Katar 2022Al Rihla má splněno, na scénu přichází Al Hilm. S tímto míčem se...

Al Rihla má splněno, na scénu přichází Al Hilm. S tímto míčem se dohraje MS

Oficiální míč základních skupin a většiny vyřazovací fáze fotbalového mistrovství světa splnil svou misi. Al Rihla zaujala, ale také budila vášně, v semifinálových bitvách a finále už ale figurovat nebude. FIFA na svých stránkách informovala o tom, že Al Rihlu nahradí Al Hilm. V překladu „sen“.

Míč pro fotbalové mistrovství světa. Téma, které se během fotbalové akce roku stalo velice probíraným. Al Rihla zažehla revoluci, ještě nikdy předtím se nestalo, aby na světovém šampionátu byl v míči senzor, který má odhalit, zda byl míč za brankovou čárou, nebo kdo byl střelcem. Všechno to balon s názvem Al Rihla odhalil.

Trefil se Bruno Fernandes, nebo míč tečoval Ronaldo? Byl míč za brankovou čárou před gólem Japonska? Na to všechno našla Al Rihla odpověď. Firma Adidas, která zásobuje turnaje svými míči už hezkou řádku let, byla spokojená. S Al Rihlou padlo celkem 120 gólů v základní části, našli se ale také jisté mezery. Podle některých byl míč příliš lehký.

Vedení šampionátu se tak rozhodlo pro změnu. Semifinálové duely a zápasy o cenné kovy se budou hrát s nástupcem Al Rihly. Nese název Al Hilm, v překladu něco jako „sen“. A má být technologicky ještě vybavenější.

„Vývojem technologie propojeného míče umožnila společnost Adidas, aby videorozhodčí měli k dispozici další důležitou vrstvu informací. Data z míče odemykají nové obzory a umožňují vyprávět příběhy o jedinečných momentech mistrovství,“ řekl ředitel fotbalových technologií a inovací z firmy Adidas Johannes Holzmüller

Inspirace městem i vlajkou

Al Hilm čerpá designem inspiraci u pouští nedaleko Dauhá, hlavním městě Kataru, zároveň také u vzoru katarské vlajky nebo trofeje pro vítěze mistrovství světa.

„Al Hilm představuje světelný maják ve sportu i fotbale, který propojuje svět. Zápas si zapnou miliony lidí z téměř všech zemí světa, které spojuje vášeň pro hru. Přejeme všem týmům, které se účastní závěrečné fáze turnaje, hodně štěstí při jejich boji na největší scéně, jakou fotbal nabízí,“ pronesl na webu FIFA generální ředitel pro fotbal společnosti Adidas Nick Craggs.

Semifinálové zápasy jsou na programu v úterý a ve středu, boj o třetí místo v sobotu a finále v neděli. V osudí zůstaly týmy Argentiny, Chorvatska, Francie a Maroka.

Nejčtenější tento týden

Češi ve Vídni přehráli Rakousko a dál ladí formu bez porážky

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný zápas před mistrovstvím světa. Ve Vídni porazili Rakousko jasně 5:1, navázali na dvě výhry nad Německem a dál drží neporazitelnost. V brance si úspěšnou premiéru v seniorském národním týmu odbyl Jan Bednář.

Boston doma nestačil na Buffalo a v sérii ztrácí

Boston nezvládl první domácí zápas série s Buffalem a po porážce 1:3 prohrává v úvodním kole play off NHL 1:2 na utkání. David Pastrňák ani Pavel Zacha se bodově neprosadili, přestože patřili k nejaktivnějším střelcům Bruins. Výrazně blíže k postupu má Carolina, která přehrála Ottawu 2:1 a vede už 3:0 na zápasy.

Lando Norris věří, že Max Verstappen zůstane déle, než si myslíme. Formule 1 by bez něj ztratila tvář

Budoucnost Maxe Verstappena ve Formuli 1 je v posledních týdnech velkým tématem. Lando Norris i Oscar Piastri se shodli, že odchod čtyřnásobného mistra světa by byl pro celý sport citelnou ztrátou. Věří však, že nizozemský fenomén jen tak nezmizí.

Bouře v Liverpoolu. Stephen Bunting čeká domácí euforii, Littlera možná vypískají

Šipkařská Premier League míří na slavnou adresu a domácí Stephen Bunting se připravuje na večer plný emocí. Zatímco jeho jméno bude halou rezonovat v pozitivním duchu, jiní hráči v čele s Lukem Littlerem mohou zažít mnohem chladnější přijetí.

Rallye Šumava otevře domácí šampionát, Kopecký útočí na dvanáctý titul

Nová sezona mistrovství České republiky v automobilových soutěžích začíná v Klatovech. Jubilejní 60. ročník Rallye Šumava nabídne silné startovní pole, návrat velkých jmen i první důležitý test před dalším bojem o titul. Největší pozornost znovu míří na Jana Kopeckého, který chce rozšířit svou sbírku o dvanáctý domácí triumf.

Vladař dovedl Philadelphii k třetí výhře, Dostál vrátil Anaheim do série

Daniel Vladař znovu podržel Philadelphii a Flyers po výhře 5:2 nad Pittsburghem vedou v sérii už 3:0. První radost v letošním play off prožil také Lukáš Dostál, který pomohl Anaheimu k výhře 6:4 v Edmontonu a Ducks srovnali stav série na 1:1. Dallas pak po druhém prodloužení udolal Minnesotu 4:3 a ujal se vedení 2:1 na zápasy.

Kopřiva dominoval V Madridu na antuce, Čanga vyprovodil kanárem

Vít Kopřiva zvládl první kolo antukového turnaje Masters v Madridu bez nejmenších potíží. Český tenista porazil Čang Č'Čena 6:2 a 6:0, a ve druhém kole ho čeká těžká zkouška proti Andreji Rubljovovi.

Richard Riakporhe po drtivém triumfu hlásí útok na elitu těžké váhy

Britský boxer Richard Riakporhe vstoupil do těžké váhy razantně a hned získal domácí titul. Po dominantním vítězství nyní otevřeně mluví o světové šanci a vysílá jasný vzkaz zavedeným jménům. Přichází nová generace hladových bojovníků.

Tlak na férovost. Toto Wolff varuje před zásahem do vyváženosti Formule 1

Nová pravidla Formule 1 pro sezonu 2026 mají pomoci vyrovnat výkonnost motorů, zároveň však otevírají prostor pro kontroverze. Šéf Mercedesu Toto Wolff vyzývá Mezinárodní automobilovou federaci, aby pečlivě dohlédla na jejich uplatňování a zabránila narušení současného rozložení sil.

Boston srovnal sérii s Buffalem, Pastrňák znovu bodoval a Zacha dal gól

Boston zvládl druhý zápas osmifinálové série na ledě Buffala a po výhře 4:2 vyrovnal stav na 1:1. David Pastrňák přidal dvě asistence a po dvou duelech vede produktivitu play off. Pavel Zacha vstřelil důležitý gól v přesilovce. Ve stejný večer uspěli také Karel Vejmelka s Utahem a Colorado, naopak Jakub Dobeš s Montrealem padl po prodloužení.

Laura Samson zvládla premiéru v Madridu a je ve druhém kole

Osmnáctiletá Laura Samson zvládla v Madridu další cenný krok. Česká tenistka při debutu v hlavní soutěži tisícovky porazila zkušenou Tatjanu Maria 6:4 a 6:2. Na antuce strávila jen hodinu a čtvrt a poprvé v kariéře prošla na turnaji této úrovně do druhého kola.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama