9.7 C
    Pátek 26. dubna 2024

Generálky na slavnou Tour. Ve Švýcarsku vládl Carapaz, doma se blýskl Pogačar

Nejlepší cyklisté světa si „střihli“ generálky na slavnou Tour de France, aby otestovali svou připravenost. Mohli si vybrat hned ze tří závodů.

• Podnik Světové tour s názvem Kolem Švýcarska ovládl Richard Carapa z Ekvádoru.
    • V etapovém závodě Kolem Belgie zvítězil domácí borec Remco Evenepoel.
    • Podniku Kolem Slovinska pak vévodil rovněž domácí závodník Tadej Pogačar, který bude na nejslavnějším cyklistickém závodě světa obhajovat loňský titul. Ve Slovinsku si pro celkové 48. místo dojel Roman Kreuziger.

Tour de France už pomalu klepe za dveře. Nejslavnější cyklistický závod světa odstartuje za čtrnáct dnů, konkrétně 26. června. 108. ročník tohoto legendárního podniku měl začít v Kodani, ale kvůli kolizi s probíhajícím mistrovstvím Evropy ve fotbale začne v Brestu. Slavná Tour zpravidla startuje až z kraje července, ale z důvodu přeložení Letních olympijských her 2020 na rok 2021 tento ročník vypukne již 26. června.

V závodě Kolem Švýcarska to „rozsekly“ hory

Ekvádorec Richard Carapaz ze stáje Ineos se stal šampionem závodu Kolem Švýcarska. V sobotní časovce ale letěl jako vítr Rigoberto Urán. Etapu vyhrál o 40 vteřin, stáhl náskok na lídra Carapaze na 17 vteřin a bylo jasné, že rozuzlení přinese poslední etapa plná tvrdé dřiny v kopcích.

Jenže vítěz Gira z roku 2019 Carapaz byl nekompromisní, držel se Urána zuby nehty a se strojovým výrazem v obličeji odolal i jeho dvěma nástupům. Na celkovém pořadí nic nezměnil ani závěrečný sjezd a krátká rovinka. Vítězem poslední etapy se stal domácí Gino Mäder.

Jediný Čech v závodě byl Petr Vakoč, který v poslední etapě ztratil na vítěze 12 minut a skončil na 56. místě. Stejnou pozici obsadil jezdec týmu Alpecin-Fenix i v celkovém hodnocení.

Ve Slovinsku vládl domácí Pogačar

Pátou etapou, která měřila 175 kilometrů, vyvrcholil závod Kolem Slovinska. Vítězem se stal domácí jezdec Tadej Pogačar. Ten prokázal ideální formu před Tour de France, kde bude obhajovat loňský triumf. Český cyklista Roman Kreuziger skončil v etapě na 75. místě a v celkovém pořadí mu patřila 48. příčka.

Štybarovi se se zlomeným prsteníčkem nedařilo Kolem Belgie

Poslední etapa byla na programu i v závodě Kolem Belgie a ovládl ji britský expres Mark Cavendish. Z celkového prvenství se radoval Belgičan Remco Evenepoel. Do pětietapového závodu odstartoval i potlučený Zdeněk Štybar. Ten v dubnu absolvoval operaci srdce a po dvouměsíční pauze startoval v jednodenním závodě.

Tam bohužel upadl, zlomil si prostředníček a pochroumal loket. Čtyři dny po pádu a přes zranění přesto nastoupil do oblíbeného závodu a v konečném pořadí bral 124. místo.