3 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
FotbalAnglie se třese před novým obrem. Newcastle bude díky šejkům nejbohatším klubem...

Anglie se třese před novým obrem. Newcastle bude díky šejkům nejbohatším klubem světa

Tenhle obchod se řešil neskutečných 18 měsíců, vypadá to ale, že už je vše hotovo. Smlouva mezi šejky a vedením klubu Newcastle United je podepsána a předposlední tým anglické Premier League se tak může těšit z nových majitelů. Díky kterým se navíc stane nejbohatším klubem planety.

Petrodolary? Ty už pozvedly na úplně jiný level třeba Manchester City nebo Paris Saint-Germain. Teď by se měl do „olejové“ party přidat i třetí velký člen. Newcastle neprožívá zrovna vydařené období, to ale chce konsorcium ze Saudské Arábie změnit.

Týmu z východního pobřeží Britských ostrovů bude nově vládnout Veřejný investiční fond (PIF) ze Středního východu. Ten koupil 80 procent akcií klubu za 300 milionů liber, tedy asi 9 miliard korun. O kroku, zda může někdo takový koupit klub z Premier League, se dlouho spekulovalo. Včera ale dostali Arabové zelenou.

„Po dokončení kontroly vlastníků a ředitelů Premier League byl klub s okamžitou platností prodán konsorciu. Premier League nyní obdržela právně závazná ujištění, že Saúdské království nebude ovládat fotbalový klub Newcastle United,“ zní z prohlášení ligové soutěže.

To se ale trochu bije. Předsedou klubu se totiž stane jistý Mohammed bin Salman, který je saudským korunním princem.

Nový nejbohatší klub světa

„Straky“ by chtěli Arabové posunout na úplně jiný level. A co se týče financí, bude tomu tak. Jako majitel Newcastlu už se nebude moct prezentovat kritizovaný Mike Ashley, který nepatřil mezi favority zejména u fanoušků. U dříve výborného klubu posunul laťku na tu nejnižší úroveň.

Arabové hrají úplně jinou ligu. Jejich jmění dosahuje hodnoty 320 miliard liber, což je pro představu asi 50krát více než mají majitelé Paříže a 10krát víc než ten, co řídí Manchester City. Newcastle tak bude novým mocnářem, který si bude moct dovolit všechno.

Největším úspěchem Newcastlu je zisk trofeje pro šampiona anglické nejvyšší ligy. Na kontě má celkem čtyři, ten poslední ale přišel naposledy v sezoně 1926/27. Poslední pohár zvedali United nad hlavu v roce 1955, kdy vyhráli FA Cup.

​„Naše ambice jsou v souladu s fanoušky – vytvořit trvale úspěšný tým, který bude pravidelně soutěžit o významné trofeje a vyvolávat hrdost po celém světě,“ řekla Amanda Staveleyová, která pomohla konsorciu s převzetím klubu. Sama dostala odměnu v podobě 10 procent akcií klubu.

Fotbalový světe, třes se. Newcastle United se chystá na tvoje dobytí.  

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.

Luke Littler odstartoval cestu za druhým titulem dominantní výhrou 

Luke Littler zahájil obhajobu titulu mistra světa organizace PDC vítězstvím 3:0 na sety nad Litevcem Dariusem Labanauskasem. Osmnáctiletý světový hráč číslo jedna byl hlavní hvězdou úvodního večera šampionátu v londýnské Alexandra Palace.

Červenka narozeninovým gólem potvrdil sílu týmu před olympiádou

Česká reprezentace má za sebou vítězný vstup do posledního turnaje Euro Hockey Tour před olympijskými hrami. Výhra nad Finskem 3:1 v Liberci potvrdila konkurenceschopnost týmu i směrem k únorovému vrcholu sezony. Zápas nabídl řadu pozitivních signálů, které přesahují samotný výsledek.

Ledecká zahájila sezonu 22. místem ve Svatém Mořici, veteránka Vonn slavila návrat na vrchol

Ester Ledecká vstoupila do olympijské sezony ve Světovém poháru alpských lyžařek 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Americká legenda ve 41 letech vybojovala první triumf po návratu do seriálu a zapsala se do historie jako nejstarší vítězka závodu SP ve sjezdovém lyžování.

Pastrňák znovu zářil a Boston díky němu vyhrál ve Winnipegu

David Pastrňák se po zranění vrátil ve velkém stylu a dvěma góly i dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 6:3 na ledě Winnipegu. Bruins vyhráli počtvrté v řadě a český kanonýr se navíc v klubové historii osamostatnil na pátém místě střelců, když dorovnal a předčil Ricka Middletona, na kontě má 404 branek. Ve stejný večer se mezi hvězdy dostal i brankář David Rittich, bodovali také Martin Nečas a Radek Faksa.

Ledecká ovládla trénink na Světový pohár

Ester Ledecká skončila druhá v závěrečném tréninku na páteční sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici. Dlouho držela nejrychlejší čas, jenže domácí Joana Hählen s vysokým číslem 56 projela trať o třináct setin rychleji. Trénink pak ale narušil těžký pád Michelle Gisin, kterou vrtulník přepravil do nemocnice, informují švýcarská média.

Real Madrid vs. Manchester City 1:2. Haaland rozhodl, Guardiola slaví cenný triumf

Manchester City si výrazně posílil šance na umístění v elitní osmičce ligové fáze Ligy mistrů, když na stadionu Santiaga Bernabéua otočil zápas s Realem Madrid a zvítězil 2:1. Domácím zařídil vedení Rodrygo, ale ještě v prvním poločase odpověděli Nico O’Reilly a z penalty Erling Haaland.

Utah znovu padl, Vejmelka kryl 32 střel a nestačilo to

Karel Vejmelka předvedl 32 zákroků, přesto Utah znovu nezvládl těsný souboj. Domácí podlehli Floridě 3:4, a prohloubili sérii neúspěchů. Panthers rozhodli až v samotném závěru a podpořili svůj aktuální vzestup. Ve středečním programu se prosadil i Seattle, který otočil duel s Los Angeles. Chicago uspělo proti Rangers a Detroit zvládl divoký zápas v Calgary.

Promotér Le Sy naznačil konec Kotlára v Clashi po ostudném výkonu

Jaroslav Kotlár má za sebou víkend, který zvedl ze židle fanoušky i promotéry. Na turnaji CLASH 14 selhal hned dvakrát a místo boje nabídl výkon, který vyvolal pobouření celé haly. Tvrdě ho kritizoval i promotér Tomáš Le Sy, který naznačil, že Kotlár možná v organizaci skončí. Zápasník však na sociálních sítích oznámil, že se nevzdává a už míří k další přípravě.

„Není to fér.“ Aryna Sabalenka tvrdě o účasti transgender žen v ženském tenise

Světová jednička Aryna Sabalenka znovu otevřela téma účasti transgender sportovkyň v ženském tenise. Běloruská hráčka uvedla, že podle jejího názoru by bylo „nespravedlivé“, aby současné profesionálky nastupovaly proti soupeřkám, které prošly mužskou pubertou a mohou mít podle ní určitou fyzickou výhodu. Debata se vrací do popředí v době, kdy některé sportovní organizace stanovují nové limity pro účast transgender žen.

Hokejisté z NHL odmítnou jet na olympiádu, pokud led nebude bezpečný

Hráči zámořské NHL stále počítají s účastí na zimních olympijských hrách 2026 v Itálii, avšak vedení ligy zároveň varuje, že v případě nekvalitního či nebezpečného ledu mohou účast na turnaji odvolat. Uvedl to zástupce NHL Bill Daly, podle něhož je zatím situace předmětem intenzivního řešení. Dokáže Itálie zajistit kvalitní zázemí? Pokud ano, olympijský hokej nabídne skvělou podívanou. 

Tottenham přehrál Slavii a postup v Lize mistrů se ji vzdálil

Slavia nezvládla klíčový duel na stadionu Tottenhamu a po porážce 0:3 se její šance na postup do vyřazovací fáze Ligy mistrů výrazně snížily. Český mistr inkasoval po vlastním gólu Davida Zimy a dvou penaltách, které proměnili Mohammed Kudus a Xavi Simons. Zápas doprovodil i nečekaný spor o přesun duhové vlajky domácích LGBTQ+ fanoušků, který na tribunách přitáhl velkou pozornost.

Pastrňák zářil po návratu do sestavy Bostonu

David Pastrňák se po dvoutýdenní pauze vrátil do hry a třemi asistencemi pomohl Bostonu k výhře 5:2 v St. Louis. Tým táhl i Pavel Zacha, který uzavřel skóre. Dvě přihrávky přidal Martin Nečas, Colorado však padlo v Nashvillu 3:4 po nájezdech. Brankář Dan Vladař podal jistý výkon a po triumfu Philadelphie 4:1 nad San Jose získal ocenění pro první hvězdu. Naopak mladý gólman Jakub Dobeš střídal po třech inkasovaných gólech při porážce Montrealu 1:6 s Tampou Bay.

Katie Boulter mimo hlavní soutěž Australian Open. Zranění, propad žebříčkem a boj o návrat na výsluní

Britská tenistka Katie Boulter bude muset na lednovém Australian Open projít kvalifikací. Na první grandslam sezony se totiž nedostala díky přímému postupu, který si zajistí hráči v první stovce žebříčku nebo ti s chráněným rankingem. Boulter se aktuálně nachází na 106. pozici, což jí na účast v hlavní soutěži nestačí. V Melbourne tak bude muset absolvovat náročnou kvalifikační cestu, což se jí naposledy stalo před třemi lety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama