnout náhradní stanoviště. Ve hře je Dánsko nebo Slovensko. Jisté ale je, že někde šampionát bude. Kvůli pandemii nemoci covid-19 bylo vedení nuceno zrušit už předchozí ročník ve Švýcarsku.

„Doufáme, že se nám v květnu podaří uspořádat mistrovství světa, i když budeme muset hrát bez diváků. Chceme hrát, budeme o tom mluvit s organizačním výborem. Protože dva roky bez mistrovství světa nejsou dobré,“ dodal Fasel.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Oklahoma znovu válí v NBA Cupu a drtí soupeře

Oklahoma potvrzuje formu a dál vede NBA. Thunder zvládli i duel s Utahem a zůstávají téměř bezchybní. Golden State naopak ztrácí půdu pod nohama, i když Stephen Curry znovu předvedl střeleckou show.

Pastrňák přihrál na vítězný gól a Boston ukončil sérii porážek

David Pastrňák znovu promluvil do dění v NHL a v prodloužení připravil vítězný gól Bostonu na ledě Los Angeles. Bruins nastoupili v útoku s českým triem Pastrňák, Pavel Zacha a Matěj Blümel a ukončili sérii dvou porážek. Buffalo mezitím doma rozdrtilo Chicago 9:3 a Minnesota uspěla v Pittsburghu vysoko 5:0.

Lando Norris udává tempo v Las Vegas. I tak se ale vyskytly problémy 

Lídr šampionátu Lando Norris vstoupil do Velké ceny Las Vegas skutečně velkolepě. V úvodním tréninku zajel nejrychlejší čas a naznačil, že v kvalifikaci bude „bojovat o pole position“. McLaren potvrdil výbornou formu, přestože druhá část programu byla zkrácena kvůli podezření na uvolněný kanálový poklop.

Subriel Matias neprošel dopingovým testem. O titul WBC se možná neutká 

Přípravy na lednový titulový zápas o pás WBC v superlehké váze dostaly zásadní trhlinu. Portoričan Subriel Matias, úřadující světový šampion a plánovaný soupeř Angličana Daltona Smithe, byl podle oznámení WBC pozitivně testován na zakázanou látku. Informaci předala antidopingová agentura VADA, která provádí testování v rámci dobrovolného programu určeného pro elitní boxery.

Nečas třemi asistencemi dovedl Colorado k další výhře

Martin Nečas znovu zazářil v NHL. Český útočník třemi asistencemi výrazně pomohl Coloradu k vítězství 6:3 nad Rangers. Vynikl i brankář Dan Vladař, jenž dovedl Philadelphii k obratu proti St. Louis a získal ocenění pro první hvězdu utkání. Naopak další čeští gólmani prožili náročný večer.

Oleksandr Usyk se vzdal pásu WBO. Přebral ho Fabio Wardley

Britský boxer Fabio Wardley se ocitl v nečekané, ale velmi výhodné pozici. Poté, co se ukrajinský šampion Oleksandr Usyk rozhodl vzdát titulu WBO v těžké váze, byl právě Wardley oficiálně povýšen na nového držitele pásu. Podle něj je však Usykovo rozhodnutí těžko pochopitelné, a to zejména proto, že se světový šampion vzdal titulu v momentě, kdy byl povinen čelit právě Wardleymu.

Ferrari pod tlakem? Hamilton a Leclerc mírní napětí 

Lewis Hamilton a Charles Leclerc poprvé reagovali na ostré výroky předsedy Ferrari Johna Elkanna, podle něhož by „piloti měli méně mluvit a více se soustředit na práci“. Oba jezdci zdůraznili, že kritika byla míněná konstruktivně, a že vztahy uvnitř týmu zůstávají pevné.

Dostál zářil v bráně Anaheimu, Gudas přidal gól i bitku a Tomášek skóroval za Edmonton

Lukáš Dostál předvedl proti Bostonu 36 zákroků a dovedl Anaheim k další domácí výhře 4:3. V utkání zaujal i Radko Gudas, který vstřelil svůj první gól v sezoně a pustil se do bitky. Na druhé straně bodovali David Pastrňák a Pavel Zacha. Další český útočník David Tomášek skóroval ve Washingtonu, ale porážku Edmontonu 4:7 neodvrátil.

Perušič se Schweinerem postupují do čtvrtfinále světového šampionátu

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem uspěli v osmifinále mistrovství světa v Adelaide. Český pár porazil portugalskou dvojici Joao Pedrosa a Hugo Campos dvakrát 21:16 a 21:18. Obhájci titulu tak pokračují v cestě turnajem, kde je nyní čeká německé duo Nils Ehlers a Clemens Wickler.

Skotsko zdolalo Dánsko 4:2 a míří na mistrovství světa 

Skotsko se po dlouhých 26 letech vrací na mistrovství světa. Reprezentanti trenéra Steva Clarka porazili před publikem na Hampden Park oslabené Dánsko 4:2 a zajistili si přímý postup na světový šampionát, což je první účast od roku 1998. O historickém triumfu rozhodly dvě branky v nastavení z kopaček Kierana Tierneyho a Kennyho McLeana.

LeBron James překonal další rekord. Začal svou 23. sezonu

LeBron James napsal další kapitolu basketbalových dějin. Když v úterý večer nastoupil k utkání proti Utahu, zahájil svou 23. sezonu v NBA, čímž se usadil na prvním místě historických tabulek. Čtyřicetiletý veterán překonal Vince Cartera, který odehrál 22 po sobě jdoucích sezon.

České beachvolejbalistky zaskočily favorizovaný tým USA a míří na MS do osmifinále

Kylie Neuschaeferová s Martinou Maixnerovou překvapily celý turnaj. České hráčky vyřadily nasazené čtyřky Terese Cannon a Megan Kraft. Výhra 21:12 a 21:14 posunula pár až do osmifinále. Obě hráčky se navíc dostaly do hlavní soutěže na poslední chvíli, což jejich postup ještě zvýrazňuje. Další český pár Marie Sára Štochlová s Markétou Svozilovou naopak vypadl po těsné bitvě s Němkami Sandrou Ittlingerovou a Annou Lenou Grüneovou.

Perušič a Schweiner jsou na MS v osmifinále

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem zvládli vstup do vyřazovací části mistrovství světa v Adelaide. Obhájci titulu porazili chilské bratrance Estebana a Marca Grimaltovy po třísetové bitvě. Kylie Neuschaeferová s Martinou Maixnerovou uspěly v předkole play off proti paraguayské dvojici Giuliana Poletti, Michelle Valiente.

Německo deklasovalo Slovensko 6:0 a míří na mistrovství světa

Německá reprezentace si zajistila přímý postup na mistrovství světa 2026 drtivou výhrou 6:0 nad Slovenskem v Lipsku. Tým Juliana Nagelsmanna zvládl rozhodující duel ve skupině A bez zaváhání a soupeře zlomil čtyřmi góly už v prvním poločase.

Jake Paul a Anthony Joshua potvrdili zápas

Boxerský svět čeká jeden z nejpřekvapivějších duelů posledních let. Jake Paul potvrdil, že 19. prosince nastoupí v Miami proti Anthonymu Joshuovi, bývalému dvojnásobnému sjednocenému mistru světa těžké váhy. Osmikolový zápas v těžké váze se uskuteční v Kaseya Center na Floridě a poběží exkluzivně na Netflixu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama