Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  4 dny do startu šipkařského MS. Taylorovu nadvládu ukončil nástup nové generace

  Největší šipkařský svátek roku je na dosah, už 15. prosince se na pódiu v Alexandra Palace představí úřadující mistr světa Peter Wright. Skot se loni zařadil mezi šestici hráčů, kterým se podařilo vyhrát MS více než jednou.

  Světový šampionát PDC vyhrál jako vůbec první muž v historii Dennis Priestley. Ve finále v roce 1994 porazil 6:1 na sety Phila Taylora. Na dlouhých osm let tak byl i posledním, kdo historicky největší star na turnaji přemohl.

  Od následující sezony totiž Taylor kosil vše, co se mu postavilo do cesty. Kromě Roda Harringtona, Petera Malneyho či Johna Parta porazil ve finále čtyřikrát zmíněného vítěze z roku 1994 Dennise Priestleyho. Osm let, osm titulů. Nadvláda začala.

  Taylorovy triumfy byly v dalších letech doplňovány úspěchy dalších šipkařů. Rok 2003 patřil Kanaďanu Johnu Partovi, jenž je dnes televizním expertem, ten doslova přetlačil právě Taylora v dramatickém finále 7:6 na sety a zvedl nad hlavu svou první trofej mistra světa. Podobný kousek zopakoval o pět let později, tehdy si smlsl na Kirku Shepherdovi. 

  Rok 2007 přinesl jedno z nejikoničtějších finálových klání všech dob, Raymond van Barneveld versus Phil Taylor, legenda versus legenda. Bitva se dočkala tzv. „decideru“ a ten ustále lépe Holanďan. Zapsal tak (zatím) svůj jediný titul světového šampiona.

  Nástup nové generace

  Po další dominanci Taylora přišly nové roky. Dvakrát vyhrál šampionát mladičký Adrian Lewis, v roce 2014 se poprvé k trofeji propracoval i Michael van Gerwen. Nizozemec se vyhoupl ve světovém žebříčku na první místo a sedm let jej nikdo nesesadil. Přispěl k tomu i fakt, že MVG vyhrál MS i v letech 2017 a 2019.

  Dvojnásobného šampiona neměla jen Kanada s Anglií, dva mítinky po sobě si podmanil i Skot Gary Anderson. Dokonce dva po sobě jdoucí, podnik v roce 2015 a pak 2016.

  Rok 2018 přinesl úchvatné finále mezi Robem Crossem a Philem Taylorem. „Voltage“ byl benjamínkem v PDC, veterán „The Power“ se naopak loučil s kariérou. A zvítězilo mládí. Checkoutem 140 bodů dosáhl Rob Cross na doposud svůj největší úspěch v kariéře.

  Vítěze má i Wales, předloni triumfoval během pandemie Gerwyn Price. A Skotsko v posledních letech slavilo i druhého dvojnásobného šampiona, Peter Wright vyhrál Mistrovství světa 2020 i 2022. 

  Letos dávají experti největší šance van Gerwenovi, turnaj je ale natřískaný vynikajícími jmény a bude těžké odhadnout, kdo nakonec zdvihne trofej mistra světa nad hlavu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.