Více
  10.5 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Plýtvání silami, nedostatečná podpora týmu. Proč favorit Tadej Pogačar nevyhrál Tour?

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nedělním dojezdem na slavnou pařížskou třídu Avenue des Champs-Élysées skončil 109. ročník legendárního cyklistického závodu Tour de France. Toho, který si budou fanoušci pamatovat jako ten, ve kterém přetlačil favorita Tadeje Pogačara dánský vrchař Jonas Vingegaard. Proč největší kandidát na zisk titulu selhal?

  Tour de France vyhrál dva roky po sobě, letos se od něj čekal útok na vítězný hattrick. Jenomže Tadej Pogačar náročnou misi nezvládl a v cíli etapového závodu se musel sklonit před šampionem Jonasem Vingegaardem. Další ohromně všestranný cyklista po loňském zisku stříbra vystoupal až na vrchol.

  Před startem 109. ročníku Tour měla většina expertů jasno, Vingegaard ale všem vytřel zrak. Žlutý trikot pro lídra držel od jedenácté etapy až po dojezd na Champs-Élysées a působil sebejistě. Naopak Pogačarovi postupem času ubývaly síly a na další triumf si bude muset počkat. Co bylo hlavní? Plýtvání energie, převálcování Jumbem, ale také neoblíbené horko.

  Vyhrál ten lepší, ví Pogačar

  Od začátku udával Pogačar tempo, ještě v polovině jedenácté etapy to nevypadalo, že by se dostal do problémů. Právě v tento okamžik se ale Tour z pohledu tehdejšího lídra a obhájce prvenství zlomila. Na Vingegaarda ztratil téměř tři minuty a jeho plány se sesypaly. Neustál útoky Wouta van Aerta a jeho kolegů z Jumbo-Visma, unavil se, navíc špatně doplňoval potravu a trápilo ho horko.

  „Byl jsem přemotivovaný, snažil jsem se chytit každého. A za to jsem zaplatil. Určitě tam byly další věci, ale to si budu analyzovat,“ řekl Pogačar po dojezdu v jedenácté etapě. „Proště mě převezli, navíc byli velmi silní. Nemyslím si ale, že kvůli tomu změním svůj (útočný) styl závodění,“ pokračoval borec.

  Pogačar ocenil sílu Vingegaarda, ale také jeho týmu. „Letos neukázali snad žádnou slabost. Tuhle Tour zvládli opravdu perfektně. Ukázali, že jsou vážně silní,“ řekl dvojnásobný vítěz Tour. „Zkrátka mě porazil někdo lepší,“ sklonil se borec, který nakonec získal alespoň bílý dres pro nejlepšího mladého jezdce, před Dánem.

  Kromě soupeře řešil také to, že jeho stáj UAE Emirates přišla kvůli covidu v průběhu Tour de France o několik silných zástupců. Ti pak Pogačarovi v závěru chyběli. „Měli jsme také spoustu smůly s covidem, skončili jsme tu ve čtyřech,“ připomněl Slovinec. Sám věří, že se příští rok na trůn vrátí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS