Více
  8.5 C
  Czech
  Sobota, 16 října, 2021

  Těžké mládí, bez rodiny i štěstí. Teď má ragbista medaili, pobavil také historkou z Bílého domu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Amerického paralympionika Koryho Puderbaugha pozval tehdejší prezident Barack Obama v září 2016 do Bílého domu při příležitosti oslav úspěchů amerických paralympioniků na hrách v brazilském Riu. Puderbaugh zpětně vzpomíná a vypráví, že ho museli protáhnout kuchyňským výtahem, protože neměli výtah pro přístup na invalidním vozíku.

  Pokud máte navštívit Bílý dům, je to příležitost, na kterou už pravděpodobně nikdy v životě nezapomenete. Stejně to vnímal také Kory Puderbaugh, který se vydal v roce 2016 na cestu do prezidentské rezidence. Přispěla k tomu zvláštní okolnost.

  Ragbyového hráče na invalidním vozíku pozval bývalý prezident Barack Obama na konci roku 2016 poté, co s týmem USA na paralympiádě v Riu získal stříbrné medaile.

  „Když jsme šli, neměli výtah (pro bezbariérový přístup), takže nás museli vyvést kuchyňským výtahem,“ řekl. K prezidentovi se tak nakonec dostal a na celé setkání má velice příjemné vzpomínky.

  „Bylo skvělé se s ním a jeho manželkou setkat a projít si Bílý dům. Ve filmech to vykreslují jako velké a prostorné, ale ve skutečnosti je to menší a mnohem útulnější. Je tam spoustu koupelen,“ všiml si Američan.

  Puderbaughovi při narození diagnostikovali vrozený nedostatek končetin. Ani to mu nezabránilo začít na invalidním vozíku s basketbalem, na kterém zápasil na střední škole. Stal se také kvalifikovaným pilotem letadla nebo státním šachovým šampionem.

  Rodiče ho po narození opustili

  Když ho však jeho kamarád seznámil s ragby na invalidním vozíku, nadchl se pro něho. Začal to brát jako zkoušku, aby přemohl své postižení. „V tomto sportu uvidíte rychlé lidi, uvidíte trochu pomalejší kluky, ale je to týmový sport a každý může hrát klíčovou roli,“ dodal.   

  Krátce po narození Puderbaugha opustili rodiče. Jeho cesta na paralympiádu vykresluje jeho skvělou povahu a silný charakter. Když mu bylo pět let, přivedla ho do USA floridská nezisková organizace Gabriel House of Care. „Mám vzpomínky na sirotčinec a na návštěvu někoho, o kom jsem si myslel, že by mohla být moje matka.“

  Nakonec ho ve věku patnácti let adoptoval učitel na střední škole John Cochrane. „Moje dětství bylo jako na horské dráze,“ popisoval.

  Poté, co se Puderbaugh dostal do ragbyového finále na paralympiádě v Riu a získal stříbro, zopakoval svůj úspěch ve finále smíšeného ragby na invalidním vozíku v Japonsku, kde 29. srpna získal další paralympijské stříbro.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ester Ledecká

  Ledecká opět perlila. Rozhovor o plánech na novou sezonu zastínila vtipná poznámka

  Před čtyřmi lety ohromila zimní královna Ester Ledecká celý svět, když dokázala zvítězit na olympijských hrách ve dvou různých disciplínách. Dvě zlaté medaile – jedna z paralelního slalomu na snowboardu, jedna ze sjezdu na lyžích. Česká obojživelnice vstoupila tímto momentem do dějin, ale sama tvrdí, že to byl jen začátek. Už si totiž brousí zuby na blížící se hry v Pekingu a na předsezónní konferenci neskrývala nadšení. Zvládla i vtipkovat s novináři.
  Daniel Mekbib

  Lákadla squashového mistrovství v Ostravě? Čtveřice z první stovky a vyrovnané bitvy

  Tohle bude svátek dynamických výměn a napínavých chvil. Od 21. října se v ostravském sportovním centru Fajne rozehraje domácí šampionát ve squashi. A půjde možná o nejkvalitnější republikový turnaj v historii. Důkazy jsou jasné – čtyři čeští hráči v první světové stovce, dravé mládí a úřadující šampionka Anna Serme hrající v životní formě. „Takhle vyrovnané to opravdu snad nikdy nebylo. Do toho je možné, že se ještě na poslední chvíli přihlásí Jan Koukal, který v minulých letech pořadím na šampionátu dokázal zamíchat,“ prohlásil Tomáš Fořter, sekretář České asociace squashe, která MČR spolupořádá. Finálové zápasy se uskuteční v neděli 24. října.
  Velká pardubická

  Velká pardubická zná vítěze. No Time to Lose selhal, překvapivý triumf slavil Talent

  131. ročník Velké pardubické zná svého vítěze. V cílové rovince nakonec slavil podceňovaný Talent, který běžel s žokejem Pavlem Složilem. Druhý skončil Evžen s Jaroslavem Myškou, třetí doběhl Mr Spex s Janem Kratochvílem.
  Velká pardubická

  O víkendu se poběží Velká pardubická. Do ochozů opět zamíří tisíce diváků

  Už v neděli se poběží 131. ročník nejslavnějšího dostihu v České republice. Na Velkou pardubickou se po roce znovu vrací diváci a na východě Čech jich čekají opravdu hodně. Celodenní program závodů odstartuje v 11:30.
  Laurel Hubbardová

  Transgender vzpěračka je opět v kurzu. Doma na Zélandu se stala Sportovkyní roku

  Okolo vzpěračky Laurel Hubbardové bylo v létě hodně rušno. Stala se totiž první ženou v historii olympijských her, která prošla změnou pohlaví. Původně muž z Nového Zélandu se představil pod pěti kruhy jako reprezentantka své země ve vzpírání. I když nepředvedla v Tokiu vůbec nic, vysloužila si i cenu.
  Tanitoluwa Adewumi

  Šachový velmistr v 11 letech? Uprchlík, který žil pod mostem, chce přepsat historii

  Když padne řeč na šachy, spousta lidí zpozorní. Oblíbená a zdánlivě jednoduchá hra se opět dostává do popředí. Už tomu tak ale bylo i v minulosti. Ty nejlepší hráče, tzv. velmistry, si mnozí představují jako starší pány s tisíci odehranými partiemi. Dějiny chce ale přepsat teprve 11letý klučina původem z Nigérie.
  Reklama
  Reklama
  Reklama