Více
  18.8 C
  Czech
  Pátek, 20 května, 2022

  105. ročník Gira d’Italia s jedním Čechem. Výstup na Etnu čeká jen Hirta, Štybar nejede

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Už jen pár dní čekání, pak se jde na věc. Slavný etapový cyklistický závod letos odkroutí už svou 105. edici. Začínat se bude už v pátek v Budapešti, pak se jezdci postupně budou přesouvat na Apeninský poloostrov. Co se týče české vlajky, nést ji bude jeden jediný zástupce. Jan Hirt pojede, jeho krajan Zdeněk Štybar nakonec ne.

  Druhý nejstarší závod, podle některých však ten vůbec nejtěžší. Po boku Tour de France je Giro d’Italia symbolem cyklistiky. Letos se pojede už jeho 105. ročník a fanoušci i jezdci se mohou těšit na zajímavé scenérie. Hory, rovinky, dvě časovky, dvě země. Nejprve se pojede v Maďarsku, poté v Itálii.

  Do dění velkolepé cyklistické show se zapojí také jeden Čech. Jan Hirt z belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux figuruje v týmové nominaci a v pátek by na startu v Budapešti chybět neměl. Naopak Zdeněk Štybar, který byl v původních plánech stáje Quick-Step Alpha Vinyl, nepojede.

  Vedení belgického týmu se rozhodlo jinak. Povolávací rozkaz do Gira dostal už pošesté ve své kariéře Mark Cavendish. Vítěz bodovací soutěže z roku 2013 a majitel celkem patnácti etapových triumfů bude chtít všem ukázat, že ne náhodou je nejlepším aktivním jezdcem v historii závodu.

  „Motivaci pro Giro d’Italia máme obrovskou. Na start se postaví skvělý tým a Mark bude naším mužem pro roviny. Vyhrál na Giru spoustu etap a může se v hromadných spurtech opřít o dostatek silných jezdců,“ prozradil na webových stránkách stáje sportovní ředitel Quick-Stepu Davide Bramati.

  Maďarsko, Sicílie, konec ve Veroně

  Pokud máte po ruce kalendáře, zakroužkujte si datum 6. května. Právě v tento den se rozjede Giro d’Italia na rovinaté trati v Maďarsku. Následovat bude časovka, další etapa, pak přesun na Sicílii, kde si přijdou na své zejména vrchaři. Jezdce čeká například náročný výstup na sopku Etna.

  Pak už se pojede přímo na Apeninském poloostrově, ve městech jako Neapol, Parma nebo Janov. Korunovace vítěze je na programu 29. května ve Veroně, kdy budou mít závodníci v nohou téměř 2 500 kilometrů. Jediný Čech Jan Hirt bude chtít vylepšit své maximum, tedy 12. místo z roku 2012.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ