Více
  7.4 C
  Czech
  Pondělí 4. března 2024

  Basketbalisté z USA řeší „ostudu“. Nezvládli se kvalifikovat na olympiádu

  Ano, čtete dobře. Výběr basketbalistů USA se skutečně nekvalifikoval na olympijské hry do Tokia. Sice nejde o klasický tým, ale hráče tzv. režimu 3×3, i tak jde ale o velké selhání. Ještě navíc, když Američané v tomto sportu patří mezi světovou špičku.

  Představte si třeba tuhle situaci. Neúspěšná kvalifikace basketbalistů „3×3“ z USA na olympiádu? To je něco jako kdyby Brazílie nepostoupila na mistrovství světa ve fotbale. Asi takový sportovní „průšvih“ řeší basketbal v zámoří.

  Pokud vám basketbal 3×3 nic neříká, moc se nedivíme. Světový šampionát se pořádá teprve od roku 2012, proti sobě nastupují tři hráči na jedné a tři hráči na druhé straně a jde o „melu“, hraje se totiž jen na jeden koš.

  Tenhle „mladý“ sport si letos odbude premiéru i na olympijských hrách. Tokio přivítá řadu nových disciplín a basketbal 3×3 bude jednou z nich. Jenomže, k překvapení všech, budou v Japonsku chybět úřadující šampioni mužů – Spojené státy americké.

  Ty na kvalifikačním turnaji v rakouském Grazu podlehly výběru Nizozemska a sny o olympiádě se tak rozplynuly. USA doplatilo na zkušenosti, vždyť v „trojce“ měl jediné zkušenosti s NBA nevýrazný Robbie Hummel.

  „Moc lidí to u nás nehraje. Není to tady tak populární jako v Srbsku, východní Evropě nebo Asii,“ vysvětloval Hummel. I tak jeho tým vyhrál poslední šampionát a kraluje žebříčku. Na OH ale místo něj putují Holanďané, Poláci a jeden z „dua“ Lotyšsko, Francie.

  Češi nepostoupili ani ze základní skupiny.

  Situaci „zachránily“ basketbalistky

  Kromě mužů se na olympiádě představí také nejlepší ženské výběry basketbalu 3×3. Tam už zástupci z USA chybět nebudou, basketbalisty ze Spojených států předčily v neděli Španělsko a Tokio je nemine.

  Co se týče soupisky, tam už je to o něco lepší než pánové. Několik hráček z WNBA, nejprestižnější ženské basketbalové ligy světa, to byl klíč k úspěchu. „Tvrdá dřina se vyplatila,“ vyjadřovaly se basketbalisty USA k úspěchu na Twitteru.

  Olympiáda v Tokiu by měla podle plánu odstartovat na konci července a skončit týden po startu srpna. Zatím není jasné, zda se hry budou skutečně pořádat, pokud ale ano, přivítají také basketbal 3×3. Akorát bez mužů z USA.

  Sledujte nás na sítích