19.2 C
    Čtvrtek 23. května 2024

Severní Makedonie slaví! Na historické Euro ji probil 37letý hrdina Pandev

Vítězství ve včerejší baráži o mistrovství Evropy by vlastně znamenalo přepis historie pro oba týmy. Síly totiž měřila Gruzie a Severní Makedonie – výběry, které se ještě nikdy na závěrečný turnaj nedostaly. Teď se jednomu sen splní. V příštím roce si zahrají skupinovou fázi Eura fotbalisté Severní Makedonie.

Balkánská země se ponořila do bujarých oslav. Její hráči totiž dokázali z baráže o Euro vytěžit maximum a po vítězství 1:0 v Gruzii slaví postup. Stane se tak v dějinách státu úplně premiérově. Severní Makedonie se nikdy na závěrečný turnaj – ať už mistrovství Evropy nebo světa – neprobojovala.

V reprezentačním dresu se sešla dobrá parta. Většina kluků hraje v Itálii, ale najdou se i fotbalisté, kteří hájí klubové barvy v Anglii, Portugalsku nebo Španělsku. Nad všemi v sestavě ale vyčnívalo jedno jméno. Goran Pandev.

Inter, Neapol, Galatasaray nebo teď Janov. Fotbalista navíc odehrál za nároďák nejvíce zápasů a vévodí i historickým tabulkám střelců. Ve 37 letech už se hlasitě mluví o konci kariéry, teď ale na něco takového nemá Pandev ani pomyšlení. Byl to totiž on, kdo svým gólem v 56. minutě rozhodl. „Jsem hrozně šťastný. Podobných zápasů jsem v kariéře odehrál už spoustu, takže si myslím, že k úspěchu má zkušenost pomohla,“ nechal se slyšet po zápase.

Pandev a jeho kolegové se ve skupině C potkají s Rakouskem, Nizozemskem a Ukrajinou. V dalších barážových zápasech včerejšího večera triumfovaly reprezentace Maďarska, Skotska a také sousedního Slovenska. Rozpis Eura, které pandemie nemoci covid-19 přesunula až na příští rok, je tak konečně jasný.

Cristiano Ronaldo se šestou účastí na mistrovství Evropy zapíše do historie

Portugalská fotbalová legenda Cristiano Ronaldo se zapíše do historie jako první hráč, který se zúčastní šesti mistrovství Evropy. Devětatřicetiletý útočník Al-Nassr byl potvrzen jako součást 26členného portugalského týmu pro Euro 2024 v Německu. V úterý to oznámil trenér Roberto Martinez.

Kanada poráží Čechy v dramatickém souboji 4:3 v prodloužení

V napínavém zápase, který zůstal bez gólů až do divoké třetí třetiny, rozhodl Dylan Cozens dvěma trefami, včetně vítězné branky v prodloužení. Kanada porazila Česko 4:3 a ovládla skupinu A. Češi hráli spíše defenzivní hokej, který nenabídl mnoho střel na kanadskou branku. Lvům nepomohl ani příchod posily z Bostonu.