Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Po dlouhých 27 letech bez Senny. Williams se chystá zažehnout éru bez nálepky

  Téměř tři desetiletí připomínala formule v barvách Williamsu tragické úmrtí závodníka Ayrtona Senny. Jednoduchá samolepka s písmenkem „S“ ale teď z monopostu mizí. Stáj chce nastartovat nové období, které se bude nést ve znamení posunutí se a uctění památky zesnulého jezdce jiným způsobem.

  Nová sezona formule 1 se blíží nezadržitelným tempem. Už ve druhé polovině března je na programu první Velká cena, která se pojede na trati v Bahrajnu. Ještě předtím ale jednotlivé týmy představují své nové monoposty. Před týdnem ukázal auto třeba Red Bull, teď přišla řada také na Williams.

  Podle počtu titulů v poháru konstruktérů druhá nejúspěšnější stáj všech dob je součástí seriálu od roku 1977. Nelson Piquet, Alain Prost, Jacques Villeneuve a samozřejmě také Ayrton Senna. Řadami Williamsu prošla v minulosti obří jména, s jejichž odkazem žije tým dál a dál.

  Vzpomíná se zejména na posledního jmenovaného. Senna sice mistrovský titul jako jezdec Williamsu nezískal, v letech 1988, 1990 a 1991 jezdil za McLaren, naposledy však seděl právě ve voze britské stáje. Ano, v roce 1994 tragicky zahynul při Velké ceně San Marina ve Williamsu.

  Od následující sezony v roce 1995 až do letoška mu stáj vzdávala hold nálepkou s jednoduchým motivem písmena „S“, které odkazuje na Sennovo příjmení. Na konci loňské sezony tomu bylo naposledy. Zkrátka a jednoduše je čas se posunout.

  Nový vůz, nová éra

  Williams představil nový vůz pro novou sezonu a novou éru v tomto týdnu. Kanadský borec Nicholas Latifi a Thajec Alexander Albon tak budou prvními, který pověstnou a tradiční nálepku na formuli mít nebudou. Svět se ale podle šéfa Josta Capita nehroutí.

  „Máme tu novou éru, máme tu nový vůz. Musíme teď hledět do budoucnosti a už pilotům to „S“ stále neukazovat a nepřipomínat jim ty události pokaždé, když usedají do vozu,“ myslí si stájový boss. Zapomenout na Sennu? To samozřejmě nejde.

  „Renovovali jsme naše muzeum, kde máme speciální část, která Ayrtona oslavuje. Myslím, že nastal čas, aby se tým posunul, Sennovi vzdal hold a dal mu vlastní prostor v muzeu a tam ho uctíval,“ doplnil německý funkcionář.

  Nový vůz Williamsu se poprvé představil na trénincích ve Velké Británii, odsud se přes Španělsko přesune do dějiště první Grand Prix v Bahrajnu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.